Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
MORA DA STOI JAS IMAV PROBLEM SO TOA PISUVASE ZA LICNI POTREBI I KOGA BEV NA INTERVJU SE JAVI PROBLEM PA POSLE TOA 6 MESECI CEKAV DA ME VIKNAT PAK NA INTERVJU OVA GO PISUVAM OD MOE LICNO ISKUSTVO[DOUBLEPOST=1424617710][/DOUBLEPOST]SAKAM DA PRASAM NESTO nemozev da najdam vo prethodnite postovi UDOSTOVERENIE I PROISHOD ISTO LI E TOA ILI IMA RAZLIKA NEMAM JAS NIKAKOV DOKUMENT DA PISUVA PROISHOD IMAM UDOSTOVERENIE A BEV NA INTERVJU DA NE TREBA DA BARAM TAKOV DOKUMENT OD POSREDNIKOT ILI BLAGODARAM ODNAPRED
Јас кога ќе видам пост напишан со заборавен CAPS LOCK, на латиница, па згора на сѐ без точки и запирки, се откажувам од читање. Ако сакате да си ги зголемите шансите постовите да ви бидат сфатени сериозно и некој да се потруди да ве услужи со информација, треба вие да се потрудите да бидете разбирливи за него.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Јас кога ќе видам пост напишан со заборавен CAPS LOCK, на латиница, па згора на сѐ без точки и запирки, се откажувам од читање. Ако сакате да си ги зголемите шансите постовите да ви бидат сфатени сериозно и некој да се потруди да ве услужи со информација, треба вие да се потрудите да бидете разбирливи за него.[/qnikoj ne te tera da citas a jos pomalko da komentiras na toj sto ne ti se sviga a toj sto e sas golemi bukve toj moja greska a najmalko e sto treba da drzis predavanja tuj na forum ako znaes pisi ako ne nemora uopste da citas i tolko da se potresues
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
@valter kumanovo
Дечко, реагираш ко навредена жена. Јас ти кажувам можна причина зошто можеби никој нема да ти одговори. А ти ако сакаш продолжи си по свое, твој избор.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
@valter kumanovo
Дечко, реагираш ко навредена жена. Јас ти кажувам можна причина зошто можеби никој нема да ти одговори. А ти ако сакаш продолжи си по свое, твој избор.
ako ti ja reagiram kako navredena zena ti mene kako pederce ali nema potreba ni da te spomnuju ni da me spomnues ne e mesto na ovj forum za tolko niski muabeti ima kolko gledam drugu namenu pozitivnu neli svi smo tuj da se razmeni mislenje okolo ednu rabotu svi da mozemo da zememo drzavjanstvo
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
ako ti ja reagiram kako navredena zena ti mene kako pederce ali nema potreba ni da te spomnuju ni da me spomnues ne e mesto na ovj forum za tolko niski muabeti ima kolko gledam drugu namenu pozitivnu neli svi smo tuj da se razmeni mislenje okolo ednu rabotu svi da mozemo da zememo drzavjanstvo
Тоа шо ти сугерирав беше во твоја корист, да се потрудиш да бидеш поразбирлив ако сакаш да ти одговорат луѓето, а ти го сфати како личен напад, наместо да се корегираш. Иначе, целосниот назив е "удостоверение за б'лгарски произход", ама овде скратено го викаме "произход". "Удостоверение" значи "уверение" или "потврда", и може да биде за многу работи, не само за произход.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Тоа шо ти сугерирав беше во твоја корист, да се потрудиш да бидеш поразбирлив ако сакаш да ти одговорат луѓето, а ти го сфати како личен напад, наместо да се корегираш. Иначе, целосниот назив е "удостоверение за б'лгарски произход", ама овде скратено го викаме "произход". "Удостоверение" значи "уверение" или "потврда", и може да биде за многу работи, не само за произход.
Престани да ги навредуваш и омаловажуваш членовите на форумот. Само ти си паметен,а сите други пијат нафта... Секој си има право на свое мислење,какво и да е.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Pred edna nedela zvonev vo ambasada i mi rekoa deka dokumentite moze da bidat prevedeni od obvlasten preveduvac od makedonski na bugarski ovde vo MK i legalizirani vo ambasada.cenata za legalizacija vo ambasada bila 15 evra i mozes da gi nosis direktno vo Sofija sam i nema da pravat problem.[/quote]
Значи твојот одговор нема врска со мојот одговор. Инаку прашањето на кое јас дадов одговор гласеша вака : Дали оргинален Бугарски документ може кај нас да се копира и завери на нотар и копијата да се предаде во правосудие.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
луѓе баталете документи,протоколи,нотари,копачи и др.дали НЕКОЈ ја следи политиката ЗАКОНОТ до каде е,какви озборувања доаѓаат од бугарија..имали нешто НОВО!!!!!!дали нешто че сменат??????
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Инаку прашањето на кое јас дадов одговор гласеша вака : Дали оргинален Бугарски документ може кај нас да се копира и завери на нотар и копијата да се предаде во правосудие.
Во никаков случај. Македонски документ се заверува на македонски нотар, бугарски документ на бугарски нотар. Дури и мислам дека кога се работи за општински документ (како изводите на пример), копијата треба да се заверува од нотар во истата општина. Ама не ме држи за збор, не сум сосема сигурен за последново.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Pred edna nedela zvonev vo ambasada i mi rekoa deka dokumentite moze da bidat prevedeni od obvlasten preveduvac od makedonski na bugarski ovde vo MK i legalizirani vo ambasada.cenata za legalizacija vo ambasada bila 15 evra i mozes da gi nosis direktno vo Sofija sam i nema da pravat problem.
Значи твојот одговор нема врска со мојот одговор. Инаку прашањето на кое јас дадов одговор гласеша вака : Дали оргинален Бугарски документ може кај нас да се копира и завери на нотар и копијата да се предаде во правосудие.[/quote]
колку зимаат овластениве преведувачи за извод?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.920
Значи твојот одговор нема врска со мојот одговор. Инаку прашањето на кое јас дадов одговор гласеша вака : Дали оргинален Бугарски документ може кај нас да се копира и завери на нотар и копијата да се предаде во правосудие.
колку зимаат овластениве преведувачи за извод?[/quote]
Кој колку сака и колку си го цени трудот. Сум слушнал некој да бараат 500 денари за ивзод сум слушнал и 50 евра за сите документи од прва постапка, факинг еден извод + молба и уште еден документ. Нема универзална цена кој како си го цени трудот и кој каков пациент ќе начека за да го оперира.
Иначе од преведувачиве не сум сретнал некој да преведува извод за помалку од 250 денари.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Значи твојот одговор нема врска со мојот одговор. Инаку прашањето на кое јас дадов одговор гласеша вака : Дали оргинален Бугарски документ може кај нас да се копира и завери на нотар и копијата да се предаде во правосудие.
колку зимаат овластениве преведувачи за извод?[/quote]
Znaci ako citas i razbiras podobro ke svatis deka moze vo nasata ambasada barem taka mi rekoa mene.Drugo dokumentot kopija od originalot kaj nas na notar zaveren nema da go priznaat a preveduvacite zemaat od 300 pa nagore ali pazi toj treba da bide obvlasten preveduvac od bugarski na makedonski i obratno.Vo Stip e edna takva so preveduva i taa ima gi sprema dokumentite na tie so odat preku ambasada.
Da se rezimiram nas notar ne vidi u ambasada dali imaat inaku ke treba sofija.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Zdravo da prasam nekoj ako znaj kolku se plaka za zemanje na drzavljanstvo preku konzulat , ambasada pooz.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
За колку време добивте одговор од Државна агенција архиви. Јас им пишав на 16.02 и сеуште немам одговор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom