Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Здраво на сите,
Интервју во Битола на 19 Април 2016.
Финален Октомври 2017, исто така и дополнителна октомври 2017 со рок за доставување документи 02.03.2018г.
Документи кои беа приложени: Документ каде што пишува дека мојата баба е државјанин на Н.Р Бугарија, документ за склучување граѓански брак, легитимација од прадедо од илинденска организација (татко на мојата баба).
Преписка конзулски пат 68ХХ/2016.
Сеуште е на дополнителна.
Поздрав.
Druze jas sum 09 april 2016 konzulat bt seuste na dopolnitelna se nadecam za brzo za promena
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.258
Поени од реакции
20.643
Дај вие што сте надлежни за темава,што пратите,проверете има потпишани укази изгледа.Претходниот четврток наводно[DOUBLEPOST=1544650929][/DOUBLEPOST]Указ број 123/2018та
 
Последно уредено:
D

dimitars

Гостин
Дај вие што сте надлежни за темава,што пратите,проверете има потпишани укази изгледа.Претходниот четврток наводно[DOUBLEPOST=1544650929][/DOUBLEPOST]Указ број 123/2018та
Последно е указ 160, од 17.05.2017 до преписка 5189/2017
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
384
Поени од реакции
340
От 14.12.2018 г. до 14.01.2019г. нјама да се приемат зајавленија за удостоверјаване на б'лгарски произход .
Готови удостоверенија за б'лгарски произход ште се предават до 14.12.2018г. от 15:00 до 16:00 часа, а от 17.12.-20.12.2018 г. от 10:00-12:00 часа.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
34
Zdravo na site,

Denes promena kaj mene na polozitelno...pretstoi izdavanje na Ukaz od Viceprezidenta.... :icon_lol::) Intervju imav vo SK vo juni 2017, ama obrazuvana prepiska 7.11.2017....Finalna od 6.11.2018 ( Samo so potvrda od Bug.drustvo na Lazar Mladenov- Strumica) Sega da prasam dali ovoj status znaci deka se ceka 4-5 meseci za potpis i deka nema drugi precki za dobivanje drzavjanstvo?
Pozdrav i so sreka na site
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Druze jas sum 09 april 2016 konzulat bt seuste na dopolnitelna se nadecam za brzo za promena
Најверојатно некој месец после новата година ќе ни се смени статусот бидејќи малце измешана е работата преку конзулатот во Битола.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom