Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јуни 2018
Мислења
79
Поени од реакции
51
So sreka i mnogu uspeh ponatamu.Samo ako mozes odgovorimi kolku cekase za potpis na ukaz kolku meseci posle polozitelno ?Zs i jas sum ista situacija preku dr posrednik isyo supwr samo malku pokasno nekoj mesec posle tebe na intervju,ukazi i od april so intervju 2017 ima dosta veke potpisano,1god i10 meseci si cekal posle intervju do potpiz za ukaz mnogu e toa,ama bitno si uspeal.Pozz i sekoe dobro.
jas sum fevruari 2017 so intervju veke 3ipol meseci cekam uste potpis hmmm
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Ajde nekoj od 2016 da se pofale od dopolnitelnite so mu e smeneno?
Eve denes na finalna 8417/2015 intervju 02.2015 ova e br na molba so ovoj br sun vo protokolot poteklo pradedo bugarski vojnik V.T krstenici od tetki bugarska egzarhija i pasos -sestra.E sega sto ke bide neznam so sreka na site
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Иначе за ова "олеснувањево" ви кажав уште пред месеци, требаше да влезе во сила од 1ви јули ама го префрлија за 1ви јануари. На денот на подавањето на документите ќе се спроведува интевју и толку. Ама затоа пред да се спроведе интервјуто ќе се прегледуваат документите и тие кои не се во согласност со законските норми (Наредба бр. 1 од 1999г. за примена на петта глава од Законот за бг државјанство) ќе се враќаат т.е. одбиваат. Именно моментално се во сила измените (веќе 2-3 месеци) со кои Советот за државјанство директно може да дава Отказ на предметите кои смета дека не ги исполнуваат законските барања, а не како што беше пред тоа да ги ставаат на дополнителна или да изготвувааат протокол за указ/отказ до потпретседателот на Р. Б'лгарија. А за оние на кои сметаат да им дадат, а им недостасува документ, ги ставаат на дополнителна.
Еве еден пример:
Дипломиран Економист од Мала Преспа - Албанија, аплицирал преку прва братучетка, Советот смета дека треба да му се даде државјанство и го става на дополнителна проверка за да достави потврда од здружение и да помине и кај вицепрезидентката како така затоа што нели Дипломирал во Бугарија и говори перфектно бугарски, а не е ставен на положително затоа што тоа положително автоматски значи Отказ од вицепрезидента.
Е сега направете си ја математиката што како....
Mene ova mi e interesno,pred nekoj den se javiv na prevedyvac da se dogovoram okolu previd na dokumentite sto treba da hi nosam na apliciranjeto,zakazano mi e vo noemvri,inaku zakazav na krakot na avgyst,preku roditel odam. Mi rece deka imam mnogu kratko vreme bidejki trebalo da ucam,trebalo da mi dade prasanja i sl. E sega neli zakazuvaa za podolg period intervju? Da nema nekoi izmeni od ovoj period? Isto taka rece deka vo konzulat ke uplakjam 110 evra istiot den.Ako ima nekoj sto bil skoro ili treba da odi preku roditel nela kaze.
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Zdravo od deneska promena potpisan ukaz 138 intervju pocetokot January 2017 na polozitelno cetrieseci polni i direktno podpis bez proverka od Viceto Preku prv bratuced i dopuna dokumenti so izvodi od pred 1920 god gi gi dostavi Posrednikot koga me stavija na polozitelno golema blagodarnost do najdobriot posrednik A.P Pozdrav site da si docekate
Zdravo cestito kolku vreme bese na dopolnitelna.pozz
 
Член од
8 мај 2018
Мислења
15
Поени од реакции
17
So sreka i mnogu uspeh ponatamu.Samo ako mozes odgovorimi kolku cekase za potpis na ukaz kolku meseci posle polozitelno ?Zs i jas sum ista situacija preku dr posrednik isyo supwr samo malku pokasno nekoj mesec posle tebe na intervju,ukazi i od april so intervju 2017 ima dosta veke potpisano,1god i10 meseci si cekal posle intervju do potpiz za ukaz mnogu e toa,ama bitno si uspeal.Pozz i sekoe dobro.
4 meseci polni cekav na polozitelno ne bev staven na proverka od Viceto znaci direktno podpis da si docekate site[DOUBLEPOST=1539013716][/DOUBLEPOST]
Zdravo cestito kolku vreme bese na dopolnitelna.pozz
ne bev na dopolnitelna 4 meseci polozitelno i ukaz denes bez proverka od Viceto.
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
4 meseci polni cekav na polozitelno ne bev staven na proverka od Viceto znaci direktno podpis da si docekate site[DOUBLEPOST=1539013716][/DOUBLEPOST]
ne bev na dopolnitelna 4 meseci polozitelno i ukaz denes bez proverka od Viceto.
I jas sum isto bez dopolnitelna kratko na polozitelno okulu 2 meseci samo za 10 meseci posle intervju smenet status na polozitelno mi bese i vednas posle polozitelno na potpis se nadevam ke bide za brzo
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Eve denes na finalna 8417/2015 intervju 02.2015 ova e br na molba so ovoj br sun vo protokolot poteklo pradedo bugarski vojnik V.T krstenici od tetki bugarska egzarhija i pasos -sestra.E sega sto ke bide neznam so sreka na site
На дополнителна со запирка беше или ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom