Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Најверојатно од денес од финална на положително, крштеница од баба/прабаба, пред еден месец од дополнителна со запирка ми се смена во финална и од денес положително. Интервју Април 2016 год. 10ххх/2015

Јеаааа
Druzhe koj datum vo april,beshe na intervju!!
 
D

Drexel

Гостин
Денес одобрен од совет за државјанство

"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија "

91**/2015
Интервју: 17/02/2016
Втора финална бев ставен на: 24/10/2018
Положително од МП на: 12/12/2018
Документ: Крштеница на дедо.

:vozbud::cuc::ROFLMAO::roker::oleee:
 
Последно уредено од модератор:
H

Haronmk

Гостин
Ајде штом од февруари, март и април веќе ве разгледаа, нас од мај јуни јули ќе не стават брзо на финална. :)
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
260
Поени од реакции
218
Најверојатно од денес од финална на положително, крштеница од баба/прабаба, пред еден месец од дополнителна со запирка ми се смена во финална и од денес положително. Интервју Април 2016 год. 10ххх/2015

Јеаааа
Денеска промена, Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија, на 12.11.2018 на финална, претходно на дополнителна со запирка, документи прв братучед и доставена потврда од Лазар да се надеваме дека ке биде до нова година со потпишан указ.
Jas sum od 6 April 2016 intervju, na dopolnitelna so zapirka do 16ti Noemvri, potoa na finalna.
1048*/2015

Koe brojce ste ako ne e tajna? Kako i da e, ocekuvami i se nadevam vo slednite 2-3 dena promena i kaj mene :D
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Здраво на сите,
Интервју во Битола на 19 Април 2016.
Финален Октомври 2017, исто така и дополнителна октомври 2017 со рок за доставување документи 02.03.2018г.
Документи кои беа приложени: Документ каде што пишува дека мојата баба е државјанин на Н.Р Бугарија, документ за склучување граѓански брак, легитимација од прадедо од илинденска организација (татко на мојата баба).
Преписка конзулски пат 68ХХ/2016.
Сеуште е на дополнителна.
Поздрав.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
504
Поени од реакции
577
И сега ние што сме на проверка од вицепремиерот да плачеме или да се радуваме
eve jas si placam a brat mi se smejt... go citame Стенограма от заседанието на 05.12.2018 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина .... vrska eve minvet 4 godini od ko mu ja dumat so da praet i kako so... da go menvet zakonot za da olesnet za bg grazdanstvo http://GovAlert.eu/jKw
https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/steno/ID/5356
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
784
Jas sum od 6 April 2016 intervju, na dopolnitelna so zapirka do 16ti Noemvri, potoa na finalna.
1048*/2015

Koe brojce ste ako ne e tajna? Kako i da e, ocekuvami i se nadevam vo slednite 2-3 dena promena i kaj mene :D
Околу 200 бројчиња сум пред тебе така да очекувај и ти за брзо промена.
 
Член од
17 април 2018
Мислења
16
Поени од реакции
8
Денес ми се смени во
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Шо е следно? Уште колку до државјанство :D
 
D

Drexel

Гостин
Денес ми се смени во
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Шо е следно? Уште колку до државјанство :D
До државјанство незнам ама до положително од совет за државјанство од прилика 50 дена ќе почекаш бар јас толку чекав од финална до положително.
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Денес ми се смени во
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Шо е следно? Уште колку до државјанство :D
Pisi koga bese na intervju koe brojce si kolku vreme si na dopolnitelna ako si bil na dopolnitelna. Uvid da imame site
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
133
Поени од реакции
202
eve jas si placam a brat mi se smejt... go citame Стенограма от заседанието на 05.12.2018 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина .... vrska eve minvet 4 godini od ko mu ja dumat so da praet i kako so... da go menvet zakonot za da olesnet za bg grazdanstvo http://GovAlert.eu/jKw
https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/steno/ID/5356
ај жити се накратко кажи за што се работи немам време да читнам :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom