Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување
B

Black Guard

Гостин
Eurofighter Typhoon направија грешка нарочито со АЕСА радарот наместо фиксирање,они употребија и механички систем што ја зголеммува видливоста на авионот-штета,бидејќи нема потреба АЕСА радарите е тешко да се онеспособат освен sweep+barrage методи би биле успешни...ама нивна работа.

Јеби га никако британциве да сватат деја Тупољев моментално развива нов систем за електронско мвојување вграден на 160-ката па од небо се гледа зошто де каснат во откривањето,или пак го бараат каде го нема(фалс таргет)..можеби опцијава на тајфунот при пресретнување на сериозни закани ќе даде бенефит останува да видиме.

Кога сме кај Ирак штета за неговите стратегиски бомбардери ТУ-16 варијанти..поточно штета за пола воздухопловство мкое е во Иран а остатокот уништен од санкциите без да полета.

Украина има нешто солидно дури и до 160 кои се во мирување.

ФМИ 100 милиона е ништо бе...смешно да не речам.

П.С Србите ви се лутат сега за ова оклопниве возила.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Eurofighter Typhoon направија грешка нарочито со АЕСА радарот наместо фиксирање,они употребија и механички систем што ја зголеммува видливоста на авионот-штета,бидејќи нема потреба АЕСА радарите е тешко да се онеспособат освен sweep+barrage методи би биле успешни...ама нивна работа.

Јеби га никако британциве да сватат деја Тупољев моментално развива нов систем за електронско мвојување вграден на 160-ката па од небо се гледа зошто де каснат во откривањето,или пак го бараат каде го нема(фалс таргет)..можеби опцијава на тајфунот при пресретнување на сериозни закани ќе даде бенефит останува да видиме.

Кога сме кај Ирак штета за неговите стратегиски бомбардери ТУ-16 варијанти..поточно штета за пола воздухопловство мкое е во Иран а остатокот уништен од санкциите без да полета.

Украина има нешто солидно дури и до 160 кои се во мирување.

ФМИ 100 милиона е ништо бе...смешно да не речам.

П.С Србите ви се лутат сега за ова оклопниве возила.
Што очекуваш ти за неколко часа от отваране на изложение?
За привите часови на отварането - толкова.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
От неколко дни е почнала заедничката вежба на ВВС на Бугариja и ВВС на Израел.
Израел учествуват со F-15 и F-16, Бугарja со МиГ 29 и МиГ 21.Интересното е дека израелските авиони нема да слетуват во Бугариja, а им е дадена траса преку Грциja и дозаредуват во воздух и се вракjaт во Израел.
Вежбите са затворени за журналисти и информациите са малце.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Днес владата утврди междувладиниот договор мегу Бугариja и Руската федерациja за ремонт и модефикациja на бугарска териториja на вертолетите Ми 17 (Ми 8) и Ми 35 (Ми 24). Договорот чека да биде ратификуван и от народното собрание.
 
B

Black Guard

Гостин
Днес владата утврди междувладиниот договор мегу Бугариja и Руската федерациja за ремонт и модефикациja на бугарска териториja на вертолетите Ми 17 (Ми 8) и Ми 35 (Ми 24). Договорот чека да биде ратификуван и от народното собрание.
Грешка-Македонскиот модел е далеку подобар од елбит а може да користи и израелски наведувани ракети има ХУД...еве види обичен Сухој-25




and Elbit systems+Rafeael



Или да направам паралела помеѓу А-10 кој планираа да го повлечат америте но во заливската на патот по смртта испотепа се незаштитено и raytheon направи А-10С


--- надополнето: 9 јуни 2012 во 13:12 ---
От неколко дни е почнала заедничката вежба на ВВС на Бугариja и ВВС на Израел.
Израел учествуват со F-15 и F-16, Бугарja со МиГ 29 и МиГ 21.Интересното е дека израелските авиони нема да слетуват во Бугариja, а им е дадена траса преку Грциja и дозаредуват во воздух и се вракjaт во Израел.
Вежбите са затворени за журналисти и информациите са малце.
Израел наводно ќе ја прелета истата далечина за со воздушно дополнување да стигнат ловците до Иран и да употребат таен пенетратор(и израел развива и САД) кој би ја неутрализирал Иранската нуклеарна програма.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Грешка-Македонскиот модел е далеку подобар од елбит а може да користи и израелски наведувани ракети има ХУД...еве види обичен Сухој-25




and Elbit systems+Rafeael



Или да направам паралела помеѓу А-10 кој планираа да го повлечат америте но во заливската на патот по смртта испотепа се незаштитено и raytheon направи А-10С


--- надополнето: 9 јуни 2012 во 13:12 ---


Израел наводно ќе ја прелета истата далечина за со воздушно дополнување да стигнат ловците до Иран и да употребат таен пенетратор(и израел развива и САД) кој би ја неутрализирал Иранската нуклеарна програма.
?! Jaс не сум коментирал вашата модефикациja или поне не памтам да сум го коментирал... ?!
 
B

Black Guard

Гостин
И вашата треба да биде добра,всушност и најлегална бидејќи авторските права ги има екс совјетското конструкционо биро-така да се изразам договорот е фер али не ви чинеше затварањето на три бази по ќејф на НАТО и ништење на МИГ-21 па и нивното вооружување(како што ви кажав и за СС-ките...абе од балистика не се откажувај нека плачат турците во Брисел што ви е вас гајле;)...ама ај бидна таа сега останавте на ракетна војска со домет од 70кмк па БМ-21 град има 40 км домет),Туку и згрешивте што ги повлчековте МИГ-23 скапи се ама барем пресретнувачите да ги зачувавте-многу и вас некако ве изиграа НАТО ама тоа е.

А околу модерзмнизацијата на МИ-24 не очекувам ништо повеќе од ремонт и флир-најверојатно западно вооружување нема да биде компатибилно и мислам дека веќе е потпишан договорот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
И вашата треба да биде добра,всушност и најлегална бидејќи авторските права ги има екс совјетското конструкционо биро-така да се изразам договорот е фер али не ви чинеше затварањето на три бази по ќејф на НАТО и ништење на МИГ-21 па и нивното вооружување(како што ви кажав и за СС-ките...абе од балистика не се откажувај нека плачат турците во Брисел што ви е вас гајле;)...ама ај бидна таа сега останавте на ракетна војска со домет од 70кмк па БМ-21 град има 40 км домет),Туку и згрешивте што ги повлчековте МИГ-23 скапи се ама барем пресретнувачите да ги зачувавте-многу и вас некако ве изиграа НАТО ама тоа е.

А околу модерзмнизацијата на МИ-24 не очекувам ништо повеќе од ремонт и флир-најверојатно западно вооружување нема да биде компатибилно и мислам дека веќе е потпишан договорот.
Заводот во Пловдив на Терем исто има лицензата,коja е дадена уште во социализма. Предпоставувам,дека ке има заедничка модернизациja,но прво да народното собарние да ратифицира договора.
3 бази? Многу повеке(ако правилно си ги памтам авиобазите во Бугариja беха 15), но реално државата немаше потреба, а ни и можност да продолжи да ги подржува.
 
B

Black Guard

Гостин
Правилно ги памтиш али 3 се веќе празни јас тоа ти велам.

Па средете ги сами може и со Украина и они имаат дури и подобрени верзии за Р ракетите за миговите а и нешто се шпекулира дека Експериментирале со Материјал кој се користи кај стелт авионите т.е радио абсорпција имаш инфо за ова или??

Сте гаселе пожар во босна разбрав-ако ако така треба.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Правилно ги памтиш али 3 се веќе празни јас тоа ти велам.

Па средете ги сами може и со Украина и они имаат дури и подобрени верзии за Р ракетите за миговите а и нешто се шпекулира дека Експериментирале со Материјал кој се користи кај стелт авионите т.е радио абсорпција имаш инфо за ова или??

Сте гаселе пожар во босна разбрав-ако ако така треба.
Проблемот не е во средуването.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Финикиjски знаци. Кога заделуваш 1,5% -2% от БДП за одбрана ,не можеш да подржуваш вакви структури.
Едно време беше лесно - СССР дава нафта за купеjки, танкерот иде во Бургас во Нефтохим, преработи се за стотинки, извози се една композициja от цистерни до аjродром, па летаj колкото сакаш.
Авиони - 2-3 композиции патлиджани за СССР еве ти го МиГ 21.
Тоа заврши. Пазарите за Русиja се затвориха и тоа наштети целостно.
Не можеше да се издржува со пазарна икономика ваква армиja со толкова оружие.
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 16:59 ---
Секо воздохоплавство без РЛС е слепо. Прегледав темата и видов дека досега никоj не е постирал за тази дел от ВВС на Бугариja.
П-18 (обхват до 250 км) за ЗРК С-75 и С-125

П-19 за цели,кои летат ниско ком С-125 (не можах да наjдам от нашиве слика постирам руска, нашите са купени от нив)

П-14 за рано предопредуване (обхват до 400 км)


П-37 за контрол на цивилните и воените аjродроми (обхват до 150 км)

36Д6 ком С300


30Н6 ком С-300
Еве го нашето


Тоа е руско за да се види целото.
 
Член од
22 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
2

Kajgana Shop

На врв Bottom