Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Поминав на тие интервјуата, уплатив во банка и ми дадоа некое бројче... таа што беше во амбасадата во Битола ми рече околу фебруари треба да ти е готово гражданството.
Е сега еден ми вика имало и на интернет да видиш до кај ти е бројчето.
Која е таа страна, кај можам да видам?
Чекај чекај чекај каде се забрза, кога беше на интервју?? Ако си под 14 години да разберам да добиеш државјанство до фебруари, ама ако си постар и поготово ако си бил сега брзо на интервју нема шанси освен ако не мислела 2016.

Mjs.bg ти е страната
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Чекај чекај чекај каде се забрза, кога беше на интервју?? Ако си под 14 години да разберам да добиеш државјанство до фебруари, ама ако си постар и поготово ако си бил сега брзо на интервју нема шанси освен ако не мислела 2016.

Mjs.bg ти е страната
Јас бев во битолскиот конзулат, и директно во втора фаза. Немаше потреба од разгледување документација и докажување праисход, моите родители имаат бг државјанства веќе 10 години.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Јас бев во битолскиот конзулат, и директно во втора фаза. Немаше потреба од разгледување документација и докажување праисход, моите родители имаат бг државјанства веќе 10 години.
Претпоставував дека имаш родители со бг државјанство, ама сепак законот вика дека треба да чекаш најмалку 1 година одкако ќе подадеш дај боже да ти дадат до феб. Ама да знаеш дека е малку тешко изводливо.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Претпоставував дека имаш родители со бг државјанство, ама сепак законот вика дека треба да чекаш најмалку 1 година одкако ќе подадеш дај боже да ти дадат до феб. Ама да знаеш дека е малку тешко изводливо.
Појма неам брат, така ми кажа таа битолчанката што работит таму... ако су лагали мене, и ја лажем вас.
Иначе во септември бев на интервјуто.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Претпоставував дека имаш родители со бг државјанство, ама сепак законот вика дека треба да чекаш најмалку 1 година одкако ќе подадеш дај боже да ти дадат до феб. Ама да знаеш дека е малку тешко изводливо.
Најверојатно кога некогите добиле државјансво он имал помалку од 14 години. Сега и да има 23 пример не е битно се гледа колку год имал кога неговите добиле пасош. Братучед мој сега извади за децата кој едниот е 17 али процедурата му одеше како за до 14 години затоа што братучед ми има околу 10 год. За неколку месеци одма му дадоја и на син му. За 4-5 месеци мислам не сум сигурен....
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Granicata ako tatko ili majka imaa bg pasos ne e do 14, tuku do 18! Dur ne napolni polnoletsvo moze pasosot da izleze za nekolku meseci, a vo slucaj da e polnoleten pasos ke zeme so sigurnost ali ke si ja tera procedurata kako i site drugi od 1na god!
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.

Им однесов документи. Што значи сега ова?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.

Им однесов документи. Што значи сега ова?
Toa znaci deka postapkata ti e vratena vo procedura i naskoro ke dobies pasos. Bi bilo dobro za site nie sto cekame da napises koga bese na intervju i koga i kakvi dopolnitelni dokumenti odnese.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
да не е нешто до мене што не ви даваат?
еве не одговарав на темава, но пак исто.
значи не е до мене, е до вас.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Ne e ni do tebe ni do nas.Bice kad tad.
е ова ми се допаѓа, барем си признавате сега дека не е ни до мене ни до вас, туку е.. до бугарчињава.
јас само ви пренесував што видов последниот пат кога бев, како беше лесно во 2012-2013 како е невозможно 2014, крајно бев вчудоневиден. И јас да бев 2014 и јас ке квичев.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Ajde da se nadevame deka sega borisov ke pusti pak bidejki tie dopolnitelni dokumenti (svidetelstva, voeni kniski itn) ne pokazuvaat nikakov dokaz za poteklo. Dedo mi bil vojnik vo ceska pa ne mi dava za pravo toj dokument da dobijam cesko poteklo ili drzavjanstvo
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
нз колку знаете и имате прочитано но Бугарија не е единствената која дава бугарски пасош по основ на потекло.. сега го воведе и Хрватска(прочитајте ги новите измени), Романија, а порано и самата Германија даваше по основ на ПРЕЗИМЕ тоа важеше за РУСИТЕ.. ова со сигурност го кажувам а можи и постојат и повеќе други земји кои даваат по потекло...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom