Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 ноември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Дали знае некој од форумот во кој полк биле луѓето жители од Порече, Македонски Брод ?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Чекајте малку другари и другарки.
Дали овој дел од форумот го читате само како ви одговара или па воопшто не го читате без разлика што има и само си пишувате пак како на вас ви одговара?
Неколку пати само јас напишав дека пред мои очи се земени происходи во првата недела од февруари од лица кои аплицирале на крајот од ноември ама нели кој qr сум јас слепец најобичен коа нема директор на дабч за ги издаде иако они си функционираат што се вика нормално имаат заменици на секоја позиција па дури и за директор/претседател или што и да е. А да не зборам дека дигнавте фама за јавното претставување на кандидатите за директор на дабч што 3 дена после тоа неможевте да се свестите и по 100 пати прашавте кого избрале.

Друго доаѓате тука и само поставувате прашање со вкупно прочитани 0 мислења наназад, па добро бе треба некој друг се да ви изџвака вие само да голтнете или уште фрутолино јадете? Дајте малку потрудете се и прочитај те што е објавено, на секоја страна се повторува бар по 2 едно исто прашање.

Сакате сфатете го како шефување сакате како добро намерна критика ама пожелно е да прекинете да читате како сакате да биде и како на вас ви одговара и за промена да ја прифатите реалната состојба, а поготово за новите на темава прочитајте некое мислење наназад вашето прашање сигурно ќе биде одговорено најмалку 5 пати до сега.
:bravobe::aplauz: ubo kazano. vo dabc si rabotat.. nema vrska dali imalo direktor ili ne, taman rabota ako ne rabotat duri nema direktor :pos:
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Ај да ве прашам, едно другарче беше на интервју во јуни 2014, во тој период не даваа произход.
Документите некако преку посредникот, директно ги подаде во министерството (значи без произход од ДАБЧ) и беше на интервју во кој приложил копија од татко му кој е Бугар...
Е сега, можно ли е да биде одбиен, бидејќи нема приложено произход? Иначе интервјуто го поминал и му кажале ќе се видиме за 1 година, демек ќе му излезе за 1 година.
Има некој вакво искуство? И можно ли е да му излезе пасошот скоро време, има поминато скоро 9 месеци како бил на интервју?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Vo vrska so potvrdata od sud .. , mora li da pisuva za sto bas taa se izdava , ne moze li da stoi za dobivajne na drugo drzavjanstvo ????
mora da pisuva za bugarsko drzavjanstvo... inace nema da ti ja prifatat vo BG.. tuka nema da ti prat nikakov problem deka ke pisuva za bg drzavjanstvo.. neznam zosto prasuvas?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
mora da pisuva za bugarsko drzavjanstvo... inace nema da ti ja prifatat vo BG.. tuka nema da ti prat nikakov problem deka ke pisuva za bg drzavjanstvo.. neznam zosto prasuvas?
Jas napisav za dvojno drzavjanstvo i mi ja prifatija.[DOUBLEPOST=1424595906][/DOUBLEPOST]
O.OOOOOO1% освен ако не се реши да живее во Бугарија во брачна заедница мислам најмалку од 3-5 години и да добие пасош по натурализација но под услов да се откаже од првото државјанство.
Mislam deka si malku greska mora da bide vo brak so bugarski drzavjanin 5 godini a sega bilo namaleno mislam na 3 bez razlika kade zivee.Znaci i jas mislev taka no razgovarav so covek so e dosta upaten vo takvi raboti ustvari preveduva i zaveruva dokumenti od makedonski na bugarski i obratno za vo amasada ovde kaj nas i inaku covekot e od Bugarija A negovata zena e makedonka i posle 6 godini od nivniot brak taa zede na taa osnova a ne morase da se otkazuva od makedonskoto posto .Ili aj ne e taka togas zosto koga podnesuvas ti baraat izvod od maticna na vencanite ili ko go zemes proishodot ti baraat ime i prezime na soprugata i soprugot zaedno so negovata data na rajganje.Iskreno jas mislam deka ovie nasi posrednici ovde sapsali vrska nemaat od zivoto.[DOUBLEPOST=1424596391][/DOUBLEPOST]
Не може, мора да се во Бугарија заверени на нотар.
Pred edna nedela zvonev vo ambasada i mi rekoa deka dokumentite moze da bidat prevedeni od obvlasten preveduvac od makedonski na bugarski ovde vo MK i legalizirani vo ambasada.cenata za legalizacija vo ambasada bila 15 evra i mozes da gi nosis direktno vo Sofija sam i nema da pravat problem.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
8
mora da pisuva za bugarsko drzavjanstvo... inace nema da ti ja prifatat vo BG.. tuka nema da ti prat nikakov problem deka ke pisuva za bg drzavjanstvo.. neznam zosto prasuvas?
E toa e dr ako vo bg ne ja prifakaat , a prasuvam zatoa sto navistina mi padna cudno ... dali ke pisuva za drugo drzavjanstvo ili za bg .. seedno e , ama toj sho go molis ne treba da go lutis :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@Salt23 проблем како твојот имаше братучетка ми..Во изводот на татко и баба и беше впишана како Славка, а всушност е Славјанка..Од Мин. за правосудие и пратија меил во кој побараа да достави доказ дека се работи за иста особа. Таа ги однесе документите кај нас во Министерство за правда. Таму и издадоа потврда..процедурата траеше 2 месеци.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
@lorena.kamenita vednas se setuv na slucajot. kaj mene e samo bukva no znaes I toa nejogas moze da e problem. Kako I da e ke doznam za brzo I je spodelam so sum napravila. kako I xa e ko che trgni nesto trgnato e ba levo. Fell Disappointed :place:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@Salt23 јас да сум на твое место не би чекала да добијам одговор од правосудие...ќе ги поднесам документите кај нас во Мин. за правда за корекција..Можеби нема да ти требаат сега, но не се знае никогаш...
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Ај да ве прашам, едно другарче беше на интервју во јуни 2014, во тој период не даваа произход.
Документите некако преку посредникот, директно ги подаде во министерството (значи без произход од ДАБЧ) и беше на интервју во кој приложил копија од татко му кој е Бугар...
Е сега, можно ли е да биде одбиен, бидејќи нема приложено произход? Иначе интервјуто го поминал и му кажале ќе се видиме за 1 година, демек ќе му излезе за 1 година.
Има некој вакво искуство? И можно ли е да му излезе пасошот скоро време, има поминато скоро 9 месеци како бил на интервју?
Vidi sea i jas sum ista situacija tatkomi e bugar i jas toa vreme bev na intervju logicki e da ako tvojot drugar go minal intervjuto deka nema nikakov problem so dokumentite inace bi go vratile..
jas neznam dali sum imala proishod bidejki drug mi gi gonese rabotite tuka na forumot procitav ako imas roditel bugar ne ti treba proishod ..ali bitno stom minal intervju i ima brojce se e vo red
vo odnos na prasanjeto koga ke izleze i jas cekam veke tolku vreme plus minus broevite od 2014 ne se stignati uste za pregleduvanje da taka koga ke pocnat da se pregleduvaat ke se nadevame za ukaz.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
A DALI ZEL NEKOJ PROIZHOD VO OVIE DVA TRI MESECI???
ништо нема ја чекам од август за произход еве веке 7 месеца (а за беља немам доп док не можам да ги најдам им пишав и на овиа од архивот исто не можеа да најдат) исто и брачет ми чека само шо он е пред мене 4 месеца али со доп док има свидетелсто од дедому и пак ништо произход нема земено и еден пријател исто така го беа одбијале а имаше извод на родени на бабаму е родена во кустендил го одбијаа беше преко посредник и сеа пред 2 месеца пак поднесе али преку амбасадата во битола а што ми падна чудно другар ми посредникот му се јави му кажа нели по овај новиот закон сеа што треба да го гласат од брат сестра тетка и тка на там нели ак имаш треба да однесаш нели копија од пасош лична карта и извод он ги извади тиа од брат му и однесе ги у софија (ок тоа веке го знаеме сите ) он ги однесе средиинта на јануари на 17 мислам беше нареднио ден ми вика абеј јас шо однесех однесех туку едно типче од гевгелискио крај исто однесе документи за првпат а немаше никакви доп док свидетелсто или др док нели треба да се чека за произхот а на него одма му закажаа интервју на 15 февруари а немаше никакви док и беше преко истио посредник шо му е на другар ми и мене некој шо е одил сеа приметил ли е нешто слично
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
@riki pilot Ако прочиташ неколку постови наназад ќе ти стани јасно дека на оние што имаат еден родител со бугарско државјанство,за нив дирекно се закажува интервју во министерството.Најверојатно типчето од Гевгелија е таков случај.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Vo vrska so potvrdata od sud .. , mora li da pisuva za sto bas taa se izdava , ne moze li da stoi za dobivajne na drugo drzavjanstvo ????
MORA DA STOI JAS IMAV PROBLEM SO TOA PISUVASE ZA LICNI POTREBI I KOGA BEV NA INTERVJU SE JAVI PROBLEM PA POSLE TOA 6 MESECI CEKAV DA ME VIKNAT PAK NA INTERVJU OVA GO PISUVAM OD MOE LICNO ISKUSTVO[DOUBLEPOST=1424617710][/DOUBLEPOST]SAKAM DA PRASAM NESTO nemozev da najdam vo prethodnite postovi UDOSTOVERENIE I PROISHOD ISTO LI E TOA ILI IMA RAZLIKA NEMAM JAS NIKAKOV DOKUMENT DA PISUVA PROISHOD IMAM UDOSTOVERENIE A BEV NA INTERVJU DA NE TREBA DA BARAM TAKOV DOKUMENT OD POSREDNIKOT ILI BLAGODARAM ODNAPRED
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
@riki pilot Ако прочиташ неколку постови наназад ќе ти стани јасно дека на оние што имаат еден родител со бугарско државјанство,за нив дирекно се закажува интервју во министерството.Најверојатно типчето од Гевгелија е таков случај.
не друже другаро го питал дали однесел некои доп док исто и од татко мајка ак имат бг пасош типчето кажало немат никој од неговите бг пасош он енос првпат поднесувал за бг
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom