Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Здраво луѓе како сте ? Што е следен чекор откако ќе се добие овој статус ? Дали е оваа резервација за Si или уште некој дополнителен документ или интервју ... Навистина не сум во тек со тоа како оди процедурата па секоја информација ќе ми биде добредојдена . Ви благодарам однаред
Си добила Бугарско државјанство..со среќа.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
52
Поени од реакции
30
Чекај, преку родител си аплицирал и си добил отказ?? Си бил осудуван или имал некои слични проблеми?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Da, se e ok. I jas ne znam zosto, imase razlika vo preziminja kaj dedo i pradedo ama vo mart gi podadovme so zaverka kaj notara i potvrdata mi e od klub bitola.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Da, se e ok. I jas ne znam zosto, imase razlika vo preziminja kaj dedo i pradedo ama vo mart gi podadovme so zaverka kaj notara i potvrdata mi e od klub bitola.
Искрено не разбирам сега, каква врска имаат имињата на дедото и прадедото и зошто си вадел потврда од клуб од Битола ако си аплицирал преку родител? Кога аплицираш преку родител само им го покажуваш бугарскиот пасош на родителот и тоа е тоа, не треба никаква потврда од клуб и изводи од дедовци и прадедовци, не ми е јасно зошто толку документи ти барале. Или самоиницијативно си им ги додал, само не разбирам зошто си имал потреба и дедовците да ги мешаш (посебно ако имало разлика во презимињата) кога и онака пасошот на родителот ти е доволен?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Искрено не разбирам сега, каква врска имаат имињата на дедото и прадедото и зошто си вадел потврда од клуб од Битола ако си аплицирал преку родител? Кога аплицираш преку родител само им го покажуваш бугарскиот пасош на родителот и тоа е тоа, не треба никакви потврди од клуб и изводи од дедовци и прадедовци, не ми е јасно зошто толку документи ти барале...? Или самоиницијативно ти си им ги додал, само не разбирам зошто си имал потреба и дедовците да ги мешаш (посебно ако имало разлика во презимињата) кога и онака пасошот на родителот ти е доволен?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Za da mu zemat pari.
Inace mozno e da si odbien ako imas nesho napraveno kriminal, ili ako si imal zabrana vo EU.
Togas ni pasos od roditel ni bilo sho ne te spasuva.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Inace mozno e da si odbien ako imas nesho napraveno kriminal, ili ako si imal zabrana vo EU.
Togas ni pasos od roditel ni bilo sho ne te spasuva.
Знам, затоа и првото прашање кога рече дека добил отказ (при аплицирање преку родител) ми беше дали имал кривични проблеми или некои забрани низ ЕУ ама ете вика дека немал ништо, затоа и е чудно што е одбиен. Изгледа со тие дополнителни документи што ги допраќал за потекло преку дедо/прадедо само ја искомплицирал работата, посебно што се со разни презимиња.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
32
22.01.2020.
Автоматски споено мислење:

Ne im odgovarajte na оние shтo samo prasuvaat a niso ne kazuvaat. Please :)
Јас сум од Србија. Бев во интервју на 22 јануари 2019 година (не го видов прашањето). Ако можам да помогнам, ќе им помогнам на сите. Многу ми помогнаа и овде. Ви благодарам на сите многу! Среќно на сите
 
Последно уредено од модератор:
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
Здраво,
Дали некој од указ 70 или било кој има побарано да се испрати државјанството во конзулат Битола и ја знае процедурата понатаму и колку се чека?
Благодарам,
Пријатен ден!
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
22.01.2020.
Автоматски споено мислење:


Јас сум од Србија. Бев во интервју на 22 јануари 2019 година (не го видов прашањето). Јас не сум морон. Ако можам да помогнам, ќе им помогнам на сите. Многу ми помогнаа и овде. Ви благодарам на сите многу! Среќно на сите
Ne si ti vinoven. Covekot nema osnovna kultura ocigledno. @palekrstic, mislam deka bi bilo ubavo da dobie time out "blgarcheto" poradi nedolicno odnesuvanje i vregjanje. Ne e prv pat.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 февруари 2020
Мислења
52
Поени од реакции
30
Чекај, преку родител си аплицирал и си добил отказ?? Си бил осудуван или имал некои слични проблеми?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Искрено не разбирам сега, каква врска имаат имињата на дедото и прадедото и зошто си вадел потврда од клуб од Битола ако си аплицирал преку родител? Кога аплицираш преку родител само им го покажуваш бугарскиот пасош на родителот и тоа е тоа, не треба никаква потврда од клуб и изводи од дедовци и прадедовци, не ми е јасно зошто толку документи ти барале. Или самоиницијативно си им ги додал, само не разбирам зошто си имал потреба и дедовците да ги мешаш (посебно ако имало разлика во презимињата) кога и онака пасошот на родителот ти е доволен?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Izvinete moja greska e ne sum gi razbral opciite,kazna nemam nikakva i zabrana,roditelot nema bg pasos,jas podñesuvam preku izvodi roditel,dedo pradedo i po procenka na posrednikot se e dostaveno kako treba,a imam i privremena bg licna karta.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
33
Поени од реакции
31
zdravo edno prasanje, kako funkcionira periodov za odenje vo sofija za podiganje ukaz, treba da podignam na 27.07, dali momentalno se odi so 14 dneven karantin ili nesto drugo ?? fala
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
zdravo edno prasanje, kako funkcionira periodov za odenje vo sofija za podiganje ukaz, treba da podignam na 27.07, dali momentalno se odi so 14 dneven karantin ili nesto drugo ?? fala

Zdravo,
Prasuvam za prijatelka koja so Ukaz br. 90 taa i nejzinata sestra se vkluceni vo ukazot. Poradi situacijava so Korona, dali ke moze da se bara preku email da potvrdata se dostavi do Ambasadata vo Skopje ili konzulatot vo Bitola, iako tie imale postapka celosno vo Sofija? I ako postoi moznost na koj email da se obratime?

Vi blagodaram
Eve @Dimce12345 imas tuka se objasneto

L_Stoyanova@justice.government.bg
So dolna crta e mejlot,i ke pises kako molba so tvoj inicijali broj na pasos ke prikacis pasos obavezno i pisi broj na ukaz i koja data imas za podiganje i pisi vo koja konsulska(konzulska Bitola) ili posolska(ambasada Skopje) sluzba sakas da ti se prati.Mozes uste sega,ne mora da ti pomine terminot,ke im kazes deka poradisostojbava i zatvorenite granici sakas da go podignes od ambasada...
Vo ambasada za podignuvanjeto na ukazot e pisano nekolku pati,Dve sliki pasos format , dve kopii od pasos ,pasosot I izvod na rodeni SE plaka 36 evra za drzavjanstvo I 15 za legalizacija na izvodot.
Ukazot ke stigne mnogu brzo za 3 do 5 dena ,no za adresa ke cekas 2 do 3 meseci ,dodeka da stigne pismoto vo opshtina.Vo meguvreme ke se javuvas vi opshtina Sredec,ako ja izberes Lege 6 i ke prasuvas dali e stignato pismoto za tebe.Otkako ke stigne ke odis vo Sofija ,podnesuvas za EGN,koj mozes vo istiot den da go zemes ako potplatis,a posle so uverenie za adresa i egn od opshtina odis vo MVR da se slikas.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
Dechki edno prashanje, za shto potochno odbiva vicepretsedatelot? Neli 3 statusi pred toa pominuvaat a kaj nejze e samo potpis..prethodno prochitav 90% na finalna se shansite za odbivanje a 10% kaj nejze..za shto moze kaj vicepretsedatelot da se odbie? Fala vi mnogu
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom