Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Moze bi ne e ok ova sto go mislam ama smetam deka e glupavo toa sto go bara Bugarija od nas bidejki tie dokumenti ne dokazuvaat nikakvo bugarsko poteklo. Toa sto baba mi ili dedo mi ucele na bugarski ili dedo mi bil vo bugarska vojska ne e povrzano so moeto poteklo. Spored ova sto se bara od bugarija moite vnuci bi trebalo da baraat britansko drzavjanstvo i da dokazuvaat poteklo so dokumentite sto gi imam od polaganje na megunarodno priznati testovi po angliski jazik :D stvarno nema smisla. A dali znaete dali ke prestanat da gi baraat ovie glupavi dokumenti? i koga od prilika?[DOUBLEPOST=1417642653][/DOUBLEPOST]Imam uste edno prasanje dokolku nekoj znae nesto da mi odgovori... Jas zboruvam bugarski jazik dali ako polagam test i izvadam dokument ke moze nesto da se napravi so nego?
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
ace-bitola ti blagodaram za sovetite.
tocno e deka se raboti za moja 2 bratucetka, nejzinata baba i mojot dedo imale brat pop koj se zapopil i vencal vo bugarija. tie dokumenti gi priznaa kako dokaz deka imame bugarsko poteklo. bratucetka mi bese na intervju juli 2012, a od dek 2013 na dopolnitelna. dva pati dobiva e-mail od min za pravosudie..vo vtoriot mail od 11 noemvri i rekoa deka treba da dokaze deka imeto na baba i e zgreseno. vo maticno ne sakaat da si ja popravat greskata. jas so istite dokumenti koi gi povrzav so mene ( umrenica od popot, umrenica od brat mu- dedo mi i umrenica od tatko mi) dokazav deka sme vo krvno srodstvo..no ne sum vo prva linija..sto znaci deka moze da pomine i dokument od vtora linija kako dokaz. otkako gi podnesov ovie dokumenti najdov licna karta so privremen prestoj na mojot pradedo so adresa vo sofija kade e zapisan kako bugarin. imam krstenica od pradedoto na isto prezime kako vo licnata karta, no umrenicata e na drugo prezime i plus utnale bugarite za 2 god...
ne se sekavam dali vo umrenicite se imenuvaat roditelite na pocinatiot..zosto ako gi pisuva iminjata na roditelite, togas nema da dostavam umrenica od pradedo mi tuku ke ja dostavam samo krstenicata i licnata karta, zosto veke imam dosaveno umrenica od dedo mi...ili pak da iskopam izvod na rodeni od dedo mi na koj ke stoi imeto od pradedo mi..
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo edno blic prasaanje ??
imalo nekoja osoba sto posreduvala pasosi za 3-4 meseca za 1200 eu?
mozno li e ova ili e uste edna izmama ?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Toa e falsifikat pasos. Mozes da si biras od koja drzava da e nemora da e od bugarija :) posledicit
e se jasni.
Nito eden covek ili posrednik nemoze da ti vadi nitu edno drzavjanstvo. Tie gi zemaat parite od lugeto sto ke gi odnesat do mestata kaj sto se davaat dokumenti. Za drzavjanstvoto odlucuvaat drugi luge a ne tie posrednici. Vo drug slucaj si imas i ambasada vo SKopje i Bitola kaj sto mozesa da dades dokumenti
Zdravo edno blic prasaanje ??
imalo nekoja oba sto posreduvala pasosi za 3-4 meseca za 1200 eu?
mozno li e ova ili e uste edna izmama ?
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.037
Свашта ............. Не можам да сватам луѓе кои пишуваат овде, а веројатно имаат веќе бг државјанство, дека ова било затишје пред бура, сите ќе не одбиеле, се чекало само да почне да функционира новата влада како што треба ..... БОГ ДА ВЕ ЧУВА, па до толку големо лицемерие не сум сретнал, македончето е најпокварениот народ што постои, па СЛУШАВТЕ ЛИ што изјави Каракачанов во врска со државјаствата, посебно во делот за македонците .... БОЈКО ја направи процедурата 1 година, БОЈКО ќе ја врати процедурата во нормала ..... ФАЛА МНОГУ , ЧАО , ПРИЈАТНО !!!!
Абре не сфаќате вие очигледно дека времето на Царска Блгарија е одамна поминато и дека модерната бугарска 15 годишната политикита на масовно издавање на државјанства на етнички Македонци заради блгарска асимилација е минато свршено време која што не покажа некои посебни резултати.Не се занесувајте ВМРО БНД си води националистичко популистичка политика и не е фактор за државјанства иако со нивните гласови се формира владеачкото парламентарното мнозинство.И да барате да ви ги врати парите Младенов затоа што лажеше со клубот.Нови луѓе се во правосудтсво кои работат за државјанства стриктно по закон и не се занесувајте повеќе,од Марс се гледаат некои работи.
Ова што го пишав посебно за тебе се однесува, гледај си ја работата и не шири писимизам овде на велико, самиот ќе се увериш за некое време дека си во потполна заблуда !!!!
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
deka z
Toa e falsifikat pasos. Mozes da si biras od koja drzava da e nemora da e od bugarija :) posledicit
e se jasni.
Nito eden covek ili posrednik nemoze da ti vadi nitu edno drzavjanstvo. Tie gi zemaat parite od lugeto sto ke gi odnesat do mestata kaj sto se davaat dokumenti. Za drzavjanstvoto odlucuvaat drugi luge a ne tie posrednici. Vo drug slucaj si imas i ambasada vo SKopje i Bitola kaj sto mozesa da dades dokumenti



deka znam nekoi od tie sto sreku vrskata im rekle da dojdat sf da se slikaat sofija a cekale 3 meseci sto mene mi e nesvatlivo ...
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.037
Абре не сфаќате вие очигледно дека времето на Царска Блгарија е одамна поминато и дека модерната бугарска 15 годишната политикита на масовно издавање на државјанства на етнички Македонци заради блгарска асимилација е минато свршено време која што не покажа некои посебни резултати.Не се занесувајте ВМРО БНД си води националистичко популистичка политика и не е фактор за државјанства иако со нивните гласови се формира владеачкото парламентарното мнозинство.И да барате да ви ги врати парите Младенов затоа што лажеше со клубот.Нови луѓе се во правосудтсво кои работат за државјанства стриктно по закон и не се занесувајте повеќе,од Марс се гледаат некои работи.
Ова што го пишав посебно за тебе се однесува, гледај си ја работата и не шири писимизам овде на велико, самиот ќе се увериш за некое време дека си во потполна заблуда !!!!
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Свашта ............. Не можам да сватам луѓе кои пишуваат овде, а веројатно имаат веќе бг државјанство, дека ова било затишје пред бура, сите ќе не одбиеле, се чекало само да почне да функционира новата влада како што треба ..... БОГ ДА ВЕ ЧУВА, па до толку големо лицемерие не сум сретнал, македончето е најпокварениот народ што постои, па СЛУШАВТЕ ЛИ што изјави Каракачанов во врска со државјаствата, посебно во делот за македонците .... БОЈКО ја направи процедурата 1 година, БОЈКО ќе ја врати процедурата во нормала ..... ФАЛА МНОГУ , ЧАО , ПРИЈАТНО !!!!


Ова што го пишав посебно за тебе се однесува, гледај си ја работата и не шири писимизам овде на велико, самиот ќе се увериш за некое време дека си во потполна заблуда !!!!
Nikoj ne pisuva deka ke ne odbiele ili deka toa zatisje pred bura e vo negativna smisla i nikoj so sigurnost od nas ne moze da kaze sto ke se sluci i nikoj ne siri pesimizam namerno.Iskreno mene mi odgovara seto toa sto go napisa ti pogore da trgne vo pozitivna nasoka zaradi site so cekat vklucuvajki ja i sestra mi.I drugo nesto so me najveke nervira e toa sto Bojko ova rekol Karakacanov ona izjavil.znaci jas mozam da obekam nesto ili da izjabam a ne znaci deka ke go pocituvam toa i obratno.za toa dodeka ne vidam so moi oci deka e smeneto na arno ne veruvam.I za kakvo licemerie zbores ne mi e jasno.Tuka na forumov ima samo pretpostavki nasi mislenja i viduvanja.A si gi procitala postovite unazad a jas od licno iskustvo znam so bea vrateni so original dokumenti.Znaci se e relativno.Site cekame isto kako tebe i se nadevame na dobro razresuvanje na celata situacija a komentarite so gi pisuvame se takvi kako so e sostojbata vo momentot.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Kolku cini procedurata preku konzulat,utre imam termin za da zemam proishod ?
 
Член од
27 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
2
Здраво!
Нов сум на форумов,но ги исчитав сите ваши предходни коментари и мислења,па се надевам на Ваша мала помош.Во Септември поднесов барање(зајавление) во ДАБЧ,во Софија,по претходно закажан термин преку нет.Работата ја почнав без посредници,значи сам со некои другари кои претходно ја имаат терано процедурава и по старо(кога се даваше происход за 1 ден и веднаш се поднесувва документите), а и по ново.Како дополнителен доказ успеав, до тој момент, да најдам само оригинал свидетелство од завршено трето одделение во Струмица,во Бугарско училиште од сетрата на мојот дедо,бидејќи дедо ми неможеше да го најде неговото.Проблемот настана кога сакав да ги врзам изводите,бидејќи изводот на сетрата на дедо ми е со друга дата на раѓАње,во однос на таа Што ја пиШува во свидетелството. Што е најтрагично,моминското презиме во изводот и е пишано како венчано,а презимето што го добила одкога се омажила и е пишано како моминско(каша-попара).Изводот го извадив нов.Она така си функционирала 50 години.Кога предавав документи,не го дадов изводот од неа,туку само од мене,татко ми и дедо ми,а од нејзе го дадов свидетелството(копија, а увид на оригинал).Типчето што ми ги прими документите само ме праша,која е оваа жена,му кажав дека е сестра на дедо ми,стави печат на копијата дека е верна на оригиналот и ми рече за еден месец да дојдам да си го земам происходот.Пројдоа 3 месеци,а мене на сајтот кај Проверка на статус на зајавленија,уште ми стои Статус'т на зајавлението е : Изчаква финален статус. Има ли некој слично искуство,до кога се чека за происход. Иначе во меѓувреме,најдов оригинално свидетелство за вето кршчение од дедо ми, па што би ми препорачале.Дали да го носам и ова,или да чекам со стариве поднесени документи.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дечки, да прашам сепак...... дали картончето со бројче за произход го даваат само доколку при поднесување за происход однесеш и дополнителни документи. Бидејќи добив инфо од неколку луѓе дека им дале. Јас само поднесов за просиход во септември без дополнителни док и не добив никакво картонче...... ако некој скоро поднесувал да пише. Фала.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom