Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
S

simpleman

Гостин
А ме интересира дали е можно од некаде да извадам потврда дека прабабами учела во егзархиско училиште пред 1912 г.?Колку што знам мислам дека е невозможно тоа,но сепак дали постои некој начин да се докаже тоа?Бидејќи поминати се повеќе од 100 г. и нема ништо ни свидителство за училиште,ни венчаница од предци.Дали има некој информација дали е возможно да докажеш дека имале венчаница од егзархијата,свидителство од училиште егзархиско?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
А ме интересира дали е можно од некаде да извадам потврда дека прабабами учела во егзархиско училиште пред 1912 г.?Колку што знам мислам дека е невозможно тоа,но сепак дали постои некој начин да се докаже тоа?Бидејќи поминати се повеќе од 100 г. и нема ништо ни свидителство за училиште,ни венчаница од предци.Дали има некој информација дали е возможно да докажеш дека имале венчаница од егзархијата,свидителство од училиште егзархиско?
Значи тие документи се чуваат во црковните книги/регистри во локалните цркви или во месното населено место од каде се издавале тие документи крштенија или венчаници... Се знае дека до 1913 година сите документи биле водени од страна на бугарската екзархија, значи и во црквите на денешна македонија можат да се најдат такви документ... видејки не се пренесувани по архиви, е сега за да некој ти даде достапност треба да го знаеш човекот иначе тешко...
 
S

simpleman

Гостин
Значи тие документи се чуваат во црковните книги/регистри во локалните цркви или во месното населено место од каде се издавале тие документи крштенија или венчаници... Се знае дека до 1913 година сите документи биле водени од страна на бугарската екзархија, значи и во црквите на денешна македонија можат да се најдат такви документ... видејки не се пренесувани по архиви, е сега за да некој ти даде достапност треба да го знаеш човекот иначе тешко...
Знаеш ли некој на таков начин да има најдено нешто?Тешко дека ќе се најде нешто, но вреди да се побара.Орешарски со компанијава не ставаат во времеплов,100 години назад се враќаш па враќање во иднината правиш повторно.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Знаеш ли некој на таков начин да има најдено нешто?Тешко дека ќе се најде нешто, но вреди да се побара.Орешарски со компанијава не ставаат во времеплов,100 години назад се враќаш па враќање во иднината правиш повторно.
Незнам лично но ми кажуваа луѓе што знаеле некој друѓи на тој начин нашле нешто, знаеш како е ништо не ти е сигурно сега но вреди да се побара ако имаш познати во крајот од кај што потекнуваш... И после ако најдеш нешто земи го документот завери го на бугарски нотар и така приложи го, оригиналот го враќаш у регистрите и никому ништо лошо... така ако најдеш нешто со среќа.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Финтата е што ништо конкретно тој незнае друже, слушнал нешто ова она, сака да изгледа паметен ама ништо конкретно не пишува или пак сака нешто да продаде за пари.... нешто од тие две е.
abe kaj e ovoj filkomak010 so negovite tezi:) eve izlegoja dva novi protokoli ama nisto od negovite kazuvanja:) ili pak sega ke go nema duri se zaboravi ova i posle toa ke izleze pak so negovite mudruvanja deka on bil upaten i slicno:) eden den vika i on e smrtnik koj ceka bg pasos a naredniot den vika deka veke go zemal:pos::pos::pos::pos:
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
abe kaj e ovoj filkomak010 so negovite tezi:) eve izlegoja dva novi protokoli ama nisto od negovite kazuvanja:) ili pak sega ke go nema duri se zaboravi ova i posle toa ke izleze pak so negovite mudruvanja deka on bil upaten i slicno:) eden den vika i on e smrtnik koj ceka bg pasos a naredniot den vika deka veke go zemal:pos::pos::pos::pos:
Тоа значи дека процедурата е убрзана до максимум:). Очекувам до понеделник да одам да се сликам ;).
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
abe kaj e ovoj filkomak010 so negovite tezi:) eve izlegoja dva novi protokoli ama nisto od negovite kazuvanja:) ili pak sega ke go nema duri se zaboravi ova i posle toa ke izleze pak so negovite mudruvanja deka on bil upaten i slicno:) eden den vika i on e smrtnik koj ceka bg pasos a naredniot den vika deka veke go zemal:pos::pos::pos::pos:
Тоа не се тези , тоа е вистина . Вера излезе ли протокол 17а, на Деан_кав му излегло бројчето а не е во протокол Ке излезе и протокол16а . Јас напишав дека се одобрени околу 800 од доп.проверка и тоа е точно. А јас во понеделник навистина одам во Благоевград на сликање. Поздрав.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Јас тврдам дека ќе излезе протокол 18а... И 19а.И 20а. Само не знам кога :).
Инаку, точно е дека има неколку стотици одобрени од дополнителна, чекаат потпис.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Јас тврдам дека ќе излезе протокол 18а... И 19а.И 20а. Само не знам кога :).
Инаку, точно е дека има неколку стотици одобрени од дополнителна, чекаат потпис.[/quote

Напишав дека има околу 25 државјанства одобрени од 2013 и дека околу 400 се вратени на доп. проверка и дека има одобрени околу 800 што беа вратени. Еве вчера излего 50 од 2013 и над 90 од доп.проверка. останува само оние вратените од 2013 да излезе во протокол.А дека многу брзо ке излезат во протокол и останатите ке видите сами.
И нешто друго . Има и руски и украински форуми за бг пасош и таму има модератори или поточно посредници (кои живеат во Софија ) одговараат на прашањата поставени од апликантите и кои што се многу упатени во проблематиката. Имаат свои канцеларии во Софија а исто така и тел броеви
 
S

simpleman

Гостин
Остајте тоа што некои форумџии кажуваат како тргнала работата,а сите гледаме колку е закочено.Можноста за предвремени избори сега е веќе огромна и според тоа што го кажал Местан лидерот на владејачката ДПС, најверојатно ќе ги има.:)Само добро е да бидат на есен оваа година за која варијанта и најмногу се залага Местан.

http://offnews.bg/news/Политика_8/ДПС-насрочи-избори-за-30-ноември-или-7-декември_345872.html
http://www.vesti.bg/bulgaria/politika/dps-poiska-ostavka-i-izbori-do-kraia-na-godinata-6013973
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom