Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 август 2018
Мислења
32
Поени од реакции
25
Vo koj slucaj od "status polozitelno" moze direktno da se smeni vo "status potpisan ukaz"?
Molam za informacija
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
Zdravo zavisi so sto dokumenti si obicno so dokum.od brat ili sestra odat na proverka od viceprezidenta pa potpis,ama oviee nemaat nikakov red pa se mozes da ocekuvas,jas veke 7 mi mesec cekam potpis,pozdrav i srekno
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
798
Поени од реакции
728
Не одат сите на проверка од вицепрезидента. Некои одат, некои директно потпишан указ добиваат. По која логика се водат е мистерија.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
504
Поени од реакции
577
obobobo napnavte site,ke odbivaat nikoj nema da zeme ova ona,olabavete se malku,forumov treba da se vika kako do otkaz za bugarsko drzavjanstvo,toj bruhilda ve zarazi site,daj be ostavite da vidime sto ke se desava dosta site so pretpostavki,ili barem pozitivni pretpostavki davajte.pozdrav i da znaete pasosi ke davaat e sega sekoj so srekata,odsekogas bilo taka.
eve i jas i brat mi si davame pozitivnni pretpostavki i sedma godina cekame. a so velis, mozit do srecata e ne e do zakoni, dokumenti, proceduri? ama si vervavme i si velevme to e seriozna drzava, clenka na eu nemet sigurno da maftat narod. do lagata e, a ne do srecata.
 
Последно уредено:

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
218
Na so droga e drugar ti....ccccc....uste sto li nema da se napise tuka,ne mozam da svatam zosto nekoj si go gubi vremeto tuka, a ne ceka drzavjanstvo...sto k.r pises za drugarti pisi si za tebe...Daj kontakt od drugarti...ili veke e za Imacka[DOUBLEPOST=1548272732][/DOUBLEPOST]
Koj mesec bese na itervju i godina
Исто му се деси на мој другар, указот излезен а не му е абдејтиран статусот на пораката. Појде таму и си ги среди работите. Така да се дешават грешки и кај нив.

Инаку кај мене сеуште нема промени Интервју во Битола - 30 Јуни, со бројче 17xxx/2016 на дополнителна со рок на доставување на документи до 24 Април
 
Член од
8 ноември 2018
Мислења
122
Поени од реакции
128
Исто му се деси на мој другар, указот излезен а не му е абдејтиран статусот на пораката. Појде таму и си ги среди работите. Така да се дешават грешки и кај нив.Инаку кај мене сеуште нема промени Интервју во Битола - 30 Јуни, со бројче 17xxx/2016 на дополнителна со рок на доставување на документи до 24 Април

Koj broj na molba e drugarot? I koga bil na intervju?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
218
Koj broj na molba e drugarot? I koga bil na intervju?
Тој беше од постарите 2013, појма немам кој број на молба е :) Му излезе на него пасошот пред 2 години. Инаку ист беше случајот како на членот погоре
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Исто му се деси на мој другар, указот излезен а не му е абдејтиран статусот на пораката. Појде таму и си ги среди работите. Така да се дешават грешки и кај нив.

Инаку кај мене сеуште нема промени Интервју во Битола - 30 Јуни, со бројче 17xxx/2016 на дополнителна со рок на доставување на документи до 24 Април
I jas sum so do toj datum da dostavam dopolnitelni. So so dokumeti si?
 
M

mucu

Гостин
Dali nekoj sto bil posle nova godina na intervju moze da mi kaze sto prasanja postavuvaat? Neli imase nekoja promena od nova god.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.536
Член од
27 декември 2005
Мислења
148
Поени од реакции
153
Може да споделиш со какви документи поднесе и каде?
Кој број на преписка си отприлика?
Број на преписка 15261/2016, интервју во Софија, документи - засега само потврда од БККС, инаку имам извадено уверение од Воениот Архив од В. Трново дека дедо ми служел во Бугарската Армија во II СВ, но тоа не ми е доставено.
Инаку кој е заинтересиран за вадење потврда од В. Трново, немав некои детални податоци за дедо ми, им испратив по е-меил негово Име Татково Име Презиме, датум и место на раѓање, и во која област служел, но сепак го најдоа, платив 15-тина лева и го испратија по пошта. Така што кој има предок што служел војска, и да нема детални податоци, не го кошта ништо да проба.
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Јебала вас Јотова!

https://www.24chasa.bg/novini/article/7255134

Според Јотова луѓето кои аплицираат за бг државјанство треба да владеат бугарски јазик...Најчести се молбите од луѓе кои имаат бугарски корени, а не полагаат испит по бг јазик и секој кандидат треба да го докажува бугарското потекло и со владеење на бг јазик и затоа да се елиминираат Удостоверенијата за произход. Откажува да потпишува Укази поради нецелосни документи и тврди дека во моментов немало механизам за проверка на Удостоверенијата кои ги издава ДАБЧ и ако не се добијат дополнителни информации кога ќе се побараат, не се потпишува Указ. И за крај предлага добивањето на Указ да биде на свечена церемомија со интонација на химната и заклетва под бугарското знаме.
Aj da se vklucam vo debative posle skoro god dena otsustvo.nisto so pisite kako prvo ne e tocno.Шура mi zede pred edna nedela so potvrda od Strumica.se e individualno i relativno.taka da olabajte se malu.imam cuvstvo ko forumov da vi stana del od vasiot zivot.sigurno vi e ekstremno dosadno
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
eve i jas i brat mi si davame pozitivnni pretpostavki i sedma godina cekame. a so velis, mozit do srecata e ne e do zakoni, dokumenti, proceduri? ama si vervavme i si velevme to e seriozna drzava, clenka na eu nemet sigurno da maftat narod. do lagata e, a ne do srecata.
i jas od 2012 god poddadov prv pat,mi ja prekratija i pak odnovo pocnav procedura,i sega sum na potpis 2 meseci,ako mislis deka e do lagata zosto cekas?????otkazi se be ortak
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom