Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Zdravo na site na forumov.
Denes sum vkluven vo ukaz br 57/2020.
Intervju Sofija 23.01.2018 so dokumenti od Vujko odnosno pasos. Ne nosev nikakva potvrda od zdruzenie i duplikat original izvodi odnosno dokumenti vo pravosudie. Pozdrav i so.sreka na site sto cekaat a najmnogu blagodarnost izrazuvam do moderatorot na forumov Pale.
Cestitki drugar mi olesna koga procitav deka so isti dokumenti sme preku vujko i na isti datum sme bile na intervju samo jas vo 09:30 uste cekam potpis. Se nadevam kje bide. So srekja i na site dr sto dobija ukazi.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
329
Поени од реакции
356
Cestitki drugar mi olesna koga procitav deka so isti dokumenti sme preku vujko i na isti datum sme bile na intervju samo jas vo 09:30 uste cekam potpis. Se nadevam kje bide. So srekja i na site dr sto dobija ukazi.
Ne sakam da te razocaruvam, no ako si skoknat, postoi ogromna verojatnost da dobies otkaz od viceprezidenta. Obicno tie prepiski sho se za otkaz, gi objavuvaat pokasno. Istoto mu se sluci na moj drugar preku vujko sto imase podneseno.
A i cudno e kako na nekoi potpisuvaat na nekoi ne. Ne se normalni u sekoj slucaj.
Автоматски споено мислење:

Ne sakam da te razocaruvam, no ako si skoknat, postoi ogromna verojatnost da dobies otkaz od viceprezidenta. Obicno tie prepiski sho se za otkaz, gi objavuvaat pokasno. Istoto mu se sluci na moj drugar preku vujko sto imase podneseno.
A i cudno e kako na nekoi potpisuvaat na nekoi ne. Ne se normalni u sekoj slucaj.
Zatoa sto ako si bil vo ist den na intervju so deckoto sto dobi ukaz, i ti ke dobiese ukaz deneska. Znaci samo saati ste razlika vo intervjuto.
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
14
Поени од реакции
23
Ne sakam da te razocaruvam, no ako si skoknat, postoi ogromna verojatnost da dobies otkaz od viceprezidenta. Obicno tie prepiski sho se za otkaz, gi objavuvaat pokasno. Istoto mu se sluci na moj drugar preku vujko sto imase podneseno.
A i cudno e kako na nekoi potpisuvaat na nekoi ne. Ne se normalni u sekoj slucaj.
Автоматски споено мислење:


Zatoa sto ako si bil vo ist den na intervju so deckoto sto dobi ukaz, i ti ke dobiese ukaz deneska. Znaci samo saati ste razlika vo intervjuto.
Ne e tocno jas i soprugata bevme vo ist den na intervju pa nea statusite sekogas i se menuvaa 2 meseci pred mene a ukazo i go potpisaa mozi 4,5 meseci pred mene
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Ne e tocno jas i soprugata bevme vo ist den na intervju pa nea statusite sekogas i se menuvaa 2 meseci pred mene a ukazo i go potpisaa mozi 4,5 meseci pred mene
Да да. Јас со татко ми бев во исти ден интервју и само 15 минути разлика во час. Па промената на статусите ни се менуваше различно. Така да секој случај си е индивидуален, не значи дека отказ ќе добие! Со среќа на сите денес и ЧЕСТИТКИ ЗА СИТЕ ВЧЕРАШНИ УКАЗИ !
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Ide krajot i ni se jade ni se pie ni se spie..samo cekam ednac da bide i sto ke bide pozitivno ili negativno ..naj loso e kak cekas vo neizvesnost ..Ajde denes so sreka na site vas
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Ide krajot i ni se jade ni se pie ni se spie..samo cekam ednac da bide i sto ke bide pozitivno ili negativno ..naj loso e kak cekas vo neizvesnost ..Ajde denes so sreka na site vas
Со какви документи си ? Зошто мислиш дека ќе биде негативно? Немој така.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
Zdravo na site na forumov.
Denes sum vkluven vo ukaz br 57/2020.
Intervju Sofija 23.01.2018 so dokumenti od Vujko odnosno pasos. Ne nosev nikakva potvrda od zdruzenie i duplikat original izvodi odnosno dokumenti vo pravosudie. Pozdrav i so.sreka na site sto cekaat a najmnogu blagodarnost izrazuvam do moderatorot na forumov Pale.
Честито,со здравје да си го користиш!!!!
Од која дата беше на положително,ако сакаш да споделиш.
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
4
Здраво дали некој знае за новиот закон што е да се вади бугарски пасош со предци од 1900 до 1918 год за кого важи ова? За новите апликанти или? Јас прв пат ги дадов документите во 2018 а лани мај бев на интервју.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.550
Поени од реакции
2.223
Здраво дали некој знае за новиот закон што е да се вади бугарски пасош со предци од 1900 до 1918 год за кого важи ова? За новите апликанти или? Јас прв пат ги дадов документите во 2018 а лани мај бев на интервју.
Veke 6 7 godini se dobivaat drzavjanstva so izvodi od predci 1900-1918
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.307
Поени од реакции
2.068
Честитки за сите со укази.

Прашање - дали е ОК да се надевам дека до крај на година ќе има потпис од Вице?

Ги пратам претходните статуси, преписки од сите тука на форумот. Пресметувајќи 10-12 месеци од на положително, ќе му дојде периодот јануари/февруари др година.

Би имало забрзување?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.550
Поени од реакции
2.223
Честитки за сите со укази.

Прашање - дали е ОК да се надевам дека до крај на година ќе има потпис од Вице?

Ги пратам претходните статуси, преписки од сите тука на форумот. Пресметувајќи 10-12 месеци од на положително, ќе му дојде периодот јануари/февруари др година.

Би имало забрзување?
Ne se znae toa se e mozno ne bi me cudelo i da potpisuvaat porano a drugi da izostavatt toa bi bilo ne fer ali ne isklucivam ni edna opcija
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
19 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
9
Zdravo na site,
Dali moze da go zemam drzavjanstvoto (vkluchen vo ukaz 56) od ambasada vo skopje. Ako moze dali treba da zakazam preku telefon, zoshto preku sistemot moze da se zakaze samo vo sofija?
Blagodaram za info i so sreka na site. Screenshot_20200519_112430.jpg
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.550
Поени од реакции
2.223
Член од
12 март 2019
Мислења
25
Поени од реакции
34
Дали некој има контакт или какви било информации за производство на EGN побрзо од 7 дена? Читам дека нормалната процедура за ЕГН е околу 7 дена, но дека е можно да се заврши во 1-2.
Секоја информација би била одлична благодарам :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom