Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Ne be decki:)
Za drugar na drugar.

Da ne znaete nesto okolu toa sto prasav?
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Kaj sestra mi e veke godina i dva meseca.

Da razjasnime nesto ne davaat ako aplicira primer brat i sestra vo isto vreme primer prvo go pustaat bratot pa posle izvesno vreme primer godina, dve sestrata ...Sto se desava drugar mi so zenata aplicirat vo isto vreme nemu mu davaat nea ja vlecat isti dokumenti e sega zosto da ne bide , eve na site im davame drzavjanstvo ( toa e Bugarska logika znam deka e glupo tesko svatlivo za site nas ama taka funcionira kaj niv vo 89% slucaevi primeri ima polno)[DOUBLEPOST=1464372624][/DOUBLEPOST]Ajde ajde

17.08.2015 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
Zdravo na site deneska posle 3 godini dobi odgovor ali za mene bese porazuvacki iskreno ne se nadevase deka ke me odbijat zaradi toa so imase dadeno i dokumneti od prv bratuced pa posle dade i dokumnet od pradedo mi deka bil bugarin...do deneska mi stose deka sum na finala proverka i sega samo so proveri mi go dade sledniot status Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. Nz ako ima nekoj da mi kaze so da napravam ili dali ekoj bil u ista situacija i dali ima izlezes ili izgleda za mene e zavrasena procedurata ?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Zdravo na site deneska posle 3 godini dobi odgovor ali za mene bese porazuvacki iskreno ne se nadevase deka ke me odbijat zaradi toa so imase dadeno i dokumneti od prv bratuced pa posle dade i dokumnet od pradedo mi deka bil bugarin...do deneska mi stose deka sum na finala proverka i sega samo so proveri mi go dade sledniot status Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. Nz ako ima nekoj da mi kaze so da napravam ili dali ekoj bil u ista situacija i dali ima izlezes ili izgleda za mene e zavrasena procedurata ?
a kakov dokument bese toj od dedo ti?
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Дечки едно прашање, на другар мој посредникот му кажал дека повеќе изјавата на нотар за докажување дека еден човек со различни презимиња е всушност истиот НЕ ЈА ПРИЗНАВАЛЕ, туку уверение од матична служба. Некои искуства ова колку е точно или неточно некој да каже , поздрав.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
/мод
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Zdravo na site deneska posle 3 godini dobi odgovor ali za mene bese porazuvacki iskreno ne se nadevase deka ke me odbijat zaradi toa so imase dadeno i dokumneti od prv bratuced pa posle dade i dokumnet od pradedo mi deka bil bugarin...do deneska mi stose deka sum na finala proverka i sega samo so proveri mi go dade sledniot status Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. Nz ako ima nekoj da mi kaze so da napravam ili dali ekoj bil u ista situacija i dali ima izlezes ili izgleda za mene e zavrasena procedurata ?
Zdravo na site deneska posle 3 godini dobi odgovor ali za mene bese porazuvacki iskreno ne se nadevase deka ke me odbijat zaradi toa so imase dadeno i dokumneti od prv bratuced pa posle dade i dokumnet od pradedo mi deka bil bugarin...do deneska mi stose deka sum na finala proverka i sega samo so proveri mi go dade sledniot status Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. Nz ako ima nekoj da mi kaze so da napravam ili dali ekoj bil u ista situacija i dali ima izlezes ili izgleda za mene e zavrasena procedurata ?
Moj rodnina cekase 3 god so prv bratuced i so cicko odednas bese zadolzitelna xa malku vreme pak se vrati trazat dopolnitelnose izgubi deckoto.Pomina izvesno vreme otide licno vo bg i na salter mu rekoa izlezen ukaz.E sega idi licno moze e greska ima problem vo sistemot.[DOUBLEPOST=1464377640][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site deneska posle 3 godini dobi odgovor ali za mene bese porazuvacki iskreno ne se nadevase deka ke me odbijat zaradi toa so imase dadeno i dokumneti od prv bratuced pa posle dade i dokumnet od pradedo mi deka bil bugarin...do deneska mi stose deka sum na finala proverka i sega samo so proveri mi go dade sledniot status Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. Nz ako ima nekoj da mi kaze so da napravam ili dali ekoj bil u ista situacija i dali ima izlezes ili izgleda za mene e zavrasena procedurata ?
Zdravo na site deneska posle 3 godini dobi odgovor ali za mene bese porazuvacki iskreno ne se nadevase deka ke me odbijat zaradi toa so imase dadeno i dokumneti od prv bratuced pa posle dade i dokumnet od pradedo mi deka bil bugarin...do deneska mi stose deka sum na finala proverka i sega samo so proveri mi go dade sledniot status Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. Nz ako ima nekoj da mi kaze so da napravam ili dali ekoj bil u ista situacija i dali ima izlezes ili izgleda za mene e zavrasena procedurata ?
Moj rodnina cekase 3 god so prv bratuced i so cicko odednas bese zadolzitelna xa malku vreme pak se vrati trazat dopolnitelnose izgubi deckoto.Pomina izvesno vreme otide licno vo bg i na salter mu rekoa izlezen ukaz.E sega idi licno moze e greska ima problem vo sistemot.
 

Mercury

ФК Победа
Член од
23 септември 2013
Мислења
1.042
Поени од реакции
485
Абе овие шо ги прекратуваат со стари документи(ко шо треба).Сигурни сте дека немаат кривични или такви работи?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Zdravo na site deneska posle 3 godini dobi odgovor ali za mene bese porazuvacki iskreno ne se nadevase deka ke me odbijat zaradi toa so imase dadeno i dokumneti od prv bratuced pa posle dade i dokumnet od pradedo mi deka bil bugarin...do deneska mi stose deka sum na finala proverka i sega samo so proveri mi go dade sledniot status Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. Nz ako ima nekoj da mi kaze so da napravam ili dali ekoj bil u ista situacija i dali ima izlezes ili izgleda za mene e zavrasena procedurata ?
Си дал документи за предок Бугарин, а ти пишува статус дека немаш податоци за предок Бугарин??? Прво јави се да провериш дали тоа ти е вистинскиот статус, а ако ти е вистински... не знам, јас на твое место прво би поднел жалба, а потоа и тужба. Зошто тужба? Мој чичко на истиот начин ја тужеше Хрватска (тој имаше неколку законски основи да добие државјанство, а сепак го одбија) која одби да му даде државјанство, ама по тужбата тамошниот суд пресуди во негова корист.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
/мод
 
Последно уредено од модератор:

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
И јас сум со изјава од нотар за презиме затоа и прашав да не знае некој за сигурно да потврди

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
/мод
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
da ama ako e tocno ova so izjavive na notar deka ne gi priznavale vekje, sto da pravam jas sum so dokument od arhivot dedo mi tamu e pisan
Bore
a vo umrenicata stoi Boris, i godinata na ragjanje ne se sovpaga za 2 god, i dadov izjava na notar, ako ne ja priznaat naebav
А бе за ова изјавава од нотар ако не ја признаваат можам да ги сфатам пошто има луѓе што и невистини би кажале на нотар само за да им се поклопат некои работи. Факт е дека во матичните книги од тие години е хаос, и јас имав таков проблем, ама па изјавата на нотар може секој да ја даде за секого, а кога ќе кажеш за починат човек да тој е истиот човек, кој може да верува. Друга работа е што обично изјавиве ги даваат постари лица, пошто нели демек треба да го познаваат лицето, а тој што би го познавал дедо ми кој е роден 1920 година би бил и он пред умирање, и кривична и морална одговорност кој ќе понесе? треба од матичниве служби да даваат потврди, кај нив се грешките.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
/мод
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom