Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Me iteresira da prasam dali mozi drzavljanstvoto da go podignes vo sofia a si preku ambasada ili konzulat .
 
Член од
9 април 2015
Мислења
11
Поени од реакции
12
Здраво дечки !
До сега немам аплицирано за бг пасош, но и немам никаков документ, читав, читав, читав овде, ама многу работи не ми се јасни, а Бога ми и тежи-лежи форумов... Не сакам да ги замарам другиве кои се веќе во напредна фаза, затоа само ќе замолам некој кој е упатен, искусен и кој сака да ми помогни да ми пише во приватна порака, мислам на профилот кај мене, за да ме упати која е процедурата и да ми препорача што да направам...
ОДНАПРЕД ВИ БЛАГОДАРАМ и МНОГУ МИ ЗНАЧИ
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Ova ne bea broevite i adresite ili drugo e ovahttp://www.aba.government.bg/?country=51 poslednoto ima broj pisuva bkks
Fala ti ! Toa e toa ![DOUBLEPOST=1428557121][/DOUBLEPOST]
Ево број од Лазар Младенов беше напишан некаде понапред вo форумов
071239202
Fala decki !
pozdrav[DOUBLEPOST=1428557191][/DOUBLEPOST]
Отвораат после 10-11 секој работен ден. таа адреса што стои во ДАБЧ била стара, така ми кажа тој Лазар. Јас имам пријателка од Струмица, таа го најде и ми кажа каде е-во улицата на Старата чаршија. Појдов таму и прашав луѓе на раскрсницата кај Глобал, многу лесно се наоѓа.
Fala uste ednas ![DOUBLEPOST=1428558315][/DOUBLEPOST]
http://www.eurochicago.com/2015/04/komisiyata-izslusha-noviya-predsedatel/
Ова е претставувањето на Ангелов пред комисијата. Има два Проблеми со нашите происходи што сме ги добиле од ДАБЧ. Првиот е војна помеѓу две државни институции во кој нема никаква комуникација и соработка за кој ќе се бара решение во новите измени на постоечкиот закон и Вториот проблем е тоа што во происходот не е наведено по кој основ е констатирано дека лицето е од блгарски происход што според стенограмот кој го прочитав било законска обврска на кој ДАБЧ не обрнувал внимание. Значи во најмала рака сите кои имаме предадено таков происход без таа информација доколку не однесеме дополнителни документи ќе бидеме вратени на дополнителна проверка. Има и едно решение кое не знам дали ќе функционира и дали е можно, да се побара вадење на дупликат происход на кој ќе стои образложението и тој да се предаде како дополнителен документ ( На ова прашање немаше конкретен одговор поставено од Јулиан Ангелов).
Ете сега од прва рака знаеме каде биле проблемите кои толку долго не мачат.
Toa sto sega e konstatirano kako propust, teoretski, za nas koi sto nemame dokumenti da dokazeme poteklo a dobivme proishod, bilo dobro. Bevme vrateni na povtorna kontrola i taka, ne bevme direktno odbivani. Se dobi na prolongirana vremenska dimenzija do denes koga se ocekuva promenata na zakonot, a na toj nacin ostanavme vo procesot na dobivanje na drzavjanstvo. Samo ligicki razmisluvam, ne trvdam deka e taka.

Sakam isto taka, da Vi se zablagodaram za prevodot i analizata na tekstot.
Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Fala ti ! Toa e toa ![DOUBLEPOST=1428557121][/DOUBLEPOST]
Fala decki !
pozdrav[DOUBLEPOST=1428557191][/DOUBLEPOST]
Fala uste ednas ![DOUBLEPOST=1428558315][/DOUBLEPOST]
Toa sto sega e konstatirano kako propust, teoretski, za nas koi sto nemame dokumenti da dokazeme poteklo a dobivme proishod, bilo dobro. Bevme vrateni na povtorna kontrola i taka, ne bevme direktno odbivani. Se dobi na prolongirana vremenska dimenzija do denes koga se ocekuva promenata na zakonot, a na toj nacin ostanavme vo procesot na dobivanje na drzavjanstvo. Samo ligicki razmisluvam, ne trvdam deka e taka.

Sakam isto taka, da Vi se zablagodaram za prevodot i analizata na tekstot.
Pozdrav
Тоа е намерно направен пропуст од Божидар Димитров затоа што тој сите Македонци ги смета за Бугари и за да може да дадат што повеќе државјанства на македонци но како и секогаш ние самите се заебуваме па посредниците почнаа да пикаат и албанци за подебели пари и никој не е будала како нас да даде државјанства на сто илјади албанци во еден ден. Сами си направивме проблем џабе се лутиме на нив.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Тоа е намерно направен пропуст од Божидар Димитров затоа што тој сите Македонци ги смета за Бугари и за да може да дадат што повеќе државјанства на македонци но како и секогаш ние самите се заебуваме па посредниците почнаа да пикаат и албанци за подебели пари и никој не е будала како нас да даде државјанства на сто илјади албанци во еден ден. Сами си направивме проблем џабе се лутиме на нив.
Se bilo so dobra namera, no ete...[DOUBLEPOST=1428564694][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Za da se podigne ukazot nema potreba da se zakazuva elektronski, zatoa sto nema mnogu lugje. Najprvo treba da uplatite 50 leva za ukazot vo postenskata banka. Taa se naogja od Kostas kafe na kosot. Svrtete se so grb na Kostas kafe prodolzete do kraj na ulickata i levo. Tamu ke kazete deka uplakate za ukaz. Ke vi dadat urnek. Ke go popolnite. Provizija e 5 leva. Kaj 9.30 bev vo Ministerstvo za pravosudie (tamu kade sto bev i na intervju). Treba da imate ispecateno dekz brojot vi e odobren( ili protokolot ili od trsenje so status deka vi e potpisan ukazot). Na vrata ke ve prasaat dali imate zakazano elektronski i ve pustaat da odite na 5 kat. Tamu cekate red. Obicno primaat po dvajca. Go pokazuvate ispecatenoto i pasosot i dve fotografii da se novi ne isti kako na proishodot. Potoa vi go naogjaat dosieto. Ke vi dadat eden list na koj pisuvate ime i prezime, data na podiganje na ukazot, toa go popolnuvate na KIRILICA. Ke ve prasaat za adresa, mene ne me prasaa zosto veke ja napisav. Toa e sluzbena adresa na opstinata koja se naogja vo blizina. Istata adresa e istaknata na vlezot na 5 kat. Potpis i ke vi vratat orginalni dokumenti koi ste gi podnele za doplnuvanje. Od tamu odite i pravite dve kopii od ukazot i od pasoso ( slikata na pasosot i vlezot vo Bugarija). Ja barate opstina Sredec. Tamu zemate formulari na eden salter. Gi nosite na kasa da platite. Ako ne mozete da se snajdete ke vi gi popolnat. Normalno ke pocastite 5 leva. Popolnetite formulari gi kopirate. Ke se vratite i vi davaat kvitancija za toa deka ste platile. Obicno za 7 dena vi izleguva maticniot broj. Odite da go zemete vo opstina i odite na slikanje. Slikanjeto e na drug kraj na Sofija vo opstina Slatina. Adresata e ul. Shipkovacki prohod 67. Ova go znam zatoa sto soprugot se slikase. Nie se najdovme so garmin. Ako nemate garmin, mozebi e pametno da zemete taksi. Tamu se plaka za 3 dena 124 leva na lice mesto, za licna karta i pasos. Ve slikaat, za 3 dena go podigate pasosot. Ako planirate vednas da zaminete vo EU pozelno e da izvadite evropska zdravstvena karticka. Taa se vadi vo blizi a na opstinata kade sto ke se slikate. Za cena i ualovi ke vi kazam koga ke izvadam, zatoa sto bez l.karta ne ja davaat. Moze da vi pobaraat dvajca svedoci so bugarsko drzavjanstvo da potvrdat deka ste toa vie. Ke zamolite nekoj od tie sto cekaat, normalno znaete treba da pocastite nekoj lev. Ako na nekoj ne mu e jasno slobodno neka me prasa.
дефинитивно најкомплетното давање на одговор некогаш! Браво и секоја чест! И честитки за државјанството! :)
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
Честито на сите што имате позитивен исход во процедурата и благодарност што несебично споделувате информации...Секоја чест, ме радува што сеуште постојат хумани луѓе. Ви пожелувам сите да си добиете државјанство, и тоа да Ви се исплати во животот! Јас имам едно прашање...имам закажано крај на мај во дабч за происход, но немам никакви дополнителни документи...што мислите дали да одам воопшто или да чекам промена на закон па повторно да закажам
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
имам закажано крај на мај во дабч за происход, но немам никакви дополнителни документи...што мислите дали да одам воопшто или да чекам промена на закон па повторно да закажам
Крајот на мај? Има време дотогаш. Немаш роднина? Братучед, чичко, тетка нешто?
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
Крајот на мај? Има време дотогаш. Немаш роднина? Братучед, чичко, тетка нешто?
Не! Немам апсолутно никој! По сите роднини се распрашав и никој нема државјанство... немам ни стари документи вооошто..јас сум од Тетово, овде бугарската држава никогаш немала воспостацено власт...Друго што ме плаши е да не мислат дека сум Албанка, зашто колку што разбрав ова што се случува е заради тоа што има многу Албанци кои зеле пасоши
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Не! Немам апсолутно никој! По сите роднини се распрашав и никој нема државјанство... немам ни стари документи вооошто..јас сум од Тетово, овде бугарската држава никогаш немала воспостацено власт...Друго што ме плаши е да не мислат дека сум Албанка, зашто колку што разбрав ова што се случува е заради тоа што има многу Албанци кои зеле пасоши
доколку презимето ти завршува на -ов или -ски, нема основа да помислат такво нешто
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Не! Немам апсолутно никој! По сите роднини се распрашав и никој нема државјанство... немам ни стари документи вооошто..јас сум од Тетово, овде бугарската држава никогаш немала воспостацено власт...Друго што ме плаши е да не мислат дека сум Албанка, зашто колку што разбрав ова што се случува е заради тоа што има многу Албанци кои зеле пасоши
Да сум на твое место, би си извадил изводи/умреници од колку што можам колена наназад, на кои ќе се видат презимињата на предците. Според тоа ќе ја исклучат можноста дека си Албанка која си го сменила презимето вчера, само за да помине пред ДАБЧ. Кога ќе се смени законот, ќе можеш да ги дадеш тие изводи, со тоа што ќе дадеш и изјава по т.н. административнопроцесуален кодекс. Нема потреба да ти објаснувам што претставува таа изјава бидејќи тоа ќе биде само мое сопствено толкување, а во ДАБЧ ќе ти објаснат најдобро, но во основа е изјава во која тврдиш и наведуваш факти и околности кои објективно потврдуваат дека си Бугарка. Во случајов тоа би било конзистентноста во презимињата.

П.С: Сѐ што кажувам е под претпоставка измените на законот да бидат изгласани како што се предложени во моментов.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Не! Немам апсолутно никој! По сите роднини се распрашав и никој нема државјанство... немам ни стари документи вооошто..јас сум од Тетово, овде бугарската држава никогаш немала воспостацено власт...Друго што ме плаши е да не мислат дека сум Албанка, зашто колку што разбрав ова што се случува е заради тоа што има многу Албанци кои зеле пасоши
Бугарска власт имало уште од 1870 на целата територија на Македонија:
Бугарската егзархија (бугарски: Б'лгарска екзархија) била автокефална бугарска национална[1][2] црква, создадена на 28 февруари 1870 година.[3][4] Во 1950 година, името Бугарска егзархија е променето на денешното Бугарска Православна Црква. Во периодот 1870-1918 и 1941-1944 неjзината јурисдикција ги опфаќала целосно Бугарија, поголем дел на Македонија и делови од Грција, Турција, Србија, Албанија и Романија (Северна Добруџа).

Според одредени книги како таа од истражувањето на Васил К’нчов „Македонија. Етнографија и статистика“ (1900) [5], како и од изтражувањето на секретарот на Егзархијата Димитар Мишев „La Macédoine et sa Population Chrétienne“ (1905) [6] Егзархијата дејствувала на територијата на цела Македонија.
Прашај некој твој роднина можеби некој твој прадедо служел војска,има многу кои немаат никакви документи и бараат во архив мошеби ќе најдеш нешто
http://mk.wikipedia.org/wiki/Бугарска_егзархија
 
Член од
9 април 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Vcera bev vo Sofija i si go podignav ukazot (drzavjanstvoto), istiot den koga mi izleze brojot vo protokol. Ukazot e potpisan na 17.03 a statusot mi se smeni na 2 april. Taka da ima mnogu koi se potpisani i odobreni. Bi sakala da vi kazam na site da ne se budalite da plakate adresi na posrednicite tuku da si ja zemete sluzbenata adresa ul. Lege 6 opstina Sredec Sofija. I drugo nikako da ne si fakate rabota so Skacka od Kumanovo, zosto e maftadzija i samo ke vi gi zeme parite..Go sretnav vcera vo Sofija i uste se drzna da mi kaze deka nikogas nema da dobiam pasos...Site sto pocnuvaat procedura za pasos ili treba da nosat dopolnitelni dokumenti neka bidat krajno vnimatelni na kogo ke mu ja doverat rabotata. Najdobro e licno da si gi odnesete. Orginalnite dokumenti koi se podnesuvaat vo dopolnenie vi gi vrakaat.
Pozdrav i srekno na site sto cekaat.
zdravo lorena mene me interesira nesto,jas preku posrednik dadov dokument da mi podenese za dopolnitelna proverka,mi veli deka go podnel go dal originaot,odnosno prvo pred edna godina vnese kopii a sega me laze deka trebalo da go vnese originalot i kao go vnesol, i ne mi e jasno zasto mi e vraten na dopolnitelna proverka koga jas odnosno toj imase vneseno dokument ,nesto mi e sumnivo,dali nekoj znae i drug da mi objasni sto e problemot,posto imam vreme da vnesam nov dokument imam vojna kniska od dedo mi,sega neznam so da pravam ovaj me laze posrednikot,da ne se sekiram,i ako sakate da mi kazete so treba drugi dokumenti da odnesam i sam da si ja vnesam kniskata od dedo mi,fala odnapred pozdrav
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Вчера добив писмо од бг од воениот архив и ми пишуваше дека не нашле демек ништо за мојот прадедо, на кој што наведов и кој полк служел, иначе уплатив како што ми беше напишано во маилот, 5 лева и 1.20 за поштенски расходи. А денес гледам ми стасал маил да уплатам уште 10 лева ако сум сакала да подигнам уверение дека пребарувале, и ако сум сакала и за другиот да пребараат прадедо што ми е наведен, ама не знам точно инфо кај служел. Не ми е јасно што им е на тие во архивот, зашто ми бараат сега да уплатам 10 лева ако веќе ми пратиле писмо дека немаат најдено ништо., што сега за да ми напишат официјален документ дека не нашле ништо... бог да чува.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom