Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
A

andrea85

Гостин
i jas od 2012 god poddadov prv pat,mi ja prekratija i pak odnovo pocnav procedura,i sega sum na potpis 2 meseci,ako mislis deka e do lagata zosto cekas?????otkazi se be ortak
Bravos toa e upornost i bugarskata kauza koja ja baraat tie!
Ako ne odbjjat i sega doagam so tebe na plostad:) davajte pasport ili se zapalivme zivi :)
 
Последно уредено од модератор:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.536
Број на преписка 15261/2016, интервју во Софија, документи - засега само потврда од БККС, инаку имам извадено уверение од Воениот Архив од В. Трново дека дедо ми служел во Бугарската Армија во II СВ, но тоа не ми е доставено.
Инаку кој е заинтересиран за вадење потврда од В. Трново, немав некои детални податоци за дедо ми, им испратив по е-меил негово Име Татково Име Презиме, датум и место на раѓање, и во која област служел, но сепак го најдоа, платив 15-тина лева и го испратија по пошта. Така што кој има предок што служел војска, и да нема детални податоци, не го кошта ништо да проба.
Ти благодарам на одговорот,но овој број да не тие број на молба,односно тоа бројче што ти го даваат при поднесување на документи и закажување на интервју?
Бидејќи кажуваш дека декември 2017 си бил на интервју?
 
A

andrea85

Гостин
Број на преписка 15261/2016, интервју во Софија, документи - засега само потврда од БККС, инаку имам извадено уверение од Воениот Архив од В. Трново дека дедо ми служел во Бугарската Армија во II СВ, но тоа не ми е доставено.
Инаку кој е заинтересиран за вадење потврда од В. Трново, немав некои детални податоци за дедо ми, им испратив по е-меил негово Име Татково Име Презиме, датум и место на раѓање, и во која област служел, но сепак го најдоа, платив 15-тина лева и го испратија по пошта. Така што кој има предок што служел војска, и да нема детални податоци, не го кошта ништо да проба.
А бе јас сто пати пишав , имав име презиме и година на раѓање, но немав област каде служел и ништо. На кој маил пушти? Има ли бр да се јавам ? Смао со потврда сум на потпис па да пробам се више.
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Jas preku advokat od v.trnovo go terah dedo mi neznaeeh nisto za nego osven deka bil gotvac,i ne go najdea e saga najdeh go na pradedo mi brat so bil vojnik vo prvata svetska vojna ama advokatkata mi vika deka nemozat da go izdadat taj dokument zosto moram da se povrzam so izvodi da dokazam krvno srodstvo. Kaj nas vo nasio grad ima infotmaciu od 1912. Prasanje ima li nekoj zemano drzavjanstvo so pomos na advokat?
 
Член од
27 декември 2005
Мислења
148
Поени од реакции
153
Ти благодарам на одговорот,но овој број да не тие број на молба,односно тоа бројче што ти го даваат при поднесување на документи и закажување на интервју?
Бидејќи кажуваш дека декември 2017 си бил на интервју?
Тоа е бројот на молбата - во 2016 август поднесено, на листот е што ти го даваат кога ќе поднесеш документи во Правосудие
 
Член од
27 декември 2005
Мислења
148
Поени од реакции
153
А бе јас сто пати пишав , имав име презиме и година на раѓање, но немав област каде служел и ништо. На кој маил пушти? Има ли бр да се јавам ? Смао со потврда сум на потпис па да пробам се више.
На овој е-маил им пишав dvia@archives.government.bg.
Инаку подетално да опишам како се одвиваше:
1. Им пишав на е-маилот dvia@archives.government.bg.
2. По 10 дена ми испратија на е-маил со документов во прилог, П-9718.jpg П-9721 1.jpg
3. Им испратив барање напишано на комп., испечатено и скенирано со мој потпис, во него пишав мое име презиме, адреса на живеење, во кое сродство сум со лицето за кое ги барам податоците, за што би ми послужил документот што ќе го издадат и податоците за дедо ми.
4. После тоа, по извесно време, 1 месец а можеби беше и повеќе, дома ми стигна писмо, дека го пронашле во нивната архива дедо ми дека служел војска, и да платам извесна сума 15-тина лева за да ми го испратат уверението.
5. Платив, и потврдата за плаќањето скенирана им ја испратив по е-маил и ми стигна по извесно време потврдата.
 
A

andrea85

Гостин
На овој е-маил им пишав dvia@archives.government.bg.
Инаку подетално да опишам како се одвиваше:
1. Им пишав на е-маилот dvia@archives.government.bg.
2. По 10 дена ми испратија на е-маил со документов во прилог, Прегледај го приврзокот 203632 Прегледај го приврзокот 203633
3. Им испратив барање напишано на комп., испечатено и скенирано со мој потпис, во него пишав мое име презиме, адреса на живеење, во кое сродство сум со лицето за кое ги барам податоците, за што би ми послужил документот што ќе го издадат и податоците за дедо ми.
4. После тоа, по извесно време, 1 месец а можеби беше и повеќе, дома ми стигна писмо, дека го пронашле во нивната архива дедо ми дека служел војска, и да платам извесна сума 15-тина лева за да ми го испратат уверението.
5. Платив, и потврдата за плаќањето скенирана им ја испратив по е-маил и ми стигна по извесно време потврдата.
Fala ti!
 
Член од
24 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
imam poteklo od pra pra baba licna karta vencanici po majkami kako odi procedurata koj dokumentii treba da gi izvadam???
nekoj da preporaca posrednik ili da odam preku konzulatot vo bitola ??
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
На дечко ми му се смени статусот вчера во положително, поддадени документи ноември 2015, интервју февруари 2016, финална мај 2017, дополнителна со запирка јули 2017. Со документи од сестра.
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
preporacaj ako imas nekoj finansiski kolku e ??
Odi na googel i pisi bugarski advokati za grazdanstvo sofija ima eden link ke ti izlezat mnogu i ke se orentiras spored fidbacite koj kolku e zadovolen od nego. Za pari neznam mora da si pitas. Abe keski da di zavrse rabota ke si izvades eden kredit od 1000 evra
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
94
Cisto za info...lani intervju na 10 juni vcera mi se smeni status vo:

"Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,"

Dokumenti: Na majka mi prv bratuched ima passos pa preku nego se povrzuvav so izvodi do mene...

@Pepibe mi rece da ti spomnam koga kje se smeni statusot...

Neam poima sto sega...
Da ja prodolzam prikaznava, dostaviv od Strumichkoto zdruzenie potvrda kako dopolnitelen dokument, denes mi se smeni vo status:

"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија"

Da bidam iskren ochekuvav da bidam odbien, izgubiv nadez deka samo potvrdata kje smeni nesto...

@Pepibe
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
108
Поени од реакции
22
Здраво, да Ве замолам кој знае да ми пише број од Јонче од Охрид, или друг начин да исконтактирам со него(facebook).
Однапред благодарам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom