Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43

Началник'т на Дирекција В'здухоплаване полк. Иван Михајлов посрешта делегација от чуждестранни офицери от авиацијата (веројатно французи), около 1932 г., летиште Божуриште


Б'лгарското военно летиште в Бадем Чифлик, Г'рција, лјатото на 1942 г. Заради горештината војниците и подофицерите са полу голи, а само офицерите са с униформени ризи


Млад летец зад штурвала на разузнавателен самолет, месец јули 1941 г


Свободно време преди полет, летци по пижами, с костенурки. Летиште Пловдив, 1941 г
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Министара за одбрана на Бугариja наjaви дека се гледат нови изтребители за армиjaта. Обмислат се 3 вида:
Gripen,Eurofighter или американски F-16(преди време се зборуваше и за F-18,но маj се откажаха)
Новит авион ке биде доставен около 2014-2015. Тендерот сигурно ке е во 2011-2012. Така кажа преди време министара.
http://society.actualno.com/news_314889.html
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
убо`о све то,значи ни треба поквалитетно ПВО хмммммм
 

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43

Летци от 6-и Изтребителен полк, летиште Карлово, лјатото на 1943 година


Б'лгарски летци, трети от лјаво на дјасно капитан Димит'р Списаревски, Живата Торпила на Б'лгарија, загинал в'в в'здушен бој на 20.ХІІ.1943 година, като свалја с в'здушен таран американски четиримоторен бомбардировач


Капитан Димит'р Списаревски, Живата Торпила на Б'лгарија, загинал в'в в'здушен бој на 20.ХІІ.1943 година, като свалја с в'здушен таран американски четиримоторен бомбардировач


Поручик Георги Кјумјурджиев, загинал в'в в'здушен бој на 20.ХІІ.1943 г
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.418
Поени од реакции
9.309
Добро бе,каква е у курац оваа тема... 2-3 Блгари си играат држава..на Македонски форум се курчат со нивна авијација, и некои си ебани пилоти ,генерали ли се, за која мене ме заболе к.рот.. Има ли админи во авијација.????? Алоо
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.339
Поени од реакции
5.485
За каква авијација станува збор???

Имаат само 15 хеликотери и 2 транспортни авиона, другите летала покрај тоа што може да се видат по бугарските бази можат да се видат и низ воените музеи.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
За каква авијација станува збор???

Имаат само 15 хеликотери и 2 транспортни авиона, другите летала покрај тоа што може да се видат по бугарските бази можат да се видат и низ воените музеи.
Ако за теб МиГ 29 е за музеите... и то след палена модернизациja во Русиja во 2009..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.339
Поени од реакции
5.485
Ако за теб МиГ 29 е за музеите... и то след палена модернизациja во Русиja во 2009..
Aircraft on display

There are several museums in Russia that display MiG-29s:

Several MiG-29s are on display in Europe:

  • One MiG-29 is on display at the Muzeum Wojska Polskiego in Warsaw, Poland.
  • Polish Aviation Museum in Kraków has a MiG-29, which served in the Polish Air Force.
  • One MiG-29 is on display in Germany. The only remaining German MiG-29G (29+03) was on display in Laage before being moved to the Luftwaffenmuseum der Bundeswehr in Berlin's Gatow Airport in 2006 as part of the exhibition "50 Jahre Luftwaffe".[59][109]
  • No. 67 (MiG-29 Sniper proto) is on display at the Romania Muzeul Aviatiei, Bucharest.
  • The second MiG-29UB prototype (9-52) is on display at the Riga Aviation Museum, in Riga, Latvia. After 213 test flights around Moscow between 23 August 1982 and 10 April 1986, it was disassembeled and parts of the wings and tails were re-used in prototype (9-16). The remains were shipped to Riga Military Aviation Engineers High School, and later handed over to the Riga Aviation Museum in 1994, where it is currently displayed. The remains of this prototype is in a very bad condition, with open fuselage panels and a partly broken canopy and open cockpit that exposes the airframe to inclement weather.
MiG-29s are currently on display in the United States at the following locations:Повели читај

извор http://en.wikipedia.org/wiki/Mig29


Старата баба си е стара баба, колку и да се шминка, пак си е стара!
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
И што?
Luftwaffe користи се уште Panavia Tornado и F-4.
Турциjа користи F-4 и наjстарите F-16.
Холандиjа и Белгиjа са исто со стари F-16.
Може да се изброjават оште.
Днес авионите са скапи и не маже да се купува наjновото /освен ако немаш петрол/.
Малко земjи могат да купуват нови авиони. Вероватно скоро Бугариjа ке биде една от тjах.
МИГ-29 не ми е омилен авион, но е глупост да се каже дека е стар и не струва.
Проблемите са другаде - руснаците са известни со лошата логистика.
Лош сервиз, поддржката на авионите е скапа и нередовна.

Моj фаворит за вероватниот конкурс е Eurofighter, но вероватно нема да биде победник - тоа е наjскапиот вариант.
Борбата ке биде помегу F-16 /голем политически натиск от САД/ и Gripen /евтин и модерен, добар офсет и инвестиции/.
Предпочитам Gripen.

--- надополнето ---

Добро бе,каква е у курац оваа тема... 2-3 Блгари си играат држава..на Македонски форум се курчат со нивна авијација, и некои си ебани пилоти ,генерали ли се, за која мене ме заболе к.рот.. Има ли админи во авијација.????? Алоо
Спокоjно можеш да отвориш тема за Српското воено воздухопловство.
Свободно!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Добро бе,каква е у курац оваа тема... 2-3 Блгари си играат држава..на Македонски форум се курчат со нивна авијација, и некои си ебани пилоти ,генерали ли се, за која мене ме заболе к.рот.. Има ли админи во авијација.????? Алоо
тие на сликите си добија по газето од Сојузниците,не знам зошто се гордеат со делови од окупаторската војска ...:toe:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.418
Поени од реакции
9.309
тие на сликите си добија по газето од Сојузниците,не знам зошто се гордеат со делови од окупаторската војска ...:toe:
Сакаат да кажат они биле наши окупатори..и видете..или пазе те се :tapp:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.339
Поени од реакции
5.485
И што?
Luftwaffe користи се уште Panavia Tornado и F-4.
Турциjа користи F-4 и наjстарите F-16.
Холандиjа и Белгиjа са исто со стари F-16.


Моj фаворит за вероватниот конкурс е Eurofighter, но вероватно нема да биде победник - тоа е наjскапиот вариант.
Борбата ке биде помегу F-16 /голем политически натиск от САД/ и Gripen /евтин и модерен, добар офсет и инвестиции/.
Предпочитам Gripen.

Ф-16 ги нема сеуште по музеите, а и Турција сама си ги произведува Ф-16 така да не може да кажеш дека се стари.
Што се однесува за Ф-4 тој веќе е одамна во историјата и ниедна армија не го користи за воени дејства.

А со кои пари ќе купете вие авиони???
 
S

smart ass

Гостин
НЕ НЕ НЕ!!!!!

Мислам дека ова не смее да се дозволи сепак би требало да дискутираме за СЕГАШНОТО очајно бугарско ВВ но НЕ и за оние кои со своите машини убиваа македонски грсѓани.

Инаку еурофајтерот е мислам околу 75-80 милиони евра и иако насила сакаат да го класифицираат како 5-та генерација тој всушност е 4++ и навистина Грипен е подобар избор и од економски аспект-еве пример е унгарија каде швеѓаните го исполнија Оф-сет договорот.

Ама мислам дека најдобра и најевтина опција за бугарија е СУ-27 .
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
НЕ НЕ НЕ!!!!!

Мислам дека ова не смее да се дозволи сепак би требало да дискутираме за СЕГАШНОТО очајно бугарско ВВ но НЕ и за оние кои со своите машини убиваа македонски грсѓани.

Инаку еурофајтерот е мислам околу 75-80 милиони евра и иако насила сакаат да го класифицираат како 5-та генерација тој всушност е 4++ и навистина Грипен е подобар избор и од економски аспект-еве пример е унгарија каде швеѓаните го исполнија Оф-сет договорот.

Ама мислам дека најдобра и најевтина опција за бугарија е СУ-27 .
за жал,ете какви форумџии ни доаѓаат од соседството,се гордеат со нешто што уништувало и носело терор со цел исполнување на нечии луди идеи:toe:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Аj, сега мора да кажеш со што бугарското военно воздухопловство е носело терор! Примерно во Македониjа - со што ловците на БВВ са носиле терор?
Баш ми е интересно!

Во историски план Бугариjа винаги е важела за една от големите воздухопловски сили во регионот. Се знае дека бугарската авиациjа е една от првите кои се користjат во военното дело.
За жал во време на Втората световна воjна /Бугариjа нема големо воено воздухопловство - било е забрането от Нjоjскиот договор. Тоа води и до загуби на мирно население после бомбардиранjето на американската и британската авиjации. За Софиjа нема што да се сбори, штетите са огромни, но истото мора да се каже и за Скопje - само на 10.01.1944г., са убиени 100 граждани на Скопjе, на 24.01.1944г. от фрлjане на американски и британски бомби са убиени уште 100 грагани на градот /кои после се броjат за жертви от воjната, т.е. Македонци от сапротивата, убиени от "бугарскиот окупатор"/.

Аj една слика и от мене:
2259.jpg

И 3 слики от денешните Bulgarian Air Forces:

1733563.jpg 1773242.jpg 1715346.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom