Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
здраво
Кога го проверувам мојот број ми пишува дека недостасуваат имформации (липсват данни)Дали и некој од вас се соочил со истото ,во предходните страни прочитав дека така пишува ако не ги внесеш броевите како треба ,но пробав на секој начин и пак истото :( Ако може помош ?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение
Ш
то значи ова?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
Тие што поднесуваат сега кога им закажуваат интервју одприлика?
Другарка поднесуваше изминативе денови , ми кажа дека интервјуто и го закажале на почетокот на април , 2017 год. Не знам дали е точно , мада има смисла , пошто брат ми поднесе во јануари, а интервју му закажаа дури во ноември, оваа година. А секојдневно има се повеќе и повеќе апликанти. Само јас лично имам преку 15 познаници што поднеле или што ќе поднесуваат документи овој месец .

Мене ме интересира дали на брат ми му е загарантиран пасошот? Стари бугарски документи немаме , јас кога го вадев пасошот немаше такви барања . Така што освен мој бугарски пасош, лична карта и бугарска возачка дозвола , други документи нема. Посредникот гарантира дека 100% ќе земе , немаме потреба за грижа. Но..[DOUBLEPOST=1458597810][/DOUBLEPOST]
Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение
Ш
то значи ова?
Дека ти е потврдено бугарско потекло т.е произход.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Другарка поднесуваше изминативе денови , ми кажа дека интервјуто и го закажале на почетокот на април , 2017 год. Не знам дали е точно , мада има смисла , пошто брат ми поднесе во јануари, а интервју му закажаа дури во ноември, оваа година. А секојдневно има се повеќе и повеќе апликанти. Само јас лично имам преку 15 познаници што поднеле или што ќе поднесуваат документи овој месец .

Мене ме интересира дали на брат ми му е загарантиран пасошот? Стари бугарски документи немаме , јас кога го вадев пасошот немаше такви барања . Така што освен мој бугарски пасош, лична карта и бугарска возачка дозвола , други документи нема. Посредникот гарантира дека 100% ќе земе , немаме потреба за грижа. Но..[DOUBLEPOST=1458597810][/DOUBLEPOST]
Дека ти е потврдено бугарско потекло т.е произход.
АМАН БЕ еден србин пред 3 дена кажа почетокот на МАРТ ,,ЛЕЛЕЛ значи добро неможе да биде,се полошо и полошо ке е...[DOUBLEPOST=1458601808][/DOUBLEPOST]
Другарка поднесуваше изминативе денови , ми кажа дека интервјуто и го закажале на почетокот на април , 2017 год. Не знам дали е точно , мада има смисла , пошто брат ми поднесе во јануари, а интервју му закажаа дури во ноември, оваа година. А секојдневно има се повеќе и повеќе апликанти. Само јас лично имам преку 15 познаници што поднеле или што ќе поднесуваат документи овој месец .

Мене ме интересира дали на брат ми му е загарантиран пасошот? Стари бугарски документи немаме , јас кога го вадев пасошот немаше такви барања . Така што освен мој бугарски пасош, лична карта и бугарска возачка дозвола , други документи нема. Посредникот гарантира дека 100% ќе земе , немаме потреба за грижа. Но..[DOUBLEPOST=1458597810][/DOUBLEPOST]
Дека ти е потврдено бугарско потекло т.е произход.
А БРАТИ преку што иде СОФИЈА или АМБАСАДА,поз.среќно
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Lugeeee koga ke ni bide potpisan ukazot se iznacekavme veke morav da napisam mi zdosadi da cekam veke :(
и јас мислев ќе биде за 4-5 дена,па после за недела две,па некој рече еднаш во месецот,еве ќе биднат и два месеци...така да и јас не можам да чекам,ни јадам ни пијам,само тука чекам...па коа видов дека и темава беше затворена викам зарем може и бетер од ова?ќе си чекаме и надеваме дека утре,задутре....ќе биде :semolam:
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
и јас мислев ќе биде за 4-5 дена,па после за недела две,па некој рече еднаш во месецот,еве ќе биднат и два месеци...така да и јас не можам да чекам,ни јадам ни пијам,само тука чекам...па коа видов дека и темава беше затворена викам зарем може и бетер од ова?ќе си чекаме и надеваме дека утре,задутре....ќе биде :semolam:
Daj boze da bide ovaa nedela :(
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
На кој дадтум има поддано?
Јас сум од 16.12.2015 преку конзулат и уште нема ништо -.-"
Околу средината на јануари, не се сеќавам точно кој ден. Ти ваљда имаш поддадено за бугарско потекло односно произход, кој го издава ДАБЧ. Тој произход и останатите документи се поддаваат во Министерството за правосудие, каде што закажуваат интервјуа.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Има ли некој информација за тие што имат поднесено во 2013 година?

- Статус: Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП
Однесени дополнителни документи од прв братучед, а еве веќе колку време помина..

Ако има некој информација, Ве молам да споделите.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Мене ме интересира дали на брат ми му е загарантиран пасошот? Стари бугарски документи немаме , јас кога го вадев пасошот немаше такви барања . Така што освен мој бугарски пасош, лична карта и бугарска возачка дозвола , други документи нема. Посредникот гарантира дека 100% ќе земе , немаме потреба за грижа. Но...
И јас имам поднесено за државјанство со произход издаден септем. 2015 на основ на бугарското државјанство на сестра ми,стари документи од блгарско време за жал немам.
Во министерството еве веќе неколку месеци ги одобруваат преписките на тие што имаат однесено дополнителни документи од брат,прв братучед,чичко... ако продолжи работата на ДАБЧ и мнистерството со ова темпо и ако се изгласа законот во блиска иднина,шансите дека ќе ни одобрат се доста добри.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom