Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
32
Aj i kaj meni bide potpis site da si dočekati ukaz 144 polozitelna noemvei preko 2bratucedi zdruzenije
Автоматски споено мислење:

Aj i kaj meni bide potpis site da si dočekati ukaz 144 polozitelna noemvei preko 2bratucedi zdruzenije
 

Attachments

Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.968
Поени од реакции
4.980
Aj i kaj meni bide potpis site da si dočekati ukaz 144 polozitelna noemvei preko 2bratucedi zdruzenije
Автоматски споено мислење:
Cestito, ete preeska vikase koga ke bide... I op ukaz!
 
Член од
25 март 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo.Na 28 .10 treba da si go podignam drzavjanstvoto.Moze li nekoj da mi kaze kako odi brzata postapka za licna karta i pasos i so treba da ponesam dokumenti za na 28.10.pozz
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Вие луѓе не сте нормални! Читам и не можам да се изначудам какви се ликови ја газат оваа земја!? Па после од каде вакви политичари?
Мене ми излезе бугарскиот пасош, ама никогаш ама во ниеден момент не сум се чувствувал бугарин. Море и крвта да им ја ебам! Го зедов пасошот затоа што заминувам од ваквите ненормални ликови, и за 5 год ке земам и трет европски пасош и ке им го вратам ова лајново бугарско! А должни ми се излез од балканот поради сите срања што ни ги приредија. Никогаш го немам доведено мојот идентитет во прашање! Луѓето од зор и педери ке се пишат само да заминат од ваквите луди глави. Боже мили каква нација сме!
mn ubo kazano!
Автоматски споено мислење:

Има ли некој од положително 15ти ноември уште да не зел пасош? Или конечно следни сме ние од 23ти ноември
nema nekoj red, pa da znaes deka gi resavaat prvin najstarite pa ponovite, se e sreka i kaj koja komisija ke ti padne predmetot
Автоматски споено мислење:

Од денеска и jа имам пасош. Нема повеке потреба да се преправам на некакав вештачки македонец со грчко име и бугарски jазик и потекло. Веке сум Бугарин со бугарски jазик и бугарско потекло исто како Гоце Делчев.
ti si bolen covece, odi vo nekoja institucija kaj so moze adekvatno na tvojata bolest da ti prepiset lekarstva, odi dodeka ima vreme!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.968
Поени од реакции
4.980
Zdravo.Na 28 .10 treba da si go podignam drzavjanstvoto.Moze li nekoj da mi kaze kako odi brzata postapka za licna karta i pasos i so treba da ponesam dokumenti za na 28.10.pozz
Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.
Две слики пасошки формат.
Испринтан мејл за потврда на термин за подигнување.
Уплата во било која банка во БГ 50 лева такса за државјанство -
Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01 -испринтај си ја жиросметкава ,но мислам дека знаат банките само ќе им кажеш уплата за гражданство 50 лева.
Ќе те прашаат за адреса,ќе напишеш Леге 6 која е службена,освен ако веќе немаш своја.
После одиш во општина Средец за да пријавиш адреса и да ти дадат матичен број ЕГН.
Тука се чека по редовна постапка околу 5 до 7 дена.Е сега посредниците се врзани со вработените и средуваат за одма да ти издадат уверениеза одредена надокнада,со кое одиш во МВР и се сликаш за брза постапка за во истиот ден да ги земеш .

Ова се трошоците -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom