Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
И сега ние што чекаме од декември положително, слободен термин во фебруари ќе има! Ццц, па значи дефинитивно за еден лист станува збор ! Паразити едни !
ako ne zatvorat pak granizite na esen ke cekame duri 2021
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
Zdravo na site ! Jas sum nova na forumot.Da spodelam i jas ingirmacii. Intervju 05.12.2018 Sofija..Na finalna od prilika od kaj 13.04.2020.pozdrav do site clenovi !
Со какви документи си?
Автоматски споено мислење:

Благодарам за одговорите! :)

Во зависност од ситуацијата и мојата моментална местоположба кога ќе го потпишат државјанството, би можел побарам да го пратат или во Унгарија или во Македонија. Во Македонија побргу би било во Битола, така? А отприлика за колку време стига уверението таму? Неколку страници наназад некој беше напишал дека може дури и за 5 работни дена...? Инаку, изводот за во амбасада/конзулат, треба да е преведен, а во амбасадата ќе го легализираат?

Што се однесува за возачката дозвола, дали знаете каде можат да се најдат информации са тоа како оди целиот процес за промена на возачката дозвола од македонска во бугарска?

За крај, @palekrstic, доколку имаш edit rights на https://bugarskipasos.blogspot.com, би било корисно да ја внесеш постапката за подигање на указ од амбасада (или да се стави линк од коментар од форумот каде што е објаснета процедурата), бидејќи тоа прашање е често поставувано, а веќе го имаш одговорено 5-6 пати. :icon_lol:

Поздрав.
Не немам дозвола за едитирање и не го познавам креаторот ,еве прилика ако чита нека се пријави па ќе ставиме.
Ќе размислам и за линк од страната каде е објасното.
Автоматски споено мислење:

Ne im odgovarajte na onie sho samo prasuvaat a niso ne kazuvaat. Please :)
@Blgarceto ја едитирав твојата реплика на членот,со цел да не се шират непотребни навреди на форумов.
И те замолувам да внимаваш со изразувањето во твоите постови.
Форумот го доведовме до едно културно ниво ,и е од голема помош за сите ,и треба да биде добредојден за секого ,да се црпат веродостојни информации за да можат и сериозно да бидат сватени.
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2020
Мислења
15
Поени од реакции
24
Со какви документи си?
Автоматски споено мислење:


Не немам дозвола за едитирање и не го познавам креаторот ,еве прилика ако чита нека се пријави па ќе ставиме.
Ќе размислам и за линк од страната каде е објасното.
Автоматски споено мислење:


@Blgarceto ја едитирав твојата реплика на членот,со цел да не се шират непотребни навреди на форумов.
И те замолувам да внимаваш со изразувањето во твоите постови.
Форумот го доведовме до едно културно ниво ,и е од голема помош за сите ,и треба да биде добредојден за секого ,да се црпат веродостојни информации за да можат и сериозно да бидат сватени.
@palekrstic stavi me i mene na spisok ako moze, intervju Mart 2018, Konzulat Bitola, polozitelno Juli 2019, dokumenti potvrda od klubot i umrenica od dedo roden 1908
 
Член од
30 април 2020
Мислења
116
Поени од реакции
118
Zdravo, od neodamna go citam forumov, da spodelam : april 2017 pocnuvanje proces, juni 2018 proizhod, intervju sofija 27.02.2019, momentalno na zadolzitelna proverka. Dokumenti svidetelstvo od baba i umrenici izvodi od nejziniot roditel. Moze da me stavite na spisokot zadolzitelna
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво јас сум нова во форумот.
Сакам да прашам што и како е финалната процедура.

Еве ова е мојата целосна процедура:
2016 Јануари поднесени документи преку БГ амбасада во Скопје.
По потекло од чичо ми кој е веќе долго со БГ државјанство.
2017 Происход мислам дека беше во Август
2018 Август интервју
2019 Ноември Исказ за државјанство бр 159 /2019
Целата постапка ја правевме заедно со брат ми.

Во Јануари 2020 си ја заверивме адресата во Амбасада ... на Леге 6 во Софиа.
Тогаш ми рекоа од Мај да се јавувам таму на службен број и да прашувам дали е готово со документите.
Тој службен број ми рекоа да го најдам на интернет, не беа воопшто услужливи. Трачеви број, и го најдовме овој 02 948 43 17. Не дигаат никој.

Незнам дали мора лично и дали во моментот врват воопшто таму некакви услуги?

Актуелно не сум во македонија и затоа незнам како да ја завршам оваа процедура, бидејќи веќе е крајот на процесот несакам сега да ја урнеме работата.

Ви благодарам многу однапред.
Поздрав
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
5
Дали има некој кој има земено указ од Амбасада во Скопје за да ми ја појасни процедурата како оди ?
Интервју мај 2017,на положително од Ноември 2019,документи од дедо
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Дали има некој кој има земено указ од Амбасада во Скопје за да ми ја појасни процедурата како оди ?
Интервју мај 2018,на положително од Ноември 2019,документи од дедо
Здраво

Јас и брат ми зедовме Исказ од амбасада во Скопје во Јануари годинава.
Носевме, 2 слики за пасош.
И треба ако веќе знаеш и имаш адреса каде би е пријавил а ја завртиш КАЈ нив, ако не тогаш ќе ти дадат од нив на Леге 6 во Софиа.
Малку беа неуслужни, ама ќе седиш.
Пасошот си го носи и мислам дека само тоа беше кај мене. И 25 евра уплаќа во Уни банка на сметка за БГ државјанство.
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
5
Здраво

Јас и брат ми зедовме Исказ од амбасада во Скопје во Јануари годинава.
Носевме, 2 слики за пасош.
И треба ако веќе знаеш и имаш адреса каде би е пријавил а ја завртиш КАЈ нив, ако не тогаш ќе ти дадат од нив на Леге 6 во Софиа.
Малку беа неуслужни, ама ќе седиш.
Пасошот си го носи и мислам дека само тоа беше кај мене. И 25 евра уплаќа во Уни банка на сметка за БГ државјанство.
Благодарам на одговорот,се надевам сите ќе добијат :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom