Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Molam za pomos. Dali mozi nekoj da mi odgovori sto znaci "prepiskata vi e prekinata njama danii za vzhodjašt blgarin". Dali ima šansi da se prodolži procedurata ili ova e kraj. Fala odnapred.
Тоа значи дека нема податоци за предци блгари. Има секакви случаеви од прекратена, па вратена преписка но не сум голем оптимист. Какви документи имаш поднесени? Ако не ќе треба или да најдеш роднини блиски со државјанство или да земеш потврда од здруженијата па повторно да аплицираш. Со каков документ доби происход и тоа е битно?
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Член од
20 мај 2016
Мислења
14
Поени од реакции
3
Devojkata ima kriminalno dosie postapkata bese prekratena.[DOUBLEPOST=1464281357][/DOUBLEPOST]
Devojkata ima kriminalno dosie postapkata bese prekratena.
Тоа значи дека нема податоци за предци блгари. Има секакви случаеви од прекратена, па вратена преписка но не сум голем оптимист. Какви документи имаш поднесени? Ако не ќе треба или да најдеш роднини блиски со државјанство или да земеш потврда од здруженијата па повторно да аплицираш. Со каков документ доби происход и тоа е битно?
Vsusnost jas go dobiv drzavjanstvoto uste vo oktombarot 2015. So sestrami podadovme vo isto vreme vo 2012 so isti dokumenti , po rodninska vrska vtor bratucet so bugarsko drzavjanstvo. Kaj nea statusot se smeni vo martot na finalen eksperten pregled i sega vo maj i se smeni vo prepiskata e prekratena njama danii za vzhodjast blgarin. Probavme da dopolnime i moj dokument deka jas veke dobiv drzavjanstvo , no ne ni go primaa.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Vsusnost jas go dobiv drzavjanstvoto uste vo oktombarot 2015. So sestrami podadovme vo isto vreme vo 2012 so isti dokumenti , po rodninska vrska vtor bratucet so bugarsko drzavjanstvo. Kaj nea statusot se smeni vo martot na finalen eksperten pregled i sega vo maj i se smeni vo prepiskata e prekratena njama danii za vzhodjast blgarin. Probavme da dopolnime i moj dokument deka jas veke dobiv drzavjanstvo , no ne ni go primaa.
Samo da prasam koga probavte da odnesete dokument otkoga e prekratena ili pred da se pojavi toj status ?
Prekratena prepiska ne se obnovuva nitu pak prodolzuva. Sekako ne e kraj ne e odbiena tuku prekratena i kje treba od novo da si podnese. Sega dokolku ti imas drzavjanstvo nema da ima nikakov problem da dobie i sestra ti . Pozz i so srekja
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Vsusnost jas go dobiv drzavjanstvoto uste vo oktombarot 2015. So sestrami podadovme vo isto vreme vo 2012 so isti dokumenti , po rodninska vrska vtor bratucet so bugarsko drzavjanstvo. Kaj nea statusot se smeni vo martot na finalen eksperten pregled i sega vo maj i se smeni vo prepiskata e prekratena njama danii za vzhodjast blgarin. Probavme da dopolnime i moj dokument deka jas veke dobiv drzavjanstvo , no ne ni go primaa.
Dali podadovte molba so dokumentite i dali licno bevte na salter?
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
14
Поени од реакции
3
Samo da prasam koga probavte da odnesete dokument otkoga e prekratena ili pred da se pojavi toj status ?
Prekratena prepiska ne se obnovuva nitu pak prodolzuva. Sekako ne e kraj ne e odbiena tuku prekratena i kje treba od novo da si podnese. Sega dokolku ti imas drzavjanstvo nema da ima nikakov problem da dobie i sestra ti . Pozz i so srekja
Samo da prasam koga probavte da odnesete dokument otkoga e prekratena ili pred da se pojavi toj status ?
Prekratena prepiska ne se obnovuva nitu pak prodolzuva. Sekako ne e kraj ne e odbiena tuku prekratena i kje treba od novo da si podnese. Sega dokolku ti imas drzavjanstvo nema da ima nikakov problem da dobie i sestra ti . Pozz i so srekja
Dokumentot probavme da go odneseme otkako postapkata bese prekratena .
 
Член од
6 јуни 2012
Мислења
10
Поени од реакции
1
Здраво, оддамна не се имав логирано на форумов. Имам едно прашање не знам дали некој го има истиот процес како јас. Во Февруари 2016 поднесов документи за бугарски пасош, со Удостоверение од Лазар Младенов, вчера бев во Софија да ги поднесам документите во Министерство за правосудие и ми дадоа датум на интервју во септември 2017, што лично многу ме изненаде, бидејќи бев информиран дека од поддавањето на документите до интервјуто закажуваат за од прилика 3-4 месеци. Посредникот ми кажа дека имало предлог да се полага писмено во големи групи од 400/500 души наеднаш, за побрз да биде процесот, дали некој слушнал за ова или сепак ќе треба да се чека година дена до интервјуто? :/
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Здраво, оддамна не се имав логирано на форумов. Имам едно прашање не знам дали некој го има истиот процес како јас. Во Февруари 2016 поднесов документи за бугарски пасош, со Удостоверение од Лазар Младенов, вчера бев во Софија да ги поднесам документите во Министерство за правосудие и ми дадоа датум на интервју во септември 2017, што лично многу ме изненаде, бидејќи бев информиран дека од поддавањето на документите до интервјуто закажуваат за од прилика 3-4 месеци. Посредникот ми кажа дека имало предлог да се полага писмено во големи групи од 400/500 души наеднаш, за побрз да биде процесот, дали некој слушнал за ова или сепак ќе треба да се чека година дена до интервјуто? :/
Тоа е, кој го фати возот го фати, кој не ке си чека повеќе од една година за интервју. Нека не те лажат , никогаш не е имало таква понуда групно да се полага било што . Чекај си го редот за интеревју и со среќа.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Molam za pomos. Dali mozi nekoj da mi odgovori sto znaci "prepiskata vi e prekinata njama danii za vzhodjašt blgarin". Dali ima šansi da se prodolži procedurata ili ova e kraj. Fala odnapred.
аман бе овие пак почнаа,,,,,со што документи одеше???!?ж
 
Член од
24 март 2015
Мислења
10
Поени од реакции
29
Lotarijata za drzhavjanstvo raboti. Eden od drugarite koi pisav deka se na eksperten bez nikakov dopolnitelen dokument, momentalniot status mu e. Молбата ви е уважена от Сьвета по гражданство с положитилностановиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Бугарија. Brojot mu e 123**/2013. Ushte vakvo chudo ne sum videl, jas odnesav od prv bratuched i nishto seeushte 101**/2013, dechkovo 2000 brojcinja posle mene a mine. Abe srekja si e srekja.

Sent from my HTC Desire 626 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom