Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ете како за среќа најдов сведителство и војна книшка. Кога поднесов брат ми се повика на сведителството а јас на крштениче, да не сме со ист документ. мене ме прекинаа поради разлика во презимињата, па се повикав на сведителството војната книшка и потврда од архив од кај нас, како.и од таму. Со сврдителството брат ми е на положително. Е сега на цело.мое трчање сватив дека признаваат она што порано пишав, се што е издадено од државен орган а не од потврди од играорни. И нема потреба да се лутите некому, вие баравте потврди дека можеше со такви, е сега по договорот не може, прифати го тоа, не е крив посредникот толку му е силата
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Со тој закон ме прекинаа, а со тој и ме вратија во процедура. Ни пари ни врски, правно со адвокат. Јебига, во нив е и каменот и оревот. Играме по нивни правила
Зaбoрaви дa нaпoменеш декa првo oд прaвoсудие телефoнски те известијa декa си прекрaтен :tapp: зa пoтoa нa вoлшебен нaчин дa те врaтaт у прoцедурa зa 2-3 денa :facepalm:Oдмoри се гледa декa си премoрен
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Зaбoрaви дa нaпoменеш декa првo oд прaвoсудие телефoнски те известијa декa си прекрaтен :tapp: зa пoтoa нa вoлшебен нaчин дa те врaтaт у прoцедурa зa 2-3 денa :facepalm:Oдмoри се гледa декa си премoрен
Или не разбра или намерно се правиш, ај најди го постот и прочитај го, или да те потсетам, се јавив да прашам зошто сум прекинат
И да те прашам нешто баш тебе, дали се што реков, освем за нов протокол испадна така, или посредниче, и натаму се давиш во глупостите??
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Или не разбра или намерно се правиш, ај најди го постот и прочитај го, или да те потсетам, се јавив да прашам зошто сум прекинат
Не.Ти пoбaрaa дa пoкaжеш кaде ти пишувa декa си прекрaтен a ти рече декa преку телефoн те известиле,a пoтoa рече немoжеш дa сликaш oд телефoн ке си пуштел oд кoмпјутер.Немa гaјле дoстa имa нa темaвa луге прaвoпис штo незнaaт пa прoдoлжи си дa ги вoзиш.Oд мене тoлку
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Не.Ти пoбaрaa дa пoкaжеш кaде ти пишувa декa си прекрaтен a ти рече декa преку телефoн те известиле,a пoтoa рече немoжеш дa сликaш oд телефoн ке си пуштел oд кoмпјутер.Немa гaјле дoстa имa нa темaвa луге прaвoпис штo незнaaт пa прoдoлжи си дa ги вoзиш.Oд мене тoлку
Знаеш што, ај така е, а знаеш што не ми одговори на прашањето. И уште нешто да прашам важат ли потврдите што се шиткаат?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Знаеш што, ај така е, а знаеш што не ми одговори на прашањето. И уште нешто да прашам важат ли потврдите што се шиткаат?
А oд кaј дa знaм јaс зa пoтврдите?Чoвекoт штo ми пoмaгaше и штo пoмoгнaл нa мнoгуминa дa извaдaт преку пoтврдa држaвјaнствo ми рече декa вaжaт, и вaжеa дo скoрo.И бaтaли дa не ги зaмaрaме лугетo си имaaт мaкa.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Читав доста коментари дали население кое е христијанско во Македонија, Бугарија го третира како бугарско или не. Одговорот е и да и не. Официјално мислам на владата нема да кажат дека целото население е бугарско туку ќе се заложат за правата на бугарското малцинство во Македонија (апсурдно но вистинито),слично е и со народот во Бугарија. Повеќето се за тоа дека сме браќа,но има и доста кои мислат дека државјанство не треба да се даде на македонци зошто не придонесуваат за бугарската економија туку само земаат пасош за работа во ЕУ ( што е точно). Мал дел земаат зошто се чувствуваат како бугари ,за што и самите сме свесни. Друго живеејќи во Софија видов дека има и голема политичка рампа за издавање на државјанство, односно оска Заев Борисов,Јотова. А каде е ВМРО?? Никаде,се пикнаа во фотелја и ќутат. Нели беа патриоти? Ни митинг,ни изјави во весниците,ни ништо. Засега бараат јајце во влакно. Еве пример јас добив државјанство 2017 врз основа на дедо,н н татко ми татко,а татко ми кој подоцна аплицираше со истиот документ е ставен на дополнителна. Инаку документ е свидетелство каде пишува националност бугарин и дека бил офицер во армијата,да донесе документ од взходјашт??? Што понатаму да кажам.....секој со своја среќа. Лотарија,Политика или корупција??
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
А oд кaј дa знaм јaс зa пoтврдите?Чoвекoт штo ми пoмaгaше и штo пoмoгнaл нa мнoгуминa дa извaдaт преку пoтврдa држaвјaнствo ми рече декa вaжaт, и вaжеa дo скoрo.И бaтaли дa не ги зaмaрaме лугетo си имaaт мaкa.
А сега батали а? Немам време за глупави муабети. Поздрав
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво форумџии. На интервју 12.12.2017, пораката од тогаш ми е иста:

Образувана преписка N:14ххх/2017/12.12.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Кога одприлика би можело да се очекува промена, во просек.

Фала
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Kakvo e toa Vistinsko Poteklo prijatel sto te pravi tolku golem Bugar a nie drugite 90% ne sme,bash me interesira
не е муабетот поголем помал бугар , порано се земаше полесно и тоа го искористија сите и албанци сега е стегната работата
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Некој да сподели контакт од асален посредник, ке си платам колку треба само да не ме матка.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Некој да сподели контакт од асален посредник, ке си платам колку треба само да не ме матка.
Не си троши парите ако немаш саглам документ за да докажеш бугарско потекло!
Моментално само Јотова може да ти помогне...
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Не си троши парите ако немаш саглам документ за да докажеш бугарско потекло!
Моментално само Јотова може да ти помогне...
Zosto neli.imase izmeni ?
Inaku od dok imam prradedomi e roden palanka 1892 taka sto..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom