Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 февруари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
5
Znaci si na dopolnitelna proverka,gledam nepara se razbiras od ova i pretpostavuvam imas posrednik ,sigurno toj ti ima izvadeno potvrda od zdruzenie ako go biva.
Kako sto sum informiran go biva covekot, mozno e i da ima vadeno potvrda od zdruzenie, megjutoa znaesh kako e, koga ke go prashash do kade sme so procedurava, sekogash ti veli "ke bide za nekoj mesec", a ne ti ja kazuva faktickata sostojba sho e kako e...
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Da li je neko od vas dobio proishod, A da je predao u ambasadi dokumenta 2018 godine.???? I da jos ceka intervju o_Oo_O
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
ГООООЗЕДОООООВ денес конечно, јавна благодарност до Р.БУГАРИЈА што ми даде европски документ /на жими мајка/ ,процедура происход 07/2015 указ 156 21.11.2019,документ пас. од брат, благодарност до форумов од кој научивме доста, благодарност до агенцијата за бг. документи П.П. зе професионалноста во постапката после указот,но и во трошоците 400 е плус патот но ако неможеш сам и ако имаш пари несе многу, но борбата продолжува понатаму аплицираме за децата ,да си дочекате сите.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
ГООООЗЕДОООООВ денес конечно, јавна благодарност до Р.БУГАРИЈА што ми даде европски документ /на жими мајка/ ,процедура происход 07/2015 указ 156 21.11.2019,документ пас. од брат, благодарност до форумов од кој научивме доста, благодарност до агенцијата за бг. документи П.П. зе професионалноста во постапката после указот,но и во трошоците 400 е плус патот но ако неможеш сам и ако имаш пари несе многу, но борбата продолжува понатаму аплицираме за децата ,да си дочекате сите.
400 evra samo za zemajne ukaz,EGN,pasos i licna karta?
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: zzs
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.836
ГООООЗЕДОООООВ денес конечно, јавна благодарност до Р.БУГАРИЈА што ми даде европски документ /на жими мајка/ ,процедура происход 07/2015 указ 156 21.11.2019,документ пас. од брат, благодарност до форумов од кој научивме доста, благодарност до агенцијата за бг. документи П.П. зе професионалноста во постапката после указот,но и во трошоците 400 е плус патот но ако неможеш сам и ако имаш пари несе многу, но борбата продолжува понатаму аплицираме за децата ,да си дочекате сите.
Pozdrav do site clenovi od forumov, eve dojde redot da go doznaete i moeto pateshestvie.

Podadena molba za proishod 08 mesec 2015 g., dobien proishod 09 mesec 2015 g., podadeni dokumenti za drzavjanstvo vo Sofija vo 10 mesec 2015 g. broj 102XX. Intervju na den 31.03.2016 g.,broj 24XX/2016(broj od intervjuto) i vednash statusot bese “Образувана преписка (brojot na prepiskata, datum, itn) .Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.”. Vcera se smeni statusot, vo finalna, posle 10 meseci i destina dena, inaku postapkata ja vodime preku pashosh od vujko brat na majka mi i so posrednikot Jone od Ohrid, na site shto bevme toj den zaedno ni se smenija statusite, znaci sepak se raboti, inaku eden prijatel veke e vo peti mesec na finalna so obrazovana prepiska broj 7XX od januari 2016.

Pozdrav
Па добро 4 години и 6 месеци чекање.
И тоа пази:
Молба за произход поднесена 08.2015год. - добиен 09.2015год. - Зa месец дена добиен Произход!
Поднесени документи за интервју 10.2015 - интервју извршено 03.2016 - 6 месеци за Интервју.
Од Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. до Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. си чекал 10 месеци.
Од прв чекор 08.2015 до финална 02.2017 си стасал за: 1 година и 6 месеци.

Сега што ти се загрешило од 2017 до 2019 да чекаш за потпис тоа незнам али првиов дел ти е шпринт тајминг.

Што да речам ја:
Поднесна молба за произход - 05.2017год.
Произход добиен - 03.2018год.
Поднесени Документи за интервју 04.2018год.
Интервју закажано и обавено 02.2019год.
До денес 02.2020год си стои Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване

2 години и 9 месеци не сум стасал ни до финална.

 
Член од
31 декември 2019
Мислења
23
Поени од реакции
27
zdr me interesira za eden moj blisok na izvodot na pradedomu ne moze da se najde koja godd e roden samo ima koja godd e umren i ima izvadeno potvrda od bks strumica bez data na rajganje sakam da se informiram dali e problem toaa i ako e problem kako moze da go rese toaa kade da se obrati za da dobie data na rajganje
 

Trpana

M33
Член од
27 јуни 2019
Мислења
26
Поени од реакции
64
zdr me interesira za eden moj blisok na izvodot na pradedomu ne moze da se najde koja godd e roden samo ima koja godd e umren i ima izvadeno potvrda od bks strumica bez data na rajganje sakam da se informiram dali e problem toaa i ako e problem kako moze da go rese toaa kade da se obrati za da dobie data na rajganje
Najdobro e da si go prasa pisrednikot ...oti se bara godinata na raganje neli da e pred 1920 ...taka barem mi kaza mojot posrednik....mojot dedo bese roden posle 20 ta pa izvadiv od pra dedo
Najdobro da go prasa nego
 
Член од
6 август 2019
Мислења
71
Поени од реакции
133
Zdravo,

Moze li nekoj da mi objasni kako odi podignuvanje ukaz preku ambasada? Dali moze da go podignam direktno od Sofia ili ne? Ako ne moze, dali e vozmozno da go zemam ukazot vo ambasada i da se slikam vo Sofia bidejki tuka se ceka sto godini za istoto i nema itna postapka.
 
Член од
24 септември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
6
Zdravo decki ja sum nov tuka ve pratam podolgo vreme pa sakav da ve prasam vejke 15 meseci sum na zadolzitelna kolku vreme ke tera dali znae nekoj? Inache 21.11.2018 bev na intervju prepiska br: 213xx/2018
 
Член од
15 ноември 2015
Мислења
54
Поени од реакции
140
Легендата вели дека на форумов има повеќе пасивни( ѕиркачи ) од активни членови. Само кога ке им згусти тогаш пишуваат. Пишете бре луѓе не се срамете и онака имаме сите псевдоними никој не ни ги знае имињата.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.005
Поени од реакции
5.286
Zdravo,

Moze li nekoj da mi objasni kako odi podignuvanje ukaz preku ambasada? Dali moze da go podignam direktno od Sofia ili ne? Ako ne moze, dali e vozmozno da go zemam ukazot vo ambasada i da se slikam vo Sofia bidejki tuka se ceka sto godini za istoto i nema itna postapka.
Во зависност од тоа дали во молбата имаш пишано за подигнување на указ преку амбасада или преку Софија, кога ќе ти потпишат указ ,доколку си пишал дека ќе го земеш во амбасада, статусот прво ќе ти стои Образувана преписка номер ххх,со можност за закажување во Софија,и ако не го направиш тоа за два три саати ќе ти се смени дека ти е пратено во амбасада,а доколку си пишал да го подигнеш од Софија, статусот ќе ти стои така со полето Записиване со можност да си закажеш и нема да ти се смени .
Ако го подигнуваш преку амбасада,без закажување одиш ,уплаќаш 50 лева во уни банка,носиш две слики,и чекаш 3 месеци за адреса и ЕГН, и кога ќе ти излезе адресата ,се јавуваш претходно во општина, одиш во Софија подигнуваш уверение за адрес и одиш во МВР на сликање.
Во моментов исто ти се фаќа за подигнување зпшто и во Софија се чека за термин за подигнување на државјанство 3 месеци.
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Dali nekoj znae da mi taze kolku vreme treba za dobivanje na adresa vo Sofija Opstina Sredec mislam se vikase?????
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom