Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Skupil sam papire,ce predavam u Bugarsku ambasadu u Beograd,
Majka mi je iz Dimitovgrad-Caribrod,e sad ovi iz ambasade traze da pise Bugarin na izvodima ???????
Kod nas u Srbiji na izvodima iz maticne knjige ne pise nacionalnost-srbin,bugarin,englez ili madjar,vec pisuva samo drzavljanstvo ?????????
Nasal sam za majku izvod iz 1953 godine gde pise za dedu i babu narodnost Bugarin(za majku ne pise,samo za babu i dedu deka su Bugarske narodnosti)
Dal je to dovoljno,ili da dizuvam ruke

Pozdrav iz Srbije
dovolno ti e toa so pisuva za dedo ti i baba ti...
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Да го кажам моето мислење за бугарскиот пасош....

За бугарскиот пасош има две гледишта... Првото според мене е дека парите, среќата, напредокот во животот и останато многу повеќе вредат отколку тоа дали си Македонец или не. Секој има свој национален идентитет кој треба да биде запазен, и со или без бугарски пасош тој ќе остане Македонец, но не планирам поради тоа да изгубам се во животот и да останам клошар кога можам да бидам сто пати поугледен. А за тоа нашата влада односно која и да е влада треба да поработи да се зголеми стандардот и никој да не зема таков пасош. Второто гледиште е дека има и многу Македонци кои навистина нејќат да земаат бугарски пасош и да го губат идентитетот само поради овие глупости. Тука клучен фактор е и возраста.... Нека се поработи малку овде и ќе видите како ќе падне стапката на поединци што го земаат тој пасош.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Se ubavo toa ama izgleda deka vaka ke ostane ne mozat nisto da promenat zakocena e rabotata I toa mnogu
Само предвремени парламентарни избори се мајката, да се врати Борисов за 3-4 месеци ќе ја реши работата како што ја реши со 60 000 заостанати преписки во 2009. Се зависи од резултатот на европските парламентарни избори...

http://www.blitz.bg/news/article/257282
http://www.blitz.bg/news/article/257356
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3412087
http://politics.actualno.com/KNSB-Bylgarite-iskat-predsrochni-izbori-news_17049.html
http://bnr.bg/horizont/post/100378327/iliana-iotova-abv-celi-da-predizvika-predsrochni-izbori
http://www.segabg.com/article.php?id=675854
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
so misliste dali nema da se zaebam ako podnesam pak za bugarski deka ednas podnesov ama nemozav da otidam na intervju i se mi propadna e sea prav moabet so eden covek mi vika da ima sansa da bide ama rizik e..deka nele traza dokument deka babati deoti tnt sa bugarii ama m vika ti go imas toj dokumetnoto prozihod a na drugite sea ne im go davat bez dokaz...se milsam dali da probam ili ne.....:/
 
B

Blacks

Гостин
Може некој да постира како изгледаат некои од тие документи кои треба да се однесат.. скен ово оно :)
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
so misliste dali nema da se zaebam ako podnesam pak za bugarski deka ednas podnesov ama nemozav da otidam na intervju i se mi propadna e sea prav moabet so eden covek mi vika da ima sansa da bide ama rizik e..deka nele traza dokument deka babati deoti tnt sa bugarii ama m vika ti go imas toj dokumetnoto prozihod a na drugite sea ne im go davat bez dokaz...se milsam dali da probam ili ne.....:/
Аплицирај ич не се мисли... ако имаш извадено документ од ДАБЧ, побарај дупликат за 30 дена го даваат (копија од стариот, копија од извод и молба пополнуваш)... И можеш да одиш на интервју у амбасада у Ск немора да одиш до Софија.. и после само чекаш.
Може некој да постира како изгледаат некои од тие документи кои треба да се однесат.. скен ово оно :)
Секој документ каде пушува националност "бугарин" на било кој твој предок.. и печат или жиг од која било бугарска институција независно од староста пр. војска, црква, училиште итн. Може има и други документи што може да се искористат ама ова ти е основно....
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Аплицирај ич не се мисли... ако имаш извадено документ од ДАБЧ, побарај дупликат за 30 дена го даваат (копија од стариот, копија од извод и молба пополнуваш)... И можеш да одиш на интервју у амбасада у Ск немора да одиш до Софија.. и после само чекаш.


Секој документ каде пушува националност "бугарин" на било кој твој предок.. и печат или жиг од која било бугарска институција независно од староста пр. војска, црква, училиште итн. Може има и други документи што може да се искористат ама ова ти е основно....
Momentalno so izdavanjeto bg pasosi i podnesuvanjeto dokumenti e kasha popara. Jas nosam licna karta od pradedo vika ne vazi,nosam krstenica od babami vika ne vazi......mi kazuva gospigata vo ministerstvoto da sum donel od tatkomi ili od majkami....znaci kako sto rekov na pocetokot zavisi denta toj sto prima dokumenti na koja noga stanal.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Momentalno so izdavanjeto bg pasosi i podnesuvanjeto dokumenti e kasha popara. Jas nosam licna karta od pradedo vika ne vazi,nosam krstenica od babami vika ne vazi......mi kazuva gospigata vo ministerstvoto da sum donel od tatkomi ili od majkami....znaci kako sto rekov na pocetokot zavisi denta toj sto prima dokumenti na koja noga stanal.
da ama ima i drug nacin da objavis vo vesnicite deka imas poteklo a oni ne ti go primat ama koj da se maltretira ....malku zeznato ti imas se izvadeno od baba ti pa od majka ti
[DOUBLEPOST=1395600403][/DOUBLEPOST]
Аплицирај ич не се мисли... ако имаш извадено документ од ДАБЧ, побарај дупликат за 30 дена го даваат (копија од стариот, копија од извод и молба пополнуваш)... И можеш да одиш на интервју у амбасада у Ск немора да одиш до Софија.. и после само чекаш..

Bil nekoj vo ambasada vo Skopje i kako prosol eden mi popravase masina i mu se ispusti muabetot veli malku poskapo e vo Skopje negoli vo Sofija vistina e ova ??? I koga se izbori vo BG ??
 
Последно уредено:

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Жалам дечки, али политика и партии се забранети, тоа вклучува и бугарски, а и не е во склад на темава.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Жалам дечки, али политика и партии се забранети, тоа вклучува и бугарски, а и не е во склад на темава.
druze tuka nikoj ne govori za klasicna politika i siguren sum deka nikoj ne go ni interesira, tuku toa e spomenato kako del od resenieto na problemot vo sklop so temata... barem kolku so mozam jas da razberam
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Жалам дечки, али политика и партии се забранети, тоа вклучува и бугарски, а и не е во склад на темава.
Neznam zosto mi brisete postovi, koga politikata na borisov odobruva bugarsko drzavjansto na makefonci, a ovoj oresarski nekako tesko dava, toa kazuvame i toa e vo sklop na temata
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Се користеа фрази како „мајмуниве на власт“, „дај боже да победи“ и забега вон контекст на пасошите. Не мора да ми реплицирате, продолжете слободно да зборувате, само со поусул. :)
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Eve ima dva novi protokoli, na 100-tina luge mu e odobreno. Ako ima nakoj od forumov na koj sto mu e odobreno neka pisi sto kako bilo
So sreka neka mu e!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom