Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.415
Поени од реакции
4.899
Еве интересна работа, на бугарска крштеница не пишува националност никаде. А мн луѓе поминаа со тој документ :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Еве интересна работа, на бугарска крштеница не пишува националност никаде. А мн луѓе поминаа со тој документ :)
Како бе другар не пишува ? Пишува ли блгарска екзархија ? У Македонска црква се крштеваат или венчаат Бугари?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Еве интересна работа, на бугарска крштеница не пишува националност никаде. А мн луѓе поминаа со тој документ :)
Стварно, од кај сега излезе дека ако е бугарски документот а не пишува националност не се поминува ? Јас успеав да најдам бугарска книшка од баба, целата е на бугарски јазик со посебен монолог каде пишува блгарската младеж итн...... али националност не пишува нигде не пишува никаква......февруари поднесов за происход, па ќе пишам чим го добијам.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Следната недела се гласа законот за измена и дополнување 554-01-20 (од понеделник - прв ден по распоред ден за работа во парламентот)

Чул некој нешто за ова?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.415
Поени од реакции
4.899
Како бе другар не пишува ? Пишува ли блгарска екзархија ? У Македонска црква се крштеваат или венчаат Бугари?
Дали тоа значи дека јас како македонец немам право да сум будиста и да ме крстат во некој будистички храм во Јапонија?
Не си ги вртете работите како ви одговара, без разлика на националноста можеш да се крстиш/венчаш во која црква сакаш, до вчера разгледувавте опции тука на форумов некој што не биле крстени да се крштеваат во БГ црква за да пробале да поминат така ако можат. Познаници мои по националност Србии дечкото и девојката пред некој месец правеа свадба и за чудо бе во соборна се венчаа не сум знаел дека тоа е Српска црква, јас па мислев дека е македонска.

Тоа што пишува бугарска егзархија не значи дека лицето е од бугарска националност. Викавте дека документ од егзархија е најсигурен еве дома го имам (а и кај другар ја разгледував неговата пред да пишам тука) и никаде не пишува националност на него. Да не ме сватиш погрешно се повикувам на него и се молам да им е доволно за да поминам и да добијам државјанство, зборот ми беше дека не е само да пишува националност на него. Сигурно тие што ги одбивале со сведителство или со некој друг стар бугарски документ можеби имало друга работа која не била регуларна. Да не давате тврдења во кои и самите вие не сте сигурни него претпоставувате. Зашто има мн луѓе кои веруваат у секој збор на посредниците и плус тука ќе прочитаат некое мислење на форумов а нема да дочитаат се убаво до крај за случаи слични на нивните и после ќе почнат да филозофираат како нешто не е во ред.
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Стварно, од кај сега излезе дека ако е бугарски документот а не пишува националност не се поминува ? Јас успеав да најдам бугарска книшка од баба, целата е на бугарски јазик со посебен монолог каде пишува блгарската младеж итн...... али националност не пишува нигде не пишува никаква......февруари поднесов за происход, па ќе пишам чим го добијам.
Друже, фрвруари 2015 поднесе? Јас исто поднесов со ученичка книшка од бабами во март, само што госпожата од ДАБЧ ми се запна "каде пишува дека е бугарка", но на крај ги зеде документите и ми даде бројче. Со посредникот разговарав, ми рече дека сигурно ке земам происход. Сега се надевам дека ке биде се во ред.. Кажи кога ке земиш ти, тука сме некаде...
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Друже, фрвруари 2015 поднесе? Јас исто поднесов со ученичка книшка од бабами во март, само што госпожата од ДАБЧ ми се запна "каде пишува дека е бугарка", но на крај ги зеде документите и ми даде бројче. Со посредникот разговарав, ми рече дека сигурно ке земам происход. Сега се надевам дека ке биде се во ред.. Кажи кога ке земиш ти, тука сме некаде...

Договорено, ќе те известам чим ми се јават дека е готов.
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
I jas
Dobro decki znae li nekoj Sto se slucuva so tie Sto imame brojce uste od 14 02 2013,mi pisuva deka e vratena za povtorna proverka,Ne znam na Sto sum Sega,ke mi baraat li dopolnitelni dokumenti?[DOUBLEPOST=1428046229][/DOUBLEPOST]
Pari verojatno...zatoa I zaglavivme site,u pm Ne mozam vise[DOUBLEPOST=1428046372][/DOUBLEPOST]
Jas pominav uste na 14 02 2013 I imam brojce,Ama ete pisuva vratena za dopolnitelna proverka,I status skvo,I mene mi vika posrednikot ke dobies nema gajle,Ne znam veke Sto da mislam
i jas isto na to datum i godina sum prošOl intervju i sum na dopolnitelna proverka Dsostaviv dop dukomenti se uste nema rezultat toest nema promena na statusot.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Дали тоа значи дека јас како македонец немам право да сум будиста и да ме крстат во некој будистички храм во Јапонија?
Не си ги вртете работите како ви одговара, без разлика на националноста можеш да се крстиш/венчаш во која црква сакаш, до вчера разгледувавте опции тука на форумов некој што не биле крстени да се крштеваат во БГ црква за да пробале да поминат така ако можат. Познаници мои по националност Србии дечкото и девојката пред некој месец правеа свадба и за чудо бе во соборна се венчаа не сум знаел дека тоа е Српска црква, јас па мислев дека е македонска.

Тоа што пишува бугарска егзархија не значи дека лицето е од бугарска националност. Викавте дека документ од егзархија е најсигурен еве дома го имам (а и кај другар ја разгледував неговата пред да пишам тука) и никаде не пишува националност на него. Да не ме сватиш погрешно се повикувам на него и се молам да им е доволно за да поминам и да добијам државјанство, зборот ми беше дека не е само да пишува националност на него. Сигурно тие што ги одбивале со сведителство или со некој друг стар бугарски документ можеби имало друга работа која не била регуларна. Да не давате тврдења во кои и самите вие не сте сигурни него претпоставувате. Зашто има мн луѓе кои веруваат у секој збор на посредниците и плус тука ќе прочитаат некое мислење на форумов а нема да дочитаат се убаво до крај за случаи слични на нивните и после ќе почнат да филозофираат како нешто не е во ред.
Не бе другар ти сега ми кажуваш за исклучоци нормално дека секој може како сака да се изјасни тоа впрочем и ние го правиме сега, и по сите правила доколку сакаш да се венчаш во некоја црква било мк било бг мора да си крстен од истата црква можеби србите кои ги спомна се чуствуваат како македонци и се крстени во мк црква.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Еве интересна работа, на бугарска крштеница не пишува националност никаде. А мн луѓе поминаа со тој документ :)
Епа типчињава заборавија да спомнат дека црковните документи се исклучок. Штом некој бил поданик на Бугарската егзархија, подразбираат дека е Бугарин. Имале избор да го/ја крстат во грчка црква, но го/ја крстиле во бугарска, затоа во црковните документи не е задолжително да пишува народност. Ако некој од ДАБЧ ви оспорува црковен документ затоа што не пишува народност, така да им одговорите, или во краен случај кажете им да го викнат претпоставениот, затоа што во таков случај недостатокот е во неупатеноста на службеникот, а не во вашиот документ. Денес се разбира дека луѓето се венчаваат во секакви цркви и со тоа не се подразбира нивната националност, но пред 100+ години било поинаку.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.415
Поени од реакции
4.899
Не бе другар ти сега ми кажуваш за исклучоци нормално дека секој може како сака да се изјасни тоа впрочем и ние го правиме сега, и по сите правила доколку сакаш да се венчаш во некоја црква било мк било бг мора да си крстен од истата црква можеби србите кои ги спомна се чуствуваат како македонци и се крстени во мк црква.
Абе србите што ги спомнав по националност се срби, иначе се граѓани на мкд. Тука родени. Важно ме разбра кај целев тоа што пишува дека бугарска црква не значи дека си бугар по националност и ако сакаат може да спискаат дека немало националност тоа ми беше зборот.
ПС недај боже да им истекне вакво нешто тогаш џабе имам и стари документи од баба ми и се ми е џабе
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Следната недела се гласа законот за измена и дополнување 554-01-20 (од понеделник - прв ден по распоред ден за работа во парламентот)

Чул некој нешто за ова?
Dvata predlog zakoni ke se razgleduvaat ili glasaat neznam tocno na 8.4 vo 16 casot pisuva na stranata parlament bg
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
ако сакаат може да спискаат дека немало националност тоа ми беше зборот.
Не може ако сакаат. И меѓу нив има неупатени, службеници вработени со врски, а со тоа и непознавачи на материјата, почетници во работата, и тие не знаат сѐ, зависи кој ќе ти се погоди. Затоа ќе им објасниш убаво и ќе се аргументираш дека не може од тебе да бараат на документ од Бугарската егзархија од турско време (за после турско не сум сигурен за да тврдам било што), да пишува народност. Не ни знам дали воопшто пишува, но дефинитивно не треба да поставуваат таков услов.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.415
Поени од реакции
4.899
Не ни знам дали воопшто пишува
Не никаде не пишува ова го проверив и на крштеницата што ми е дома и кај другар на неговата стара крштеница што ја нашле.
Затоа и пишав дека никаде не пишува народност а вие цело време тврдевте дека ако не го пишува тоа ништо. Иначе не сум на происход у правосудие сум и не сум вратен на дополнителна ама однесов и дополнителни документи пред време за секој случај. Секако ке известам што се случува со мојата преписка тука без гајле.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom