Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
32
Добар ден на сите. Вчера се смени за мене. И сега е вака:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Колку трае процедурата сега? Вирусот многу ги продолжи роковите.
Автоматски споено мислење:

Добар ден на сите. Вчера се смени за мене. И сега е вака:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Колку трае процедурата сега? Вирусот многу ги продолжи роковите.
Автоматски споено мислење:

Добар ден на сите. Вчера се смени за мене. И сега е вака:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Колку трае процедурата сега? Вирусот многу ги продолжи роковите.
Автоматски споено мислење:

Извини Истото прашање го поставив неколку пати заради интернет-врската.
Автоматски споено мислење:

Извини Истото прашање го поставив неколку пати заради интернет-врската.
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Добар ден на сите. Вчера се смени за мене. И сега е вака:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Колку трае процедурата сега? Вирусот многу ги продолжи роковите.
Автоматски споено мислење:

Добар ден на сите. Вчера се смени за мене. И сега е вака:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Колку трае процедурата сега? Вирусот многу ги продолжи роковите.
Автоматски споено мислење:

Добар ден на сите. Вчера се смени за мене. И сега е вака:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Колку трае процедурата сега? Вирусот многу ги продолжи роковите.
Автоматски споено мислење:

Извини Истото прашање го поставив неколку пати заради интернет-врската.
Автоматски споено мислење:

Извини Истото прашање го поставив неколку пати заради интернет-врската.
Кога беше на интервју?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ne im odgovarajte na onie sho samo prasuvaat a niso ne kazuvaat. Please :)
 
Последно уредено од модератор:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
На 22.01.2019 бил, има пишано на форумов одамна (Пале изгледа го пропуштила тогаш на листата). Еве му ја пораката кога се регистрирал на форумот:
Со почит кон сите. Јас сум од Србија. Бев во Софија во јануари 2019 година на интервју. Веб-страницата го вели ова:

Образувана преписка N:****/2019/22.01.2019

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој знае кога ќе се смени мојот статус?
Ne im odgovarajte na vakvite moroni sho samo prasuvaat a niso ne kazuvaat. Please :)
Во принцип се согласувам но во случајов човекот уште од прв ден си пишал од кога/каде бил на интервју и каков му е статусот, и еве вчера одма пријави дека имал промена на статусот, така да се коректно споделува и не прашува само за помош без ништо да сподели.
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Dali znae nekoj posle kolku vreme moze otkako ke se zeme drzavjanstvo,licna karta i pasos moze da se izvrsi zamena na vozacka dozvola od mk na bg.
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2013
Мислења
5
Поени од реакции
15
Здраво,
Подолу одговорите:
 1. Дали е можно кога ќе биде потпишан указот, да побарам да ми го пратат во амбасадата во Скопје / конзулатот во Битола или во амбасадата во Будимпешта, доколку вонредната состојба биде укината и границите се отворени, бидејќи целата постапка ја водам во Софија? Колку што знам, доколку се е нормално, не дозволуваат праќања на укази по амбасади (освен ако не ја водиш постапката преку амбасада).Здравје кога ќе ти го потпишат државјанството,не закажувај термин онлајн туку побарај преку емаил да ти го испратат во амбасада каде имаш постојан престој,со образложение дека поради состојбата со КОВИД неможеш да патуваш и сл.....Може и во Будимпешта.
 2. Дали службената (општа) адреса Леге бр. 6 има некаков временски лимит на користење? Дали евентуално ќе мора да се најде приватна адреса?Не,нма лимит,и немаш потреба за приватна адреса,впрочем приватната може да ти ја откаже газдата ако сака.Преку конзулат Битола во моментов е најбрзо.
 3. Доколку го подигнам указот од амбасада, и таму се пријавам на адреса Леге бр. 6 (или било која друга адреса), а во меѓувреме границите се отворат, дали е можно лично да одам во наведената општина и да се пријавам на таа адреса за да ме внесат во адресниот регистар (па потоа да добијам и ЕГН), или мора да чекам од амбасадата да пратат писмо до општината?Ти може да појдеш во општина,но од таму ќе ти кажат дека мора да го добијат писмото прво ,за после да ти издадат.
 4. Дали се закажува термин во МВР за сликање за лични документи како и во Македонија, или се оди директно и се чека на ред?Термини не се закажува,си одиш дирекно.
 5. Дали е уште можно да се смени возачката дозвола и за колку време се завршува тоа?Возачка е сеуште можно доколку си со адреса во Софија,и процедура е околу 1 месец.
Благодарам за одговорите! :)

Во зависност од ситуацијата и мојата моментална местоположба кога ќе го потпишат државјанството, би можел побарам да го пратат или во Унгарија или во Македонија. Во Македонија побргу би било во Битола, така? А отприлика за колку време стига уверението таму? Неколку страници наназад некој беше напишал дека може дури и за 5 работни дена...? Инаку, изводот за во амбасада/конзулат, треба да е преведен, а во амбасадата ќе го легализираат?

Што се однесува за возачката дозвола, дали знаете каде можат да се најдат информации са тоа како оди целиот процес за промена на возачката дозвола од македонска во бугарска?

За крај, @palekrstic, доколку имаш edit rights на https://bugarskipasos.blogspot.com, би било корисно да ја внесеш постапката за подигање на указ од амбасада (или да се стави линк од коментар од форумот каде што е објаснета процедурата), бидејќи тоа прашање е често поставувано, а веќе го имаш одговорено 5-6 пати. :icon_lol:

Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Благодарам за одговорите! :)

Во зависност од ситуацијата и мојата моментална местоположба кога ќе го потпишат државјанството, би можел побарам да го пратат или во Унгарија или во Македонија. Во Македонија побргу би било во Битола, така? А отприлика за колку време стига уверението таму? Неколку страници наназад некој беше напишал дека може дури и за 5 работни дена...? Инаку, изводот за во амбасада/конзулат, треба да е преведен, а во амбасадата ќе го легализираат?

Што се однесува за возачката дозвола, дали знаете каде можат да се најдат информации са тоа како оди целиот процес за промена на возачката дозвола од македонска во бугарска?

За крај, @palekrstic, доколку имаш edit rights на https://bugarskipasos.blogspot.com, би било корисно да ја внесеш постапката за подигање на указ од амбасада (или да се стави линк од коментар од форумот каде што е објаснета процедурата), бидејќи тоа прашање е често поставувано, а веќе го имаш одговорено 5-6 пати. :icon_lol:

Поздрав.
Brzo stiga ukazot Bitola,za 1-2 dena od dobivajne izvestuvajne deka e ispraten vo konzulat ke moze da si go zemis,a za prevod ne moze sekoj da pravi,moze samo ovlasteni preveduvaci od konzulatot, nie eve na forumov imame clen koj e ovlasten preveduvac od konzulat @Krstevski1986 ,ke ja kontaktiras ke ti dade soveti i informacii za se i ke ti prevedi sto treba,cena kako i site drugi sto naplakaat,mnogu e usluzliva.
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
5
Здраво луѓе како сте ? Што е следен чекор откако ќе се добие овој статус ? Дали е оваа резервација за државјанството или уште некој дополнителен документ или интервју ... Навистина не сум во тек со тоа како оди процедурата па секоја информација ќе ми биде добредојдена . Ви благодарам однаред
 

Attachments

Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Здраво луѓе како сте ? Што е следен чекор откако ќе се добие овој статус ? Дали е оваа резервација за државјанството или уште некој дополнителен документ или интервју ... Навистина не сум во тек со тоа како оди процедурата па секоја информација ќе ми биде добредојдена . Ви благодарам однаред
A da kazese koga si bila na intervju i so kakvi dokumenti?
Kazi, pa ke ti kazeme sto znaci.
 
Член од
5 април 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Ukaz 96 polozitelno od juli 2019 isprateno vo skopje dali se ceka mnogu
Автоматски споено мислење:

A zaboraviv da kazam proishod preku vujko pa od strumica potvrda
 
Член од
12 октомври 2019
Мислења
11
Поени од реакции
14
Zdravo,
Prasuvam za prijatelka koja so Ukaz br. 90 taa i nejzinata sestra se vkluceni vo ukazot. Poradi situacijava so Korona, dali ke moze da se bara preku email da potvrdata se dostavi do Ambasadata vo Skopje ili konzulatot vo Bitola, iako tie imale postapka celosno vo Sofija? I ako postoi moznost na koj email da se obratime?

Vi blagodaram
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom