Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.418
Поени од реакции
1.909
Bugarska Voena Kniska i Krstenica od Bugarska Egzarhija
Crn pecat vo eu ... Osuduvan .... Povrzani izvodi so posmrtnici razliki.... Odneseni li se original vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ..... ubavo stoi vo zakonot za drzavjanstvo .... Krstenica vencalno sviddtalstva voeni kniskiii nema sansi da te odbijat a da nemalo problem nema sansi. Lugeto so obicni potvrdi 90posto. Si zemaaa drzavjanstva
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Ima shansi da gi dobijam dokumentite nazad. Poso site originali mi se tamu odneseni. I pretpostavuvam deka procedurata e ista taka??
Originalnite dokumenti ke pobaras da ti gi vratat na salterot,mozebi ke baraat da napises molba za toa i neveruvam vednas da ti gi dadet,mozebi ke ti kazat koj drug den da odis,procedurata ako pocnuvas od novo e ista,no izvadi potvrda od zdruzenie kako plus ovoj pat.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
705
Поени од реакции
680
Ima shansi da gi dobijam dokumentite nazad. Poso site originali mi se tamu odneseni. I pretpostavuvam deka procedurata e ista taka??
Во воената книшка дали пиши што националност бил дедо ти?
Пошто имаше случаи со воени книшки каде што на графата националност е напишано македонец и истите ги одбиваа.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Crn pecat vo eu ... Osuduvan .... Povrzani izvodi so posmrtnici razliki.... Odneseni li se original vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ..... ubavo stoi vo zakonot za drzavjanstvo .... Krstenica vencalno sviddtalstva voeni kniskiii nema sansi da te odbijat a da nemalo problem nema sansi. Lugeto so obicni potvrdi 90posto. Si zemaaa drzavjanstva
Ako imal problemi so zakonot nemalo da go stavat na polozitelno,sigurno e greska,zarem tebe nikogas ne te zaebale vo zivotot iako si bil vo pravo,ziveeme vo Makedonija sekoj den ziveeme so nepravdi.
Автоматски споено мислење:

Во воената книшка дали пиши што националност бил дедо ти?
Пошто имаше случаи со воени книшки каде што на графата националност е напишано македонец и истите ги одбиваа.
Toa moze da pisi vo Jugoslovenska vojna kniska,no vo bugarska nikogas.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.418
Поени од реакции
1.909
Ako imal problemi so zakonot nemalo da go stavat na polozitelno,sigurno e greska,zarem tebe nikogas ne te zaebale vo zivotot iako si bil vo pravo,ziveeme vo Makedonija sekoj den ziveeme so nepravdi.
Автоматски споено мислење:


Toa moze da pisi vo Jugoslovenska vojna kniska,no vo bugarska nikogas.
Svarno ne mi e jasno ne e fer ova nema nikakva logika
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Sakam da prasam kako odi procedurata za vadenje na pasos od koga ke se dobie ukaz...pozz
Незнам дали по грешка ја ибриша објавата дека имаш добиено указ,но како и да е честитки!!!!!
Автоматски споено мислење:

На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.Може и со картица само треба да е на твое име.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Автоматски споено мислење:

ДАЛИ ДОБИВТЕ ДЕНЕС УКАЗ???

06.02.2019 @peperutka23
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @Malo blgarce
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2018
Мислења
11
Поени од реакции
7
Незнам дали по грешка ја ибриша објавата дека имаш добиено указ,но како и да е честитки!!!!!
Автоматски споено мислење:

На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.Може и со картица само треба да е на твое име.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Автоматски споено мислење:

ДАЛИ ДОБИВТЕ ДЕНЕС УКАЗ???

06.02.2019 @peperutka23
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @Malo blgarce
Uste nema kaj mene nisto
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
41
Поени од реакции
31
Bu
Во воената книшка дали пиши што националност бил дедо ти?
Пошто имаше случаи со воени книшки каде што на графата националност е напишано македонец и истите ги одбиваа.
Nacionalnost Bugarin go pisuva. Nema nikakvo dosie, baska i fakultet po bezbednost imam studirano. Evropa samo ko turist ja imam setano. Vishe sreca u nekom drugom zivotu. Veke ne gubam 5 godini nervi i ne dozvoluvam nekoj da si igra majtap so mojata sudbina. So sreka na site, daj boze da docekate drzavjanstvo.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
282
Поени од реакции
299
Bugarska Voena Kniska i Krstenica od Bugarska Egzarhija
Koga dobivas otkaz, pisuvaat pismo vo koe ja pisuva pricinata. Odi i pobaraj go, i pobaraj im gi orginal dokumentite od bg egzarhija da ti gi vratat.
Автоматски споено мислење:

Kazi mi dali nosese potvrda od strumica? Dali e mozno ako ne se odnese potvrda da se dobie otkaz... Ne mi e jasna pricinata za otkazot.
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
31
Поени од реакции
63
Citam na forumu da se do finalne prepiske stiglo do otprilike 11.2018., proveravajuci bzv juce prepiske preko konzulata, video sam da je 3880/2019 na finalnoj... Dolazim do zakljucka da se tesko moze pratiti dokle su stigli sa predmetima, jer ocigledno nema nikakvog reda...
Orjentir je datum kada ti se promenio status na čekanje dekreta (ukaz). Od tada 11-13meseci. Mada 13 je sve ređe i ređe, ubrzali su.
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
5
Stvarno zalno,si igraat so covecki sudbini,ocigledno e greska no nemas kade da se zalis,moj sovet mlad si podnesi od novo so voenata kniska i plus potvrda od zdruzenie.
Автоматски споено мислење:


Objasni podobro tesko se razbira.
Bev na interjvu 11/ 2016 avgus mesec 2019 mi pobara ponovo dokumenti da gi razgledale
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
55
Здраво друштво,да ви се придружам решив после две години откако ве пратам.мојата историја е
4.11.2016 поднесени документи
12.03.2018 интервју Софија
12.10.2019 финална
12.12.2019 положително
Документи од родител со бг пасош и брат фала многу со среќа.на сите
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
209
Поени од реакции
41
За обновување на пасош човекот е пишан во Благоевград па која е процедурата за експресно да земе нов, дали треба во благоевград или софија?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom