Бугарското влијание и окупација на Македонија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.087
Поени од реакции
31.612
Значи, не е виновна Германија која имаше контрола над нив и всушност нареди нивна екстрадиција и ги истреби, не се виновни вашите дедовци што и тие беа дел од администрацијата и полицијата што ги екстрадираше, спроведувајќи ја наредбата на Царството? Единствената грешка е на Царството Бугарија, кое ја изврши наредбата на Германија? Погледнете во огледало да видите кој физички ги натоварил Евреите во возовите и им ги предал на Германците.

Бугарија има свои маани, како и вашите предци, но главната вина е на Германија. Не случајно германскиот амбасадор во Скопје ја превзе целата вина на Германија за судбината на Евреите - целата.
Јас стварно не знам дали толку не сфаќаш или нешто друго е во прашање: Германија си ја признава вината, се извинила и се извинува за грешките на своите предци. Вие се правите на Тошо. Не сте биле фашисти, сте биле соработници и поддржувачи на Третиот Рајх (што според бугарска логика не ве прави фашисти, а?). Не по врат, по шија! Терате како вам ви одговара - велите до 1945 не сме постоеле, во 1945 не измислиле, ама од друга страна - ние, непостоечките, кои во 1944 сме биле Бугари, сме биле виновни за депортацијата на Евреите. Тешко е дури и да ве следи човек во тезите. За логика се знае дека логика во народ кој верува дека Исус имал бугарски корени не можеш да најдеш ни грам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.547
Поени од реакции
20.901
Бугарија не беше фашистичка држава. Во Бугарија имаше фашизам, исто како и во повеќето европски земји. Големината на ова движење е под европскиот просек. Учествувавме во геноцидот на Евреите. Нашата улога беше да извршиме нешто што некој друг го наредил.

Сепак, добро е да ги признаете и фактите дека не сте направиле ништо за да ја спречите депортацијата, како и фактот дека Евреите физички биле товарени и транспортирани и од вашите претходници - татковци, дедовци, прадедовци, кои биле дел од бугарската администрација, полиција и војска.

Ова се фактите.
dosta be fasist eden. gomna genocidni sto prakavte luge u smrt. toa ste. obicni gomna.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Јас стварно не знам дали толку не сфаќаш или нешто друго е во прашање: Германија си ја признава вината, се извинила и се извинува за грешките на своите предци. Вие се правите на Тошо. Не сте биле фашисти, сте биле соработници и поддржувачи на Третиот Рајх (што според бугарска логика не ве прави фашисти, а?). Не по врат, по шија! Терате како вам ви одговара - велите до 1945 не сме постоеле, во 1945 не измислиле, ама од друга страна - ние, непостоечките, кои во 1944 сме биле Бугари, сме биле виновни за депортацијата на Евреите. Тешко е дури и да ве следи човек во тезите. За логика се знае дека логика во народ кој верува дека Исус имал бугарски корени не можеш да најдеш ни грам.
Бугарија се извини многу одамна, во далечната 1944 година и ги казни сите виновници. Извинувањето секоја година нема многу смисла, освен како дипломатска мерка, што може да се случи ако се покани на вистински начин. Не можете да натерате некого да се извини со плукање во лице.

Има разлика помеѓу сојузник на Третиот Рајх и фашист. Вашата земја тогаш потпиша договор и со Третиот Рајх, но Кралството Југославија не е фашистичка земја, нели? СССР дури и се бореше наедно со Третиот Рајх против Полска, но СССР не беше фашистичка држава, нели?

Мора да се прави разлика меѓу население и нација. Бугарија тврди дека пред 1944 година немало македонска нација, имало население.

Бугарскиот народ не верува дека Исус имал бугарски корени - ова се манипулации на историчари и новинари од Северна Македонија. Покажи ми студија според која бугарскиот народ верува во ова и јас ќе ти верувам.
Автоматски споено мислење:

dosta be fasist eden. gomna genocidni sto prakavte luge u smrt. toa ste. obicni gomna.
Јас и моите предци никогаш никого не испративме на смрт. Ниту еден од моите предци не бил во Југославија во периодот 1941 - 1944 година. Не можеме да бидеме сигурни за твоите предци освен ако не наведеш некои имиња и не побараме во архивите што точно работеле во тој период. Да не испадне дека лично дедо ти ги качил во возот за Треблинка?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.547
Поени од реакции
20.901
Бугарија се извини многу одамна, во далечната 1944 година и ги казни сите виновници. Извинувањето секоја година нема многу смисла, освен како дипломатска мерка, што може да се случи ако се покани на вистински начин. Не можете да натерате некого да се извини со плукање во лице.

Има разлика помеѓу сојузник на Третиот Рајх и фашист. Вашата земја тогаш потпиша договор и со Третиот Рајх, но Кралството Југославија не е фашистичка земја, нели? СССР дури и се бореше наедно со Третиот Рајх против Полска, но СССР не беше фашистичка држава, нели?

Мора да се прави разлика меѓу население и нација. Бугарија тврди дека пред 1944 година немало македонска нација, имало население.

Бугарскиот народ не верува дека Исус имал бугарски корени - ова се манипулации на историчари и новинари од Северна Македонија. Покажи ми студија според која бугарскиот народ верува во ова и јас ќе ти верувам.
Автоматски споено мислење:


Јас и моите предци никогаш никого не испративме на смрт. Ниту еден од моите предци не бил во Југославија во периодот 1941 - 1944 година. Не можеме да бидеме сигурни за твоите предци освен ако не наведеш некои имиња и не побараме во архивите што точно работеле во тој период. Да не испадне дека лично дедо ти ги качил во возот за Треблинка?
ti se identifikuvas ko bigarin taka da slobodno ebi se za mene i ti si fasistko gomno. vasata segasna pozicija za mkd e istoto. fasizam. gomnari. nikad so vas nema i ne treba da ima so vas dobro sosedstvo.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.087
Поени од реакции
31.612
Бугарскиот народ не верува дека Исус имал бугарски корени - ова се манипулации на историчари и новинари од Северна Македонија. Покажи ми студија според која бугарскиот народ верува во ова и јас ќе ти верувам.
Такви статии објавувате во весници, не знам јас тоа.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Такви статии објавувате во весници, не знам јас тоа.
Може се да објави во весник. Тоа не значи дека бугарскиот народ верува во него. Истото важи и за Северна Македонија, претпоставувам.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.247
Поени од реакции
7.054
Мора да се прави разлика меѓу население и нација. Бугарија тврди дека пред 1944 година немало македонска нација, имало население.
Вие Бугарите не правите разлика помеѓу држава и нација. По вашата искривена логика, дали сите Словени, Унгарци, Грци, Арапи, Ерменци, Грузијци, Курди и останати што живееле во Отоманската Империја биле Турци?

1678791521693.png

Дали Кинезите, Корејците, Русите, Иранците, Турците и останатите што живееле во Монголската Империја биле Монголци според бугарското сфаќање?

1678791679984.png
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.699
Поени од реакции
14.128
А мене ми личи на договор меѓу Царството Бугарија и Германија за иселување на Евреи. Договорите се потпишуваат на најмалку 2 јазици.
Забележи дека успеавме да ги спречиме иселувањето на Евреите кои се во брак со други етноси - нешто што не е дозволено во Германија и за Евреите од други земји.
Германскиот ополномошник ќе обезбеди возовите... како тоа германски полномошник ќе обезбеди „бугарски“ возови?
Вака ги иселувавте....со товарни возови за Треблинка
20220714_235426.jpg
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.247
Поени од реакции
7.054
Мора да се прави разлика меѓу население и нација. Бугарија тврди дека пред 1944 година немало македонска нација, имало население.
Кога веќе сме кај нациите, како само кај вас не може да се види дека во вашата етногенеза учествувале (Пра)бугарите, бидејќи вие скоро и да ги немате Y-DNA хаплогрупите C, N и Q, карактеристични за Монголци, Турци, Угро-Финци и Сибирски народи, а кои Аспаруховите Бугари морале да ги поседуваат?

Еве кoлку јасно се гледа тоа кај Кримските Татари:

1678795642571.png


Не само што во нивниот генофонд се јавуваат C3, N1c и Q, туку може да се види дека се јавува и О3, карактеристична за Кинезите.

1678795683712.png

Како само кај вас не може да се види генетскиот отпечаток на Дунавските Бугари во вашата етногенеза?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.087
Поени од реакции
31.612
Може се да објави во весник. Тоа не значи дека бугарскиот народ верува во него. Истото важи и за Северна Македонија, претпоставувам.
Па еве, верувате дека не сте биле фашисти, верувате дека цел свет е ваш, верувате дека Бугарија почнува од Охрид... Сето бајки. Така и за Исус.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
712
Поени од реакции
878
Значи, не е виновна Германија која имаше контрола над нив и всушност нареди нивна екстрадиција и ги истреби, не се виновни вашите дедовци што и тие беа дел од администрацијата и полицијата што ги екстрадираше, спроведувајќи ја наредбата на Царството? Единствената грешка е на Царството Бугарија, кое ја изврши наредбата на Германија? Погледнете во огледало да видите кој физички ги натоварил Евреите во возовите и им ги предал на Германците.

Бугарија има свои маани, како и вашите предци, но главната вина е на Германија. Не случајно германскиот амбасадор во Скопје ја превзе целата вина на Германија за судбината на Евреите - целата.
nikoj ne vika deka Germanija ne e vinovna, boze sacuvaj... koj gi exterminirase vo Treblinka togash?

No, toa ne znaci deka i vie nemate vina za sobiranje transport... sto e slicna rabota...

Koj vo Makedonija kazal deka Gemanija ne e vinovna i deka samo Bugarija e vinovna? Kaj si videl toa? Daj posoci primer...

Taka ti mislis ako Germanija izjavila deka e celosno vinovna, togash Bugarija voopsto ne e vinovna za deportacijata vo smrt... kakva e taa logika?
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
nikoj ne vika deka Germanija ne e vinovna, boze sacuvaj... koj gi exterminirase vo Treblinka togash?

No, toa ne znaci deka i vie nemate vina za sobiranje transport... sto e slicna rabota...

Koj vo Makedonija kazal deka Gemanija ne e vinovna i deka samo Bugarija e vinovna? Kaj si videl toa? Daj posoci primer...

Taka ti mislis ako Germanija izjavila deka e celosno vinovna, togash Bugarija voopsto ne e vinovna za deportacijata vo smrt... kakva e taa logika?
Секако дека имаме вина. Тоа никој не го оспорува. Дури и да сме следеле само наредби, сепак сме виновни што сме ги следеле.

Речиси секогаш кога се зборува за холокаустот во Македонија се споменуваат некои "бугарски фашисти/фашистички окупатор". Главниот виновник - нацистичка Германија - ретко се споменува.

Отвори јутјуб и види што има во говорот на Пендаровски за Евреите и ќе сфатиш дека има намерна омраза кон Бугарија и Бугарите.

Еве: https://pretsedatel.mk/odbelezuvanje_12032023/
Каде се споменува Германија или нацисти овде?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.271
Поени од реакции
4.092
Број на трупи серко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom