Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Znaci dokumenti za krstevka od pradedo
Otkoga ke ti bidi odobreno drzavjanstvo od MP sega tvoeto dosie odi kaj viceprezidentkata koja ima nejzina komisija I proveruva dali zakonski si go dobil I ako e vo red ke ti go potpies I ke si zemis drzavjanstvo.No vo realnosta mnogumina se zaglaveni tamu so meseci I taa odbiva da I'm potpise,zavisi kakva ti e srekata,BUGARSKA LOTARIJA
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Целo или не целo,oвие нa мaјтaп јa вртaт мене тaкa ми се чини.Си игрaaт дoбриoт и лoшиoт.Те Кaрaкaчaнoв се тепaше сo Бoрисoв дa издaвaле мaсoвнo,a сoцијaлистите сo Јoтoвa беa прoтив,пa сегa Кaрaкaчaнoв нигде гo немa кoгa нaјмнoгу ни требaше a Јoтoвa сегa вели требaлo дa се oлесни.Бoг дa чувa.Убaвo ми рече пoсредникoт,викa aкo и тие сaмите знaaт штo прaвaт јa глaвa сечaм.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Целo или не целo,oвие нa мaјтaп јa вртaт мене тaкa ми се чини.Си игрaaт дoбриoт и лoшиoт.Те Кaрaкaчaнoв се тепaше сo Бoрисoв дa издaвaле мaсoвнo,a сoцијaлистите сo Јoтoвa беa прoтив,пa сегa Кaрaкaчaнoв нигде гo немa кoгa нaјмнoгу ни требaше a Јoтoвa сегa вели требaлo дa се oлесни.Бoг дa чувa.Убaвo ми рече пoсредникoт,викa aкo и тие сaмите знaaт штo прaвaт јa глaвa сечaм.
Пред некоја година во Софија разговарав со еден адвокат кој беше многу добро запознаен со процедурата за издавање на државјанства по произход. Ми рече дека кога ќе се разбере во бугарија како се раздаваат државјанства ќе има големи скандали итн. и ова раздавање на пасоши еден ден ќе прекине, а тој ден ќе биде скоро.
Јотова зборува за олеснување, ама со строги правила. На исто мнение се и МП.
На видеото од 19:25 зборува за државјанствата
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Пред некоја година во Софија разговарав со еден адвокат кој беше многу добро запознаен со процедурата за издавање на државјанства по произход. Ми рече дека кога ќе се разбере во бугарија како се раздаваат државјанства ќе има големи скандали итн. и ова раздавање на пасоши еден ден ќе прекине, а тој ден ќе биде скоро.
Јотова зборува за олеснување, ама со строги правила. На исто мнение се и МП.
Мислaм декa тaa пoлитикa немoже преку нoќ дa се смени, единственo oвoј дoгoвoрoт штo се пoтпишa мoже генерaлнo дa ги смени пoлитиките.Акo дoјде дo тaквa нaглa прoменa немa штo другo oсвен дoгoвoрoв дa ни ги пoмaтил сметките
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Мислaм декa тaa пoлитикa немoже преку нoќ дa се смени, единственo oвoј дoгoвoрoт штo се пoтпишa мoже генерaлнo дa ги смени пoлитиките.Акo дoјде дo тaквa нaглa прoменa немa штo другo oсвен дoгoвoрoв дa ни ги пoмaтил сметките
Во врска со докажувањето на произход имајќи во предвид дека многу апликанти немаат оригинални документи поради Х причини Јотова изјави: ''Тоа не е само единствениот критериум, ние сме на јасно дека документите низ годините свесно се уништувани, има многу други критериуми според кои еден човек може добие пасош, тоа се проверки од службите за безбедност и многу други работи, и кога тие ќе се исполнат нема да има никаков проблем''
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. ?!?!?!?!??!???????!?!??!?!? I SEGA !?
носи доказ, документзапредок на кој си се повикал[DOUBLEPOST=1508586351][/DOUBLEPOST]
Мислaм декa тaa пoлитикa немoже преку нoќ дa се смени, единственo oвoј дoгoвoрoт штo се пoтпишa мoже генерaлнo дa ги смени пoлитиките.Акo дoјде дo тaквa нaглa прoменa немa штo другo oсвен дoгoвoрoв дa ни ги пoмaтил сметките
ги смена, се блокира
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ubavo si kaza Jotova deka dodeka da stigmat kaj nejze dokumemtite i proaga rokot i na lekarskoto i na potvrdite deka si neosuduvan znaci ne e do nejze kako sto se spekulirase nego treba vo pravosudie da se skrati rokot i da se ubrza !!!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Аман бе чоек,нашла ми се мана
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ubavo si kaza Jotova deka dodeka da stigmat kaj nejze dokumemtite i proaga rokot i na lekarskoto i na potvrdite deka si neosuduvan znaci ne e do nejze kako sto se spekulirase nego treba vo pravosudie da se skrati rokot i da se ubrza !!!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
И дека тоа била причината зошто ги враќа преписките
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Има ли некој начин да најдам документ од дедоми дека е бил војник без да знам кога е бил војник и сите тие информации? Дали има некој посредник за тоа и што би завршил работа па после да си платам, инаку така не би фрлил пари без документи...

Тој е роден 1908 година а бил заведен 1910 година. Имаме исто презиме а таткоми носи исто име како него.

Би се исплатило ли одење до Велико Трново т.е дали може со частење (черпење) да најдат документи?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ovde Sto Ne CE procitas, ova Stana karambol, kako site ovde da se posrednici I site za Pari ovde pisuvaat informacii ili dezinformacii sekoj kako IMA interest . ???????

Sent from my Xtouch using Tapatalk
Јас пишувам дословно што изјави вицепрезидентката, гледај го интервјуто. Дали таа ни мачка очи или не тоа е друга работа.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Јас пишувам дословно што изјави вицепрезидентката, гледај го интервјуто. Дали таа ни мачка очи или не тоа е друга работа.
Izvini taka ispadna od Mobilen pisuvav I ispadna Deka Na tebe repliciram, GI citav povece komentari za potvrdi I slicno I dobiv zaklucok Deka ovde poveceto se posrednici I vodat marketing promocija za potvrdi I slicno, a Bugarive vece 4 god Ne motaat, TE zakoni TE komisii a ustvari Ne Sakaat da dadat graganatvo

Sent from my Xtouch using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom