Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2015
Мислења
195
Поени од реакции
156
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Дали има некој со променат статус од дополнителна, а на дополнителна да бил ставен со рок да достави документи до крај на јануари 2020???
Ме интересира дали тие статуси се променети?
Фала
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.306
Поени од реакции
2.068
Добиено државјанство денес - Указ #59, 13xx/2018/25.01.2018. Чекано од 02.05.2019. Документи - потврда + прв братучед на мајката (како му иде во роднинска врска ова? :) ).

Препискава/државјанствово не е мое, од моја пријателка е. До тука се стигнати. Засега.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
98
Поени од реакции
221
Дали има некој со променат статус од дополнителна, а на дополнителна да бил ставен со рок да достави документи до крај на јануари 2020???
Ме интересира дали тие статуси се променети?
Фала
Братко многу брзо се надеваш на промена јас сум едно 6 месеца пред тебе , се уште немам никаква промена.

Година и 4 месеци на дополнителна, интервју 09.01.2018. Со среќа на тие што се на дополнителна, многу ке ни треба изгледа...
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Братко многу брзо се надеваш на промена јас сум едно 6 месеца пред тебе , се уште немам никаква промена.

Година и 4 месеци на дополнителна, интервју 09.01.2018. Со среќа на тие што се на дополнителна, многу ке ни треба изгледа...
Како година и кусур? Истите документи му ги носи човек... не можам да разберам што е различно впрочем па да треба уште година и кусур... веќе се чека за происход од ДАБЧ за година дена... штом ти го даваат шукурац од правосудие пак бараат оригинал документи кога во една институција веќе ги поминале тие документи и се' било во ред.

Во право бев кога реков на темата наназад дека побрзо ќе одиш во странство (било каде) со мкд пасош и врз основа на твојот престој таму за неколку години ќе добиеш странски пасош и курац ти треба бугарскиот. Ептен растегнета процедура.

Германија мислам дека за 7-8 години земаш германски пасош, а со мкд пасош после 2 година мислам дека можиш да добиеш дозвола за престој на 5 години.
Англија исто.... после 5 години живеење можеш да добиеш дозвола за постојан престој (иако таму со мкд пасош потешко освен ако некоја компанија салам не ти гарантира - така мислам беше)...

Бугарија дури да земиш пасош ќе се окозиш... година и кусур дабач, уште толку дополнителна ако те стават (а ќе те стават), уште година и кусур после потпис од вицепрезидент... заминаа 5+ години.
Да се крстиш кога ќе речи некој зедов пасош за 3-4.... ред никаков ниту има ниту пак се очекува да има.

Со среќа другар, фала ти што пиша.
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
133
Поени од реакции
202
Nekoj od Polozitelno Juni/Juli 2019 da ima dobieno ukaz ??
 
Член од
19 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
52
Kolku e tocna vesta? Kaj procita?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom