Бугарските ѕверства врз Македонскиот отпор

Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Shtom osekjash, taka ke e...

A za fakti, pobaraj nekoja druga 'istoriska' chitanka...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
МНОГО МИ Е ПРИјаТНО ДА СИ КОМУНИКИРАМЕ, АМА ДА ГОВОРИМ ТАКИВА ГЛУПОСТИ ПРОСТО НјаМА НУЖДА:toe:
И мене ми е многу пријатно да си комуникираме, ама да говориш такива глупости че много од македонциве сме бугари, просто ме тера на нужда. Голема, разводнета.



Месец дена, да одмориш како човек.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
1
А be bugari, skroz ste budali. Кakvi dokazi barate poveke od toa shto dedo mi i baba mi koja shto e ushte ziva, mi gi imaat razkazhano.

Kakvi dokazi povejke od toa shto mojata najmalada baba (ja ima na edna od slikite pokazhani tuka) ne e ziva poradi bugarskite fashisti.

Kakvi dokazi povejke od toa shto Bugarija bila vo sojuz so fashistite samo i samo da se proshiri do granicite na Sanstefanska Bugarija. Javno pokazhani teritorijalni pretenzii...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Интересно ми е когато срешту вас пукат вие шо ке направите?
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Прашањето е зошто вие воопшто дојдовте во Македонија???
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А зошто некој воопшто би пукал на "ослободителите" !?!?!?
Заштото има краjно десни и краjно леви на балканот,които се пукат во сите држави.Зашто например во една БГ се пукали внатре ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Во македонија не СА пукале ВНАТРЕ самите ние, туку дојдоа БУГАРИТЕ да пукаат.

Онака као хоби, оти многу не сакаат.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фашисти-комунисти го имаше во цел балкан.Имало е и хора во МК,които са поддржали фашистите. Зашто по времето на првата светска воjна немаше такво нешто?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Дали си ти ретардиран или семката ви е таква?

Дојдоа бугарите ги потепавме...што на мајка ти сакаш...ден денес историјата се повторува...доагате на кеј ние ве тепаме...
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
КАКАВА СЛУЧАЈНОСТ?!?!?!?

ЧЕНТО, ПАНКО, КУЗМАН и сите најважни ликови во МАКЕДОНСКОТО ОСЛОБОДИТЕЛНО ДВИЖЕЊЕ (кои патем убивале бугари ко муви) НЕ БИЛЕ КОМУНИСТИ и биле прогонувани од истите (поради желбата да се ОСЛОБОДИ И ОБЕДИНИ ЦЕЛАТА ТАТКОВИНА).

За информација, во МАКЕДОНИЈА немаше комунистичка револуција туку НАРОДНО ОСЛОБОДИТЕЛНА БОРБА!!! КПМ е формирана 1943, а востанието е кренато 1941!
КПМ само ја прибрала заслугата!

Значи бугарската теза дека имало борба меѓу леви и десни паѓа во вода!!!
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Дедо ми лично ми кажувал (како што него му кажувале дедо му и татко му) дека за време на балканските војни се случувало бугарскaта војска да помине во нивното село и принудно да ги мобилизира сите мажи со полни 16 години и да ги пратат на фронт.

Во некои од селата откако ќе се врателе (ако се врателе) од служба во бугарската војска се случувало да бидат принудно мобилизирани од српската војска.

Hезнам какво доброволно одење спомнуваaт.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Бугарите ослободители:

04.IX.1944 год. – СССР и објави војна на Бугарија која пак по само 4 дена објави капитулација напуштајќи го сојузникот Хитлер и се сврте од другата страна – сега од кај новите победници.

Ќе зборува некој бугарин за оваа војна или ќе ја премолчувате?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom