Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Ima objaveno deneska dva novi protokoli,14 i 14A. Vo toj protokol 14A odobreni se ukazite na tie sto se vrateni na dopolnitelna proverka. Interesnoto sto go zabelezav e deka ima objavuvano brojcinja redosledno,bez preskoknuvanje,sto znaci deka rabotava se opravuva i deka pocnale da pustaat i bez dopplnitelni dokumenti.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ima objaveno deneska dva novi protokoli,14 i 14A. Vo toj protokol 14A odobreni se ukazite na tie sto se vrateni na dopolnitelna proverka. Interesnoto sto go zabelezav e deka ima objavuvano brojcinja redosledno,bez preskoknuvanje,sto znaci deka rabotava se opravuva i deka pocnale da pustaat i bez dopplnitelni dokumenti.
da bas i mene me pocudi protokolot na izlezenite brojcinja se nadevam a i krajno vreme e da trgne malku rabotata
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Lugje a dokolku pusuva prepiskata e neredovna pottrebno e dostavuvanje nA dopolniteelni dok aj vê Molam pomos i sovet
На адресата што си ја оставил за комуникација во Бугарија, на молбата што си ја запишал... Таму ќе ти стигне писмо каде ќе пишува кој документ не ти е редовен, како што ти кажа bobi-skk, имаш грешка во некој од основните документи... Најчесто грешка што ја прават е во Уверението за неосудиваност наместо да пишува се издава за "Бугарско државјанство" пишуваат за "двојно државајнство" или нешто слично, тоа ти е грешката едно 90%. Но најди го тоа писмо прочитај исто можеш и да се јавиш по телефон или да појдеш директно во Министерството за правосудие да прашаш со бројчето.
Рокот е обично 30 дена за достава за нов документ, но мислам дека примаат и после тој рок. Но во рок од неколку месеци ако не доставиш документ ти ја прекратуваат преписката, значи нема ни да си одбиен ни да добиеш државјанство.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Ima objaveno deneska dva novi protokoli,14 i 14A. Vo toj protokol 14A odobreni se ukazite na tie sto se vrateni na dopolnitelna proverka. Interesnoto sto go zabelezav e deka ima objavuvano brojcinja redosledno,bez preskoknuvanje,sto znaci deka rabotava se opravuva i deka pocnale da pustaat i bez dopplnitelni dokumenti.
A druze od kade znaes deka tie nemaat odneseno dopolnitelni dokumenti?imas nekoe info kako stojat rabotite?ova epten se ukoci rabotata u pm...jas nemav dokument da odnesam,ama vo plan sum da podnesam so izvod od tatko i dedo,da se prevedat na bugarski i da probam taka.najrealno spored tebe,da probam ili da pocekam mozebi ke gi pustat i drugite brojcinja od dopolnitelna proverka sto se?
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
НАПОМЕНА: СЛУЧАНО НА ЕДНА ФБ СТРАНА ГО ИМАЈА ПОСТИРАНО НЕ ЗНАМ КОЛКУ Е ВЕРОДОСТОЈНО АМА ПАК РЕКОВ КЕ ГО ПОСТИРАМ

-За изборите во Бугарија ке има гласање за пратеник во Европскиот парламент, секој што има
Бугарско државјанство пожелно е да оди на гласање во Бугарска амбасада во Скопје и
конзулатот во Битола. Овој Европратеник Џамбаски е представник на ВМРО ЗА НАЦИОНАЛНИ
ИНТЕРЕСИ и ке дава голема поткрепа за пат околу Евроинтеграциите на Македонија. Неговата
партија ке биде означена со број 28 и неговото лично име со број 2 на гласачкото ливче.
Предности на гласачите со двојно државјанство поради издадената потврда за полесно
обновување и продолжување на Бугарските документи.Секој гласач ке има право да насочи два
предмети од роднини или пријатели кој се вратени за дополнителни документи за добивање на
Бугарско државјанство и после изборите насочените предмети позитивно ке се решат.

- на 25.05.2014 во Недела секој што ке се реши да гласа, организиран и платен ке биде патот и
оброкот.Ова гласање ке биде организирано од представник,правен консултат и адвокат кој е и моментално советник на Красимир Каракачанов,Лидер на Бугарското национално движење за Македонија.

Сите информации на тел број: 078/292-255 Тони Коцев
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Ќе може ли некој што е поупатен со бг пасошиве да ме упати колку сум блиску/далеку временски од бг државјанство... со оглед на тоа дека
аплицирав лани во мај, земав удостоверение, поминав интерју и слично.. бројчето ми се смени во 01хх во 2014. (у стотките значи) статусот е "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции"
А во амбасада не се баш најрасположени за објаснувања .... o_Oo_Oo_O
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
posrednikot preku koj so odam jas mi kaza deka lugje koj bile vo oktomvri vrateni na dolopntelna proverka okolku 19 i nemale nikako dokumenti i nisto ne podnele sega se pronajdoa vo protokolot 12A-2014 pri so toj mi vika odi procedurata i bez dopolnitelni dokumenti da odnesis samo treba vreme i nervivi...pa sega kolku e vistina ova ili samo uteha mi dava za to ce kazi vremeto o_Oo_Oo_O
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ќе може ли некој што е поупатен со бг пасошиве да ме упати колку сум блиску/далеку временски од бг државјанство... со оглед на тоа дека
аплицирав лани во мај, земав удостоверение, поминав интерју и слично.. бројчето ми се смени во 01хх во 2014. (у стотките значи) статусот е "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции"
А во амбасада не се баш најрасположени за објаснувања .... o_Oo_Oo_O
Vo ambasada site se genijalci kaj gi najdoa tie sto davaat objasnuvanje jas edno go prasuvam a toj mi veli znaes li deka ima sekoj den po 60 novi kandidati ( Makedonci ) za grazdanstvo ----demek so tebe ce se zamaram...Gi pisav i na nivniot sajt za ambasada do sega nemam odgovor od niv prosto receno ne se mnogu zamaraat
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
со сρеќа неκа им се пасошите од новите бρојчина ,аκо има неκој од фоρумов неκа κаже што доκументи однел
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Vo ambasada site se genijalci kaj gi najdoa tie sto davaat objasnuvanje jas edno go prasuvam a toj mi veli znaes li deka ima sekoj den po 60 novi kandidati ( Makedonci ) za grazdanstvo ----demek so tebe ce se zamaram...Gi pisav i na nivniot sajt za ambasada do sega nemam odgovor od niv prosto receno ne se mnogu zamaraat
Знам ужас се во амбасада, мотивација према плата :ROFLMAO:
Веројатно целава процедура не треба да трае повеќе од година ипол....
 
S

simpleman

Гостин
Многу смешки ќе прочиташ и чуеш кога има вакви проблем состојби,од лобирање на гласачи после евроизборите за два предмети до shuffle добивање на државјанство без документ,небаре ова е лотарија.Моментално ситуацијата е без документ нема државјанство и крај,а романтичните приказни е нормално и да ги има во вакви ситуации.:)
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
57
Поени од реакции
27
Дали е потребно лично да се предадат дополнителните документи или можно е и преку посредувачот односно некој да ги достави во твое име?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Дали е потребно лично да се предадат дополнителните документи или можно е и преку посредувачот односно некој да ги достави во твое име?
Moze koj i da e da gi dostave samo na molbata moras da stavis. E-mail . Sepak najdobro e sam da gi dostavis naj sigurno e
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
dali ima nekoj informacija sega za koga zakazuvaat intervju...mese, dva, tri itn???
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
со сρеќа неκа им се пасошите од новите бρојчина ,аκо има неκој од фоρумов неκа κаже што доκументи однел
Drugar kako mislis od novite brojcinja, jas denes bev na intervju??[DOUBLEPOST=1400699477][/DOUBLEPOST]
dali ima nekoj informacija sega za koga zakazuvaat intervju...mese, dva, tri itn???
Od fevruari navamu tie sto imaa podneseno za proishod, tie ke moraa da dostavat dokumenti za dopolnitelna proverka, a tie sto imaa veke proishod za dva meseci zakazuvaat intervju!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom