Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
И ај да споделам нешто што денес го слушнав низ муабет во кјустендил. Имаше неколку посредници бугари,меѓу кои и тој што ми брка работа,и сите кажуваа дека законот за скоро ке влезе во собрание и ќе се изгласа. Во сила ќе влезе на почеток на април. Имаше и нашинци заинтересирани кои договараа кои документи треба да ги соберат. Она што ме радува беше оптимизмот на посредниците и раздвиженоста на нашинциве кои собираа документи за државјанство. Претходно кога и да одев за бг се беше замрено,сега се раздвижува поради новиов закон за бг државјанство. Се повеќе луге се интересираат,а посреднициве тријат раце:cool:
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
Каква игла во сено бе? Ти покажав дека се два одделни закони, спротивно на тоа што го тврдеше ти. Ај бркај работа.
Види сеа да два различни закони се ама според мене едното е сврзано со другото , првиот објаснува што те прави тебе Бугарин живеешт извн страната а вториот ако си блгарин живеешт извн страната како и на кој начин можеш да земеш гражданство, е сеа у првиот закон вика дека
Чл. 2. Б'лгарин, живеешт изв'н Република Б'лгарија, с'гласно този закон е лице, което:
1. има поне един в'зходјашт от б'лгарски произход;
2. притежава б'лгарско национално с'знание;
3. пребивава трајно или постојанно на територијата на друга д'ржава.

е проблемот е што у вториот закон не пишува дека може да се извади гражданство врз основа на овие две подточки, па според мене ако првиот претрпи измена може и вториов да претрпи измена !
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Каква игла во сено бе? Ти покажав дека се два одделни закони, спротивно на тоа што го тврдеше ти. Ај бркај работа.
На мобилен не ми отвара линкот. Ги отвара еден куп закони. И речников воопштпо не доликува на академски граѓанин. Кога ги читам твоиве постови,исто како да ги пишувал некој самобендисан,некој што мисли дека се знае..
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ова ли е потврдата за неосудуваност?

DA[DOUBLEPOST=1424544032][/DOUBLEPOST]
И ај да споделам нешто што денес го слушнав низ муабет во кјустендил. Имаше неколку посредници бугари,меѓу кои и тој што ми брка работа,и сите кажуваа дека законот за скоро ке влезе во собрание и ќе се изгласа. Во сила ќе влезе на почеток на април. Имаше и нашинци заинтересирани кои договараа кои документи треба да ги соберат. Она што ме радува беше оптимизмот на посредниците и раздвиженоста на нашинциве кои собираа документи за државјанство. Претходно кога и да одев за бг се беше замрено,сега се раздвижува поради новиов закон за бг државјанство. Се повеќе луге се интересираат,а посреднициве тријат раце:cool:
ПРИЈАТЕЛЕ колку ти е ова сигурно и што мислиш????
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Preku ambasada mi kazaa deka doadja kurir i da zavrtam pri kraj na mesec e sega dali ce bidam od tie srecni sto ce dobijam proizfod ne se znae[DOUBLEPOST=1424540541][/DOUBLEPOST]


Isto i jas taka dadov dokumenti pa ce vidime[DOUBLEPOST=1424541050][/DOUBLEPOST]

Znaes dali proizhodot moze da se podigne posle 16 casot od ambasada ?? ( rabotam do 16 casot zatoa prasuvam a ne mozam da izlezam )
Tie ke dobivaat posta no dali ke stasaat proizhodi so postata,
ako nekoj znae da kaze dali izdavaa ovaj period proizhodi od DABC,dali rabotea ili rabotata e vo zastoj poradi biranjeto na nov direktor?
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Дали може да се извади прва лична карта во амбасадата во Скопје, и ако може кои документи ги бараат и колку се плаќа?
И тој документот што го бараат од полиција може да се извади во било која полициска станица?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
DA[DOUBLEPOST=1424544032][/DOUBLEPOST]
ПРИЈАТЕЛЕ колку ти е ова сигурно и што мислиш????
Јас сум секогаш позитивно настроен. Позитивните лица привлекуваат позитивни нешта. Пред неколку месеци кога ке отидев бг сите посредници се жалеја дека нема документи со кои нивните клиенти ќе докажат бугарско потекло,немаше луѓе кои се распрашуваа за пасоши. Сега гледам се се менува. Луѓето се распрашуваат,прибираат документи...
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
добро бре толку сум голема несреќа.. морам да споделам..
значи ги загледав и онака ги предледував документите како се..значи ми се и легализирани и преведени ама немав време да ги однесам Бг. сега незнам кој џаол или анџел ме натера ама ај реков пред да ги носам да видам што е како е. што да видам..
прво од сгтрана на превод си е океј значи затоа немам замерка е сега проблемов е следен на мајка ми изводот баба ми е Јанка пример а кај умреницата на дедо ми е заведена како Јана. дедо ми исто наместо пример Сашо е Сашко. имал ли некој вакво слично исуство за букви? значи неможамд а разберам како може една иста личност да ја водат во мк со различни имиња затоа што според мене тие се различни иако се работи за една иста особа. за ова знам дека неможе нотариален акт што е нормално тој нема тука примена надлежно е овде кај нас или матичарот или министерството. и сега реално што би правела јас пак ли се одново? мислам сварно ќе полудам уште што фали да ги повампирам дедо ми и сите да станат од гроб бар да ме спасат од овие маки ..па нема крај жими се извините вака што се истурив тука на форумов ама ептен се изнанервирав
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
добро бре толку сум голема несреќа.. морам да споделам..
значи ги загледав и онака ги предледував документите како се..значи ми се и легализирани и преведени ама немав време да ги однесам Бг. сега незнам кој џаол или анџел ме натера ама ај реков пред да ги носам да видам што е како е. што да видам..
прво од сгтрана на превод си е океј значи затоа немам замерка е сега проблемов е следен на мајка ми изводот баба ми е Јанка пример а кај умреницата на дедо ми е заведена како Јана. дедо ми исто наместо пример Сашо е Сашко. имал ли некој вакво слично исуство за букви? значи неможамд а разберам како може една иста личност да ја водат во мк со различни имиња затоа што според мене тие се различни иако се работи за една иста особа. за ова знам дека неможе нотариален акт што е нормално тој нема тука примена надлежно е овде кај нас или матичарот или министерството. и сега реално што би правела јас пак ли се одново? мислам сварно ќе полудам уште што фали да ги повампирам дедо ми и сите да станат од гроб бар да ме спасат од овие маки ..па нема крај жими се извините вака што се истурив тука на форумов ама ептен се изнанервирав
Јас мислам дека такви работи веројатно толерираат, ако други параметри се совпаѓаат. На пример ако е истиот матичен број на двата документи или слично. Претпоставувам дека толерираат разлика меѓу -ов и -овски. И во моите документи има вакви отстапувања.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
А што викаш да се држиме до суштината, а?

Јас мислам дека такви работи веројатно толерираат, ако други параметри се совпаѓаат. На пример ако е истиот матичен број на двата документи или слично. Претпоставувам дека толерираат разлика меѓу -ов и -овски. И во моите документи има вакви отстапувања.
Кај мене се проблем буквите во имињата. и јас се надевам дека би биле толерантни затоа што стварно нз како да им докажам на тие дека дедо ми бил војник и тој е нема друг од тоа село тој е единствен со тоа презиме и име и слично без разлика шо во изводот на мајка ми е сашо а во умреницата сашко. искрено нз шо ќе биде како и да е кога ќе дознаам ќе споделам
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
31
Поени од реакции
18
Кај мене се проблем буквите во имињата. и јас се надевам дека би биле толерантни затоа што стварно нз како да им докажам на тие дека дедо ми бил војник и тој е нема друг од тоа село тој е единствен со тоа презиме и име и слично без разлика шо во изводот на мајка ми е сашо а во умреницата сашко. искрено нз шо ќе биде како и да е кога ќе дознаам ќе споделам
znaci imate voena kniska vie ja izvadovte ili ja imavte kniskata od porano i od koe podracje ste i kade sluzel vojska ako nee tajna
vi blagodaram na razbirajneto
pozdrav
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.434
Поени од реакции
4.932
Чекајте малку другари и другарки.
Дали овој дел од форумот го читате само како ви одговара или па воопшто не го читате без разлика што има и само си пишувате пак како на вас ви одговара?
Неколку пати само јас напишав дека пред мои очи се земени происходи во првата недела од февруари од лица кои аплицирале на крајот од ноември ама нели кој qr сум јас слепец најобичен коа нема директор на дабч за ги издаде иако они си функционираат што се вика нормално имаат заменици на секоја позиција па дури и за директор/претседател или што и да е. А да не зборам дека дигнавте фама за јавното претставување на кандидатите за директор на дабч што 3 дена после тоа неможевте да се свестите и по 100 пати прашавте кого избрале.

Друго доаѓате тука и само поставувате прашање со вкупно прочитани 0 мислења наназад, па добро бе треба некој друг се да ви изџвака вие само да голтнете или уште фрутолино јадете? Дајте малку потрудете се и прочитај те што е објавено, на секоја страна се повторува бар по 2 едно исто прашање.

Сакате сфатете го како шефување сакате како добро намерна критика ама пожелно е да прекинете да читате како сакате да биде и како на вас ви одговара и за промена да ја прифатите реалната состојба, а поготово за новите на темава прочитајте некое мислење наназад вашето прашање сигурно ќе биде одговорено најмалку 5 пати до сега.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom