Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
вие цело време тврдевте дека ако не го пишува тоа ништо.
Јас не сум меѓу тие што го тврдеа тоа. Да, веројатно е точно тоа, ама ќе повторам - црковните документи се исклучок и во нив не мора да пишува народност. Имотни листови, разни други административни документи се друга работа, во нив треба да пишува народност за да можат ти послужат за нешто.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Следната недела се гласа законот за измена и дополнување 554-01-20 (од понеделник - прв ден по распоред ден за работа во парламентот)

Чул некој нешто за ова?
08.04.2015
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings/ID/7400

Konecno na dneven red dolgo ocekuvaniot zakon ova e samo diskusija pa posle edna ili dve nedeli nz tocno se glasa
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
А што со нас кои поднесовме преку амбасада? Таму бараа стари документи од права линија и со извод да се поврзам со лицето на кое се повикувам.ги примија во јануари 2015. Е сега прашање е ако во документ не пишува дека личноста се изјаснила како бугар, дали дабч ке реагира и како? Ова не е шалтер па да се објаснуваме туку амбасада и ние не можеме да реагираме туку само чекаме одговор. Или ако амбасадата ги примила документите без проблем тоа е исто како да ги примиле во ДАБЧ?
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
А што со нас кои поднесовме преку амбасада? Таму бараа стари документи од права линија и со извод да се поврзам со лицето на кое се повикувам.ги примија во јануари 2015. Е сега прашање е ако во документ не пишува дека личноста се изјаснила како бугар, дали дабч ке реагира и како? Ова не е шалтер па да се објаснуваме туку амбасада и ние не можеме да реагираме туку само чекаме одговор. Или ако амбасадата ги примила документите без проблем тоа е исто како да ги примиле во ДАБЧ?
Drgar bez lutenje, ali vie preku ambasada sto odite, sto mislite deka zasteduvate, sekugash taka ke bidete neinformirani!!
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Не никаде не пишува ова го проверив и на крштеницата што ми е дома и кај другар на неговата стара крштеница што ја нашле.
Затоа и пишав дека никаде не пишува народност а вие цело време тврдевте дека ако не го пишува тоа ништо. Иначе не сум на происход у правосудие сум и не сум вратен на дополнителна ама однесов и дополнителни документи пред време за секој случај. Секако ке известам што се случува со мојата преписка тука без гајле.
Mene od sovetot me odobrija so vencanica od prababa i pradedo od 1916.Na nea ne pisuva nacionalnost.Momentalno go cekam ukazot,predhodno bev na dopolnitelna.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Mene od sovetot me odobrija so vencanica od prababa i pradedo od 1916.Na nea ne pisuva nacionalnost.Momentalno go cekam ukazot,predhodno bev na dopolnitelna.
Znaesh tuka ima seznajkovci, od svoj um si kazuvaat sto sakaat, milion primeri ima sto dobile so svidetelstvo, krstrnica, voena kniska... I red drugi dokumenti koi gi izdale bugarskite vlasti!!
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Тамо се уште .Чекам новиов закон да видам па ќе пробам да ја реактивирам процедурата.
Ne go cekaj zakonot pobaraj gi nazat,ako si siguren deka so niv ke dobies.Mozno e administracijata da ima napraveno graska,ima pregolema guzva.
 
Член од
3 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Koi dokumenti treba da se prevedat i zaverat za dobivanje praizhod? Ikoj moze da napravi i zaveri prevod vo Skopje?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Drgar bez lutenje, ali vie preku ambasada sto odite, sto mislite deka zasteduvate, sekugash taka ke bidete neinformirani!!
Е па другар ако знаеш тогаш информирај не. Затоа и поставив прашање ако некој знае, а не да коментираме кој каде поднел и зошто, нели секој не може да патува до софија пр. не дај боже има луѓе инвалиди на кои им треба само да го потврдат своето бугарско потекло, а не пасош за да работат.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Е па другар ако знаеш тогаш информирај не. Затоа и поставив прашање ако некој знае, а не да коментираме кој каде поднел и зошто, нели секој не може да патува до софија пр. не дај боже има луѓе инвалиди на кои им треба само да го потврдат своето бугарско потекло, а не пасош за да работат.
Ne vie sto idete preku ambasada sakate da zastedite, a za da zastedite ne ste dovolno informirani!! A ako sakas da se informirash prelistaj gi tie 355 od taa tema, i ke si go najdes odgovorot na tvoeto prasanje!!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.392
Поени од реакции
4.874
Ne vie sto idete preku ambasada sakate da zastedite, a za da zastedite ne ste dovolno informirani!! A ako sakas da se informirash prelistaj gi tie 355 od taa tema, i ke si go najdes odgovorot na tvoeto prasanje!!
Ааааа затоа ти си толку информиран, затоа ти требаше и посредник зашто нели тешко било во софија и без посредник не си знаел кај да одиш што да правиш како да се пикнеш прекуред. Тоа веројатно од што си толку информиран ти било страв да не изгубиш некоја информација и си бил дезориентиран. А и гледам не само што имаш вишак пари, пари се заработуваат имаш и вишак време за да идеш милион пати до софија извини ама тоа е луксуз кој некои од нас неможат да си го дозволат.
Не ти е срам бе така да им се обраќаш на членови овде без разлика кој каде аплицирал, или само тоа што си заминал до софија ти дозволува така да пишуваш оооо ти богу на селанската ароганција.
Па членот што аплицирал во БГ амбасада а и јас да и јас таму аплицирав никој не не влече за нос, воопшто не се тресам дали ми се доставени дополнителните документи или не ми се доставени зашто јас лично ги доставив и си имам потврда за сето тоа за разлика од голем број од вас кои се сомневаат во посредниците или неможат да ги добијат со месеци.
BTW што уште бараш ти на форумов кога и онака google ти се јавува за да те праша како да одговори на некое пребарување зашто вриеш од информации. Зарем дојде тука од нас неинформираните да се информираш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom