Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Јас сум во Германија моментално и ви кажувам од прва рака информацијабидејќи и јас барав поедноставно решение ама нема. Со преведена возачка од МК во Бг возачка не смеете да возите во Германија доколку решите да живеете во Германија. Останува или да полагате во бугарија или во германија. Иако има доста кои возат и со преведени возачки ама зависи ако сака може да ти пише казна, има и такви случаи.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Јас сум во Германија моментално и ви кажувам од прва рака информацијабидејќи и јас барав поедноставно решение ама нема. Со преведена возачка од МК во Бг возачка не смеете да возите во Германија доколку решите да живеете во Германија. Останува или да полагате во бугарија или во германија. Иако има доста кои возат и со преведени возачки ама зависи ако сака може да ти пише казна, има и такви случаи.
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_en.htm ovde se ima so ve interesira za vozackata :)
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
mp ne gi priznava proishodite sto se izdadeni 2012 2013 i prva polovina na 2014. So novite proishodi nema da ima nikakov problem zatoa sto pisuva vrz koja osnova se izdadeni, kako vo tvojot slucaj, pak ke ti recam stom vo dabc ti ja priznale izjavata i ti izdale proishod vo ministerstvoto nema da imas nikakov problem
E sto super napisa, ama vo tie proishodi posle 2014 kade pisuva vrz osnova na sto se zemeni ima i MNOGU so potvrda od klubovi, BKKS, ... dali mislis deka KE NEMA PROBLEM samo na tie kade ima napisano deka e zemen proishodot vrz osnova na nekoj star dokument ili blizok rodnina(brat, bratuchet, cicko co bg pasos) ili mislis za site ke nema problem???
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Drugar, ednas godisno vadi medjunarodna vozacka dozvola. Koshta okollu 600-700 denari. So nea vozi i vo Amerika koga ide, i sekade po Evropa.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Јас сум во Германија моментално и ви кажувам од прва рака информацијабидејќи и јас барав поедноставно решение ама нема. Со преведена возачка од МК во Бг возачка не смеете да возите во Германија доколку решите да живеете во Германија. Останува или да полагате во бугарија или во германија. Иако има доста кои возат и со преведени возачки ама зависи ако сака може да ти пише казна, има и такви случаи.
Брат ми е шофер на бугарски камион во фирма од македонски газда...вкупно 8 шофери се со бг пасош и заменети мк возачки за бугарски на кој на едната страна стои бројот од мк возачката...лично за брат ми ќе кажам,вози веќе две години,тргнува од германија и за белгија,франција,холандија,англија ,австрија и не знам уште кои други земји,до ден денеска нема никаква казна или опомена од полиција во ниедна од еу земјите...ако не верувате,имате шофери македонци по германија со заменети возачки па прашајте ги дали не возат на овој начин
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Брат ми е шофер на бугарски камион во фирма од македонски газда...вкупно 8 шофери се со бг пасош и заменети мк возачки за бугарски на кој на едната страна стои бројот од мк возачката...лично за брат ми ќе кажам,вози веќе две години,тргнува од германија и за белгија,франција,холандија,англија ,австрија и не знам уште кои други земји,до ден денеска нема никаква казна или опомена од полиција во ниедна од еу земјите...ако не верувате,имате шофери македонци по германија со заменети возачки па прашајте ги дали не возат на овој начин
Ете така сам кажа шофер на бугарски камион со бугарска возачка во бугарска фирма нормално дека нема проблем. Јас кажав за луѓе кои се преселиле или ќе се преселат да живеат во Германија ќе има односно може да има проблем. Бидејќи ќе купи возило со Германски таблици и со преведена возачка ќе има проблем. А побарајте на интернет колку шофери имаат проблем кога возат камиони во Германска или Шведска фирма со преведена возачка.
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
E sto super napisa, ama vo tie proishodi posle 2014 kade pisuva vrz osnova na sto se zemeni ima i MNOGU so potvrda od klubovi, BKKS, ... dali mislis deka KE NEMA PROBLEM samo na tie kade ima napisano deka e zemen proishodot vrz osnova na nekoj star dokument ili blizok rodnina(brat, bratuchet, cicko co bg pasos) ili mislis za site ke nema problem???
Za site sto se so novi proishodi nema da ima problem, imase i oficijalen stav na ministerstvoto deka tie sto nemaat nikakov star dokument moze da se povikaat na takanarecena srebrena linija sto znaci i potvrda na nekoj od klubovite
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Стварно не ми јасно однеле документи од дедо/прадедо и им пишува НјаМА ДАННИ ЗА В'ЗХОДјашт Б'ЛГАРИН, нешто мириса ама од каде незнам, дали од членовиве на форумов или МП или од кај посреднициве, во нивниот случај би требало да е друг статусот некое друго објаснување...позз[DOUBLEPOST=1464452138][/DOUBLEPOST]Дечки додека сме во неизвесност ај да го испитаме ова можда и ќе најдеме нешто што ќе ни биде од корист:
Станува збор за постојан престој кој што ние можеме да го извадиме во БГ...и со кој можеби како што прочитав би имале некои поволности, има пак процедури ама правам споредба да кандидираш во ЕУ земја со МК пасош и од друга страна како БГ long term resident мислам дека второво подобро звучи...Кажете вие што мислите?!?! Еве и линк:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=URISERV:l23034

Ова е делот што ме "заинтригира":

Right of residence in the other EU countries

A long-term resident may exercise the right of residence, for a period exceeding three months, in an EU country other than the one which granted him/her the status, subject to compliance with certain conditions, including:

  • exercise of an economic activity in an employed or self-employed capacity;
  • pursuit of studies or vocational training;
  • other purposes.
However, an EU country may limit the number of residence permits if, at the time of the adoption of this directive, limitations for the admission of non-EU nationals are already set out in existing national law. At the same time, for reasons of labour market policy, EU countries may give preference to Union citizens.

The above conditions do not concern employees posted for the purpose of cross-border provision of services or providers of cross-border services.

When the application for a residence permit is lodged, the competent authorities in the second EU country * may require the presentation of certain documents (such as the long-term residence permit, an identity document, an employment contract, documentation with regard to appropriate accommodation, etc.) and evidence of stable and regular resources and medical insurance.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Стварно не ми јасно однеле документи од дедо/прадедо и им пишува НјаМА ДАННИ ЗА В'ЗХОДјашт Б'ЛГАРИН, нешто мириса ама од каде незнам, дали од членовиве на форумов или МП или од кај посреднициве, во нивниот случај би требало да е друг статусот некое друго објаснување...позз[DOUBLEPOST=1464452138][/DOUBLEPOST]Дечки додека сме во неизвесност ај да го испитаме ова можда и ќе најдеме нешто што ќе ни биде од корист:
Станува збор за постојан престој кој што ние можеме да го извадиме во БГ...и со кој можеби како што прочитав би имале некои поволности, има пак процедури ама правам споредба да кандидираш во ЕУ земја со МК пасош и од друга страна како БГ long term resident мислам дека второво подобро звучи...Кажете вие што мислите?!?! Еве и линк:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=URISERV:l23034

Ова е делот што ме "заинтригира":

Right of residence in the other EU countries

A long-term resident may exercise the right of residence, for a period exceeding three months, in an EU country other than the one which granted him/her the status, subject to compliance with certain conditions, including:

  • exercise of an economic activity in an employed or self-employed capacity;
  • pursuit of studies or vocational training;
  • other purposes.
However, an EU country may limit the number of residence permits if, at the time of the adoption of this directive, limitations for the admission of non-EU nationals are already set out in existing national law. At the same time, for reasons of labour market policy, EU countries may give preference to Union citizens.

The above conditions do not concern employees posted for the purpose of cross-border provision of services or providers of cross-border services.

When the application for a residence permit is lodged, the competent authorities in the second EU country * may require the presentation of certain documents (such as the long-term residence permit, an identity document, an employment contract, documentation with regard to appropriate accommodation, etc.) and evidence of stable and regular resources and medical insurance.
Секој што има блгарски происход може да добие прво привремен престој, а потоа и траен престој во Република Блгарија. Треба да приложиш документи дека имаш платено кирија за неколку месеци и нешто пари во банка. Инаку со тоа можеш да работиш без проблем во Бугарија. Според законот за блгарско гражданство лица со бугарски происход имаат исти права како и блгарите од Бугарија за живеене и работа. Што и не е така лошо. Прво сите ние на интервју не прашаа дали ќе живееме во Бугарија и рековме да. Но колку навистина ќе останеме тоа е прашање. Ако имаш пари да купиш или изнајмите стан може да се најде пристојна работа со плата не помала од 400еу. Бараат работници од секакви профили. На братучед мој платата му е 600е во германски бутик во софија и жена му е козметички техничар зима 400е, го продаде станот тука и си купи таму. И поубаво и помирно живее. Ни грујо, ни заев, ни ахмети си тера работа. Значи и ако некој не добие гражданство со блгарски происход може во секој момент да живее и работи во Бугарија, а за пет години живот таму добиваш државјанство по автоматизам. Затоа поготово за помладите имаат можност да бираат.[DOUBLEPOST=1464455099][/DOUBLEPOST]
Стварно не ми јасно однеле документи од дедо/прадедо и им пишува НјаМА ДАННИ ЗА В'ЗХОДјашт Б'ЛГАРИН, нешто мириса ама од каде незнам, дали од членовиве на форумов или МП или од кај посреднициве, во нивниот случај би требало да е друг статусот некое друго објаснување...позз[DOUBLEPOST=1464452138][/DOUBLEPOST]Дечки додека сме во неизвесност ај да го испитаме ова можда и ќе најдеме нешто што ќе ни биде од корист:
Станува збор за постојан престој кој што ние можеме да го извадиме во БГ...и со кој можеби како што прочитав би имале некои поволности, има пак процедури ама правам споредба да кандидираш во ЕУ земја со МК пасош и од друга страна како БГ long term resident мислам дека второво подобро звучи...Кажете вие што мислите?!?! Еве и линк:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=URISERV:l23034

Ова е делот што ме "заинтригира":

Right of residence in the other EU countries

A long-term resident may exercise the right of residence, for a period exceeding three months, in an EU country other than the one which granted him/her the status, subject to compliance with certain conditions, including:

  • exercise of an economic activity in an employed or self-employed capacity;
  • pursuit of studies or vocational training;
  • other purposes.
However, an EU country may limit the number of residence permits if, at the time of the adoption of this directive, limitations for the admission of non-EU nationals are already set out in existing national law. At the same time, for reasons of labour market policy, EU countries may give preference to Union citizens.

The above conditions do not concern employees posted for the purpose of cross-border provision of services or providers of cross-border services.

When the application for a residence permit is lodged, the competent authorities in the second EU country * may require the presentation of certain documents (such as the long-term residence permit, an identity document, an employment contract, documentation with regard to appropriate accommodation, etc.) and evidence of stable and regular resources and medical insurance.
Секој што има блгарски происход може да добие прво привремен престој, а потоа и траен престој во Република Блгарија. Треба да приложиш документи дека имаш платено кирија за неколку месеци и нешто пари во банка. Инаку со тоа можеш да работиш без проблем во Бугарија. Според законот за блгарско гражданство лица со бугарски происход имаат исти права како и блгарите од Бугарија за живеене и работа. Што и не е така лошо. Прво сите ние на интервју не прашаа дали ќе живееме во Бугарија и рековме да. Но колку навистина ќе останеме тоа е прашање. Ако имаш пари да купиш или изнајмите стан може да се најде пристојна работа со плата не помала од 400еу. Бараат работници од секакви профили. На братучед мој платата му е 600е во германски бутик во софија и жена му е козметички техничар зима 400е, го продаде станот тука и си купи таму. И поубаво и помирно живее. Ни грујо, ни заев, ни ахмети си тера работа. Значи и ако некој не добие гражданство со блгарски происход може во секој момент да живее и работи во Бугарија, а за пет години живот таму добиваш државјанство по автоматизам. Затоа поготово за помладите имаат можност да бираат.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
@paparak се сложувам со тебе, но тоа го знам мислам дека и директно со произход може да се земе постојан престој без да претходи привремен престој, мене ме буни тоа што го постирав, дали би имале некои предности со БГ постојан престој за вработување во други ЕУ членки во споредба со лица кои немаат таков престој..Еве и друг текст каде што се зборува дека ако сакаш да одиш во Холандија со БГ постојан престој ти треба спонзор а доколку немаш они ќе ти најдат ако исполнуваш други услови... Делумно го разбирам ова неможам тие битни детали да ги сфатам..

If you are a long-term resident-EC in another EU-country and you want to stay in the Netherlands, for most purposes you need to have a sponsor. For example, when you want to come to the Netherlands as an employee, your employer would then need to be the sponsor. The sponsor submits the application on your behalf. If you do not have a sponsor, but you do meet all the other conditions, the application will not be refused. Instead, the IND will assign a sponsor to your application.

Еве и линк:
https://ind.nl/EN/individuals/residence-wizard/long-term-third-country-nationals/Pages/default.aspx
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
@paparak се сложувам со тебе, но тоа го знам мислам дека и директно со произход може да се земе постојан престој без да претходи привремен престој, мене ме буни тоа што го постирав, дали би имале некои предности со БГ постојан престој за вработување во други ЕУ членки во споредба со лица кои немаат таков престој..Еве и друг текст каде што се зборува дека ако сакаш да одиш во Холандија со БГ постојан престој ти треба спонзор а доколку немаш они ќе ти најдат ако исполнуваш други услови... Делумно го разбирам ова неможам тие битни детали да ги сфатам..

If you are a long-term resident-EC in another EU-country and you want to stay in the Netherlands, for most purposes you need to have a sponsor. For example, when you want to come to the Netherlands as an employee, your employer would then need to be the sponsor. The sponsor submits the application on your behalf. If you do not have a sponsor, but you do meet all the other conditions, the application will not be refused. Instead, the IND will assign a sponsor to your application.

Еве и линк:
https://ind.nl/EN/individuals/residence-wizard/long-term-third-country-nationals/Pages/default.aspx
Според ова треба некој спонзор или фирма да те повика за работа. Не сум сигурен за законите на ЕУ, но мислам дека далеку е полесно да работиш пример во Холандија да си со постојано живеалиште во земја од ЕУ отколку од Македонија. Најдобро да се праша некој што веќе работи на тој начин или амбасада
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ете така сам кажа шофер на бугарски камион со бугарска возачка во бугарска фирма нормално дека нема проблем. Јас кажав за луѓе кои се преселиле или ќе се преселат да живеат во Германија ќе има односно може да има проблем. Бидејќи ќе купи возило со Германски таблици и со преведена возачка ќе има проблем. А побарајте на интернет колку шофери имаат проблем кога возат камиони во Германска или Шведска фирма со преведена возачка.
Da vo pravo si mora da se napravi zamena na dozvolata.Makedonskata ja zamenuvas so bugarska.Prevedena dozvola ne ti vrsi rabota.Jas morav da ja menam i sega vo Anglija nemam nikakov problem.[DOUBLEPOST=1464463196][/DOUBLEPOST]
Da razjasnime nesto ne davaat ako aplicira primer brat i sestra vo isto vreme primer prvo go pustaat bratot pa posle izvesno vreme primer godina, dve sestrata ...Sto se desava drugar mi so zenata aplicirat vo isto vreme nemu mu davaat nea ja vlecat isti dokumenti e sega zosto da ne bide , eve na site im davame drzavjanstvo ( toa e Bugarska logika znam deka e glupo tesko svatlivo za site nas ama taka funcionira kaj niv vo 89% slucaevi primeri ima polno)[DOUBLEPOST=1464372624][/DOUBLEPOST]Ajde ajde

17.08.2015 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Ne drzi logika zosto sekoja prepiska e prikazna za sebe.Znaci ne gledaat braka sestri dali imaat podneseno vo isto vreme.
 
Член од
6 јуни 2012
Мислења
10
Поени од реакции
1
Тоа е, кој го фати возот го фати, кој не ке си чека повеќе од една година за интервју. Нека не те лажат , никогаш не е имало таква понуда групно да се полага било што . Чекај си го редот за интеревју и со среќа.
абе упм.... ќе чекаме шо ќе праиме :/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom