Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
25
sigurno e greska. ke si zemis drzavjanstvo.. ali sepak si stojam na toa deka trebase da go odnesis i pasosot od tatko ti. Jas imam svidetelstvo od dedo, pisi nacionalnost blgarin, ako mu odobrat na majka mi a vo meguvreme dodeka majka mi go zemi ukazot ne go razgledat mojot predmet ke odnesam fotokopija od ukazot za sekoj slucaj, 50 evra plus minus ne se problem. problem e cekajneto pak da te proverat ako bidis na dopolnitelna. inace so majka mi na ist datum imame podneseno dok
Da da taka si napravi. Jas denes konecno se slusnav so posreduvacot. Mi rece deka imalo 1000 brojcinja takvi kako mene. Posreduvacite digale strajkovi bidejki dokumentite im gi frlale. I sega mi rece do petok da cekam promena na sistemot na internet. Ako nema nikakva promena ke me nosi direktno na negov trosok sama da si prasam t.e licno. I se nadevam deka ke vi gi odobrat i na dvajcata... So sreka[DOUBLEPOST=1463503524][/DOUBLEPOST]
sigurno e greska. ke si zemis drzavjanstvo.. ali sepak si stojam na toa deka trebase da go odnesis i pasosot od tatko ti. Jas imam svidetelstvo od dedo, pisi nacionalnost blgarin, ako mu odobrat na majka mi a vo meguvreme dodeka majka mi go zemi ukazot ne go razgledat mojot predmet ke odnesam fotokopija od ukazot za sekoj slucaj, 50 evra plus minus ne se problem. problem e cekajneto pak da te proverat ako bidis na dopolnitelna. inace so majka mi na ist datum imame podneseno dok

Da da taka si napravi. Jas denes konecno se slusnav so posreduvacot. Mi rece deka imalo 1000 brojcinja takvi kako mene. Posreduvacite digale strajkovi bidejki dokumentite im gi frlale. I sega mi rece do petok da cekam promena na sistemot na internet. Ako nema nikakva promena ke me nosi direktno na negov trosok sama da si prasam t.e licno. I se nadevam deka ke vi gi odobrat i na dvajcata... So sreka[DOUBLEPOST=1463503597][/DOUBLEPOST]
Да одиш и сам да си провериш.Имаше еден член напишано дека е одбиен но кога ошол лично во Софија му го дале

Do petok ke vidime.
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
54
Procitav nesto nad 10.000 iljadi se stingati za || 2013 godina ...
--- > Nekoj za uteha xD sto mislite za da ja pominat 11.000 iljadi kolku vreme odzema ...
Pozdrav :) :)
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
После интервјуто ке си го приложиш во МП во преписката без да чекаш да те викнат на дополнителна.Другар мој го стори истото,достави сведителство од бабаму и не го вратија на дополнителна,зеде државјанство.Нека ти излези еднаш бројчето.
А која е постапката која мора да ја поминам за да ги „Легализирам“ сите документи. Ќе имам 5 изводи оригинал и документ од Воен Архив. Сакам сам без посредникот, па ме интересира што поточно значи тоа легализација на документи? Најпрвин превод на изводите ( и евентуално на документот од В.Трново ) и после заверка на нотар на тие преводи? Или што? Фала сепак на инфо


Плус, да наведам за сите кои ги интересира, дека вадење на изводи од сите лица кои се починати, не бараат да знаете матичен или датум на раѓање, туку Име Презиме и Датум на починување + Градот во кој починало лицето (без разлика каде е родено).
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Pa ke probam od strana na majkata, a BGJANA ako e taka kako sto kazivas ti znali losa e situacijava moja :(
A dali posoi nekoja varijanta nekade da prasam dali pra dedo mi bil bugarski vojnik ili sveditelstvo da izvadam nekoe (bidejki ima sansi da bil BG vojnik bidejki e roden 1890 ama nemam jas nikakov dokument).
I jas eve prasuvam da mi kazat kako barale vo Veliko Trnovo za vojnik da se najde, no nikoj ne mi odgovara veke 2 dena
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Член од
16 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
40
За лице со различно презиме на нотар не ми рекоа ништо за сведоци, сам дадов изјава за прапра дедо. Може да биде проблем???
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
А која е постапката која мора да ја поминам за да ги „Легализирам“ сите документи. Ќе имам 5 изводи оригинал и документ од Воен Архив. Сакам сам без посредникот, па ме интересира што поточно значи тоа легализација на документи? Најпрвин превод на изводите ( и евентуално на документот од В.Трново ) и после заверка на нотар на тие преводи? Или што? Фала сепак на инфо


Плус, да наведам за сите кои ги интересира, дека вадење на изводи од сите лица кои се починати, не бараат да знаете матичен или датум на раѓање, туку Име Презиме и Датум на починување + Градот во кој починало лицето (без разлика каде е родено).
Aman kazi kago go izvadi toj dokument od V.Trnovo?????
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Pa ke probam od strana na majkata, a BGJANA ako e taka kako sto kazivas ti znali losa e situacijava moja :(
A dali posoi nekoja varijanta nekade da prasam dali pra dedo mi bil bugarski vojnik ili sveditelstvo da izvadam nekoe (bidejki ima sansi da bil BG vojnik bidejki e roden 1890 ama nemam jas nikakov dokument).
Aman kazi kago go izvadi toj dokument od V.Trnovo?????
Еве линк од документот. До сега е многу пати објавуван овде во групава, па мислев дека сме се разбрале каде сум го нашол. Еве линк од документот, со среќа, па пишете ако најдете некого :)) God speed

http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ . Конечно денес, после 3.5 год. макотрпно чекање, секојдневна проверка на статусот, после периоди на разочарувања се смени статусот. Порака до сите од малерозната 2013 год., ќе биде не се предавајте. Инаку сум број 7***/2013, со документи од прв братучед. Сега чекаме издавање указ, па одиме за пасошот. Поздрав.
Сигурно се тркалаш од среќа , се најдобро и па и на наша глава:))), мн ме интересира братучедот со којшто се поврза на кој основ има добиено??? Дали само со декларација во ДАБЧ??? Позз
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
И сега @Milos Lukic шо праиме со братучедов и вујково што ги пуштиле луѓево, а еве го 17 мај..и тоа како после 1 април? :D. Друг пат не дигај тензии за џабе :)
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
И сега @Milos Lukic шо праиме со братучедов и вујково што ги пуштиле луѓево, а еве го 17 мај..и тоа како после 1 април? :D. Друг пат не дигај тензии за џабе :)
Ja ne sakam tenziji...rekov sto mi kaza posrednik...sto pati rekov deka sakam site da zememe,sve je od slucaj do slucaj,a posrednik ne nekoj od oglas nego moj vistinski priatel,od 1 april od negovi klienti ima 10 odbieni...ama opet vika se je od slucaj do slucaj....ja veruvam u pozitivan ishod na site[DOUBLEPOST=1463511983][/DOUBLEPOST]
И сега @Milos Lukic шо праиме со братучедов и вујково што ги пуштиле луѓево, а еве го 17 мај..и тоа како после 1 април? :D. Друг пат не дигај тензии за џабе :)
Ja ne sakam tenziji...rekov sto mi kaza posrednik...sto pati rekov deka sakam site da zememe,sve je od slucaj do slucaj,a posrednik ne nekoj od oglas nego moj vistinski priatel,od 1 april od negovi klienti ima 10 odbieni...ama opet vika se je od slucaj do slucaj....ja veruvam u pozitivan ishod na site
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Данас ми се променио статус у Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ . Чекао сам 1 месец и 10 дана да се промени од финални преглед
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom