Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Данас ми се променио статус у Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ . Чекао сам 1 месец и 10 дана да се промени од финални преглед
Со какви документи?
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Член од
22 јуни 2015
Мислења
16
Поени од реакции
11
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП nekoj da kaze sto znaci ova i do kade inaku sum od fevruari 2014 od intervju dadov na posrednikot i voena kniska od dedo mi kade pisuva deka sluzel bugarska vojska i uste nisto
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Super. Jas cekam veke eden mesec i dve nedeli.. ke moze da mi kazes brojce, barem prvite dve cifri da vidam jas do kaj sum? I koga bese na intervju?
Intervju februara 2014. a broj je 12xx/2014[DOUBLEPOST=1463519994][/DOUBLEPOST]
Super. Jas cekam veke eden mesec i dve nedeli.. ke moze da mi kazes brojce, barem prvite dve cifri da vidam jas do kaj sum? I koga bese na intervju?
Intervju februara 2014. a broj je 12xx/2014
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Pomina eden mesec od intervjuto vo sofia koga go pisuvam brojcinjata za proverka pisuva lipsvat danni AKO MOZE DA MI POMOGNE NEKOJ !!!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Едно прашање, да ли некој знае или имал искуство во следната ситуација:

Ако полнолетна ќерка го поседува БП , да ли незината мајка врз основ на незиното Бугарско државјанство може да поднесе дерекно за Б-државјанство во амбасада ( како што го сторила незината ќерка, а она е врз основ на татко БД ) или сепак мора да се вади Происход за да поднесе документи- мајката на детето ?

Благодарам на сите ....
Вака сеа колку што можев да видам никој не ти одговорил до сега.
Јас имам една познаничка, која што извади пасош токму преку нејзиното дете, а детето-малолетно е и доби пасош врз база на татко-бугарин.
За ова бар сум сигурна дека е точно, ако некој има друго инфо нека ме демантира или потврди. позз и пиши што си направил
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
I jas sum preku ambasadata u Skopje.Bev na intervju u Noemvri/2015.Vo Februari mi izleze brojce so PIN.Go vnesuvam brojceto vo gorna grafa a PIN vo grafata za PIN.Dobivam poraka:Obrazuvana prepiska od XX/Januari/2016 i sosema nov broj.Za sega neznam sto znaci toj nov broj.So brojot koj go dobiv i PIN kodot se koristam pri proverka i dobivam sledna informacija:
"Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване".Toa e moeto iskustvo/soznanie...

Ti proveruvas najdole na sajtot na ministerstvo za pravda i treba da ti pisuva Obrazuvana prepiska sega gi razgleduvaat otprilika april maj ...a od januari februari 2015 ima sto se pred izdavanje na ukaz ...Jas sum avgust i uste stoi obrazuvana prepiska kaj mene ..
.Ako intevjuto go pravese vo Sofija togas e druga rabota ama imas napisano .....jas sum preku ambasadata u Skopje
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
До кај се стасани со 2015 некој да не знае? и што мислите кога ќе ја почнат 2016?:) знам рано е ама, нестрплива сум.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Aman kazi kago go izvadi toj dokument od V.Trnovo?????
hahahahahahahahaha[DOUBLEPOST=1463524723][/DOUBLEPOST]
А која е постапката која мора да ја поминам за да ги „Легализирам“ сите документи. Ќе имам 5 изводи оригинал и документ од Воен Архив. Сакам сам без посредникот, па ме интересира што поточно значи тоа легализација на документи? Најпрвин превод на изводите ( и евентуално на документот од В.Трново ) и после заверка на нотар на тие преводи? Или што? Фала сепак на инфо


Плус, да наведам за сите кои ги интересира, дека вадење на изводи од сите лица кои се починати, не бараат да знаете матичен или датум на раѓање, туку Име Презиме и Датум на починување + Градот во кој починало лицето (без разлика каде е родено).
Мислам дека легализацијата ја бркат овластена агенција или преведувачи во бугарија ама не сум сигурен,плус и после заверка на нотар треба.Јас преку посредник ја бркав таја работа и ми зеде 30 евра од документ.Иначе разбрав дека и кај мене во битола истата работа ја вршат овластени судски преведувачи за 15 евра по документ мислам.А за бугарија да одиш,некој поупатен од форумот ако има да ти кажи каде точно да одиш и што треба да правиш.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
od 5ti pocnaja da se menvat statusite od 2015-ta, a tie vo pravosudie koga pocnaja da gi pregledvat dokumentite neznam :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
јас сум почетните броеви на 2016, значи да очекувам мај 2017 да сум пред указ?? Бог напомош ако се е во ред.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom