Бугарскиот премиер Борисов поднесе оставка

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Големиот дел от лугето овде се срамат да идат во партиja и зборот партиja е погрден и навредлив. Има големо дистанциране от сите партии и се сака факторот да не са партиите.
Не, ок, ја разбирам јас изреволтираноста, само сакам да кажам дека барањето е нерационално.
Според мене, со реформирање на партиите (организација, структура, хиеархија, итн.) ќе се постигне ефектот - да се намали влијанието на партиите во општеството.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
официјално е бугарска и во статутот и колку што знам нема никаде спомнато Турција и Турци а пишува дека се борат за бугарски интереси, какви се вс'шност сите знае но знаеме исто тоа дека во моментов во кој се прогласат за етничка партија е свршено со нив
Официално е бугарска, на книга. Но сите знаеме дека е турска и брани интересите на турците и Турциа. И никои не смее да ги барне од страв да не станеме како Србиа и МКД во 2001-ва. Така што не тресете зелени бе деца. И комшиите четат весници и интернет.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Официално е бугарска, на книга. Но сите знаеме дека е турска и брани интересите на турците и Турциа.
И никои не смее да ги барне од страв да не станеме како Србиа и МКД во 2001-ва. Така шшто не тресете зелени бе деца. И комшиите
четат весници и интернет.
Агент Сава от државна безбедност(ДС) брани интересите на турците? Или Лутви Местан, коj е бил агент во контраразузнаването като дел от ДС? Ма немоj,молам ти се. ДПС беше создадена от ДС и днес обслужва неjни интереси.Ердоган не сака да ги види во патот си и не сака да се сретне со нив, ти ми зборуваш дека бранели интересите на Турциja.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Според тоа што следи можам спокоjно да кажам, дека Бугариja е во сериозна политичка криза и може би наjголемата си политичка криза после 1989 година или ВСВ и невероватно голем тест пред институциите. Много е вероватно целата 2013 година Бугариja да нема влада, освен техничката влада,коja ке биде ставена от председателот.

Протестите от штраjкови заради шокантно големите сметки за струja преминаха во бараниja против сите монополи-дистрибуциjaта на струja, банките, водовод и канализациja,... преминаха во бараниja за измена на /нов Устава чрез свикване на Велико народно собрание,рестартиране на целиот политички систем,мораториум за градби на дуните на Црно море,отмена на сите планови и зачуване на национален парк Пирин, а днес започнаха подготовки за штраjкови во почти сите големи градови во Европа каде има бугарски дипломатски представништва(конзулати и амбасади) и бугарската емиграциja (протести се организират во Лондон, Даблин, Париз, Берлин, Франкфурт, Минхен, Виена, Рим, Мадрид, Атина, Копенхаген,Валенсиja,Барселона, предпоставува се дека и бугарската емиграциja во САД исто ке се вклучи).

Колко луге ке се вклучат - се уште не се знае. От сите големи градови се сформират комитети,кои да постават бараниjaта си пред председателот. Во недела ке има може би многу големе протести во Софиja, готват се лекари, студенти,обични грагани. Председателот беше поканет да иде со нив на протестот во Софиja и тоj прифати.

Сите партии са тотално збунето што се случува. Во некои градови партите беа избркани от протестите со клоци,а на провокаторите (ултраси) им беа симнати насилно црните маски от лицата за да ги видат сите.

Во недела се очекува Софиja да е интересно, во истиот ден треба да биде избран и новиот патриарх на БПЦ.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Кај гледаш злоба Никола2? Вистината не е злоба, филмот за богата Бугари и висок животен стандард на бугарчињата е разбиен целосно. Со години трујат на форумов како се богати, како добро живеат, како се европејска држава. Јас од првиот ден им викам дека се бедни. И ете бедни се и многу сиромашни. Земаат 400 евра плата 60 евра за струја даваат. Јадат од контејнери.
Остајте ги фми кој си седи во Англија или Атила во Германија, бугарчињата во еу се дно дна, не живеат добро.
Ако ви смета вистината не читајте, прајте си филмови за успешна и богата бугарија. ТАкво нешто не постои.
И што е за потсмев, да си сиромашен или тоа да го акцентира некоj коj е уште по сиромашен от тебе?
 
E

emission

Гостин
Дека тоа и во Италија, Шпанија, Грција, исто така, протестираат, таму да не би да се сиромашни, во Македонија не гледам причина да не се протестира, ситуацијата исто така не е многу добро, да не кажам дека е многу полошо.
Не се сиромашни ама осиромашуваат. Додека Грците се ближат кон 30 проценти невработеност ти ми викаш не биле сиромашни. Таму почнаа за храна да се тепаат.



А приказните на некои платеничиња ваши дека ви цветаа рози се смешни.

Еве колку ви е добро.

Минималната пенсија от днес се увеличава с 9 лева и от 136,08 лева става 145 лева, припомнјат от Националнија осигурителен институт. Промјаната ште засегне около 736 000 пенсионери.
:pos:

145 лева е 4350 денари.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И што е за потсмев, да си сиромашен или тоа да го акцентира некоj коj е уште по сиромашен от тебе?
Ти си сиромашен како бугар, си бил од секогаш сиромашен. Кај вас мизеријата не е нешто ново, вие и со две чрвени знаете да преживеете. Влеговте во ЕУ и почнавте да кревате нос демек видете не колку отидовме напред, богати сме. Целото население ви избега од бедата и отиде по парче леб во ЕУ да работи за бедна плата. Во Англија реклами ви прават да не одите таму. Во самата Бугарија освен беден национализам низ годиниве, ништо не се промени. Ви отворија 5 мола и мислите европејци станавте. Со плата од 400 евра во ЕУ вие можете само чевли да чистите и да се храните во контејнер. Не сме далеку, на 150 км сте ми, ве гледам како се развивате. Страдате како народ, имате ниски примања, тешка корупција од полиција и царина, а високи основни трошоци. Ни еден бугар кој јас лично го познавам не вели дека добро живее, ниту еден (а да работи во Бугарија).

Мојот бес од вас е поради вашата лицемерна политика да не претставите како бугари. Исто како што се обидоа Грците да не омаловажат. На почеток бевме мирни и тивки, потоа се покажа бесот на Македонецот против Грците, иди сега некој нека да се осмели да смени име да го видам. Исто ќе ви се деси и вас.

Јас ако треба секој ден ќе ви посветувам по 15 минути само и само да си го разбудам сопствениот народ да не помисли дека вие сте пријатели и имате чисти намери. Вие не сте ништо помалку од Грците, вие сте бетер од нив, они се барем искрени дека не не сакаат. Вие сте лицемери. А јас мрзам лицемери од дно на душа.

Зборевте на форумов дека сте богати и убаво ви иде, има милион ваши постови како сте „европејци“. Да Европејци сте во чорапите. Струја немате да си платите од што сте сиромашни. Во ЕУ со 400 евра плата можете само гз да бришете со тоалетна хартија. И наместо да ми кажувате на форумов како сте богати и успешни, идете направете нешто за својот народ и сменете си ја политиката. Не не гледајте нас и не се споредувајте со нас. Вие не сте ние, вие сте бугари. Гледајте си во свој двор, ви смрди, средете се па имајте лице да зборите.

Сите оние што се чувствуваат како бугари во Македонија имате избор: ене ви ја Бугарија и фаќајте магла. Јас ниту сум имала нешто бугарско со колена наназад, ниту некој од моите предци ги сакал Бугарите. Вие немате ништо заедничко со мене како Македонка, се срамам некој да ме спореди со вас.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Свеста луѓе мое, свеста, таа треба да оди угоре. Колку пати овдека говорев дека спасот за нашите народи е во разбивање на пропагандните шемина на големите играчи на наше тло. Додека ние се дрочевме на кого му бил поголем на Аспарух или на Александар, тие ги купуваа нашите ресурси, нашите национални богаства. Не велам јас дека ние не треба да дискутираме и да се надмудруваме за ИсеСторијата, но тоа да не биде бре национална политика.

Националнта политика треба да биде БАЛКАНСКА, Балканот место каде се забранува употреба на пестициди, хемиски запрашувања, флуорирање, БАЛКАНОТ каде ќе биде извор на здрава храна, почитување, култура, цивилизација, ТУРИЗАМ, Балкански бреднови раководени од бугари, македонци, грци, срби, албанци, Фабрики со високи стандарди кои го почитуваат народот, околината.

ПРОФЕСИОНАЛНА државна аминистраицја, И мене ми е скурчено од овој ПАРТИСКИ апарат кој во суштина е НАКАЗА, извор на нај ПОДЛОТО, НАЈМИЗЕРНОТО човеково битисување.

Пред некој ден ми доаѓа инспектор во мојата фирма и ми вели, проектот кој треба да го направам за мојата фирма за заштита од пожари,експлозиви и природни непогоди треба да биде на ниво на нуклеарна централа, дека нема врска ако си семкара или нуклеарна централа дека тоа е исто.

Во нашите држави сите бизниси ги земаат неколку човек фирми блиски на власта.
Бугарите се во ПРАВО, не е суштината на промените да се симне МУРТО да се качи КУРТО, туку проблемот е во начинот на кој функционираат партиите, без разлика дали се леви, десни, централни.

Да не ни избега таа СУШТИНА, мора како народи да поставиме:
1. Систем на ВРЕДНОСТИ во сите сфери од опшеството
2. Правдина еднаква за сите, неможе ако ЕВН ги краде граѓаните да не биде казнета а некој граѓанин ако краде струја да го осудат до 5 години затвор.
3. Систем на солидарност, да ја победиме бедата на кај нашите најсиромашни граѓани.

Гледам Бугарите уште протестираат, видов убави пораки, вие сте на правиот пат.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Само што дадоа дел од разговорите како функционирала тнр. "енергетска мафија":

http://www.parliament.bg/pub/cW/20130208055538aaaa.pdf

Славјански: можеби Бугарите се на вистинскиот пат, но, метафорички речено, таму мафијата си има држава, па останува да видиме што ќе издејствува народот. Ги очекува долгорочна криза. Не верувам дека нешто суштински ќе успеат да направат.

Од падот на комунизмот, речиси се' што се случува кај источниот сосед е адаптација на стариот систем за олигархијата што ги јава да си ги задржи привилегиите. Туку спаѓа и злоупотребата на Македонското прашање, впрочем се потсетивме и со последниве услови што ги поставуваа за ЕУ како и целовременото водење тивка војна и барање кавга со нас.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Темата е за падот на бугарскиот премиер Борисов. Престанете со офтопици. Секој офтопик се брише.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Само што дадоа дел од разговорите како функционирала тнр. "енергетска мафија":

http://www.parliament.bg/pub/cW/20130208055538aaaa.pdf

Славјански: можеби Бугарите се на вистинскиот пат, но, метафорички речено, таму мафијата си има држава, па останува да видиме што ќе издејствува народот. Ги очекува долгорочна криза. Не верувам дека нешто суштински ќе успеат да направат.

Од падот на комунизмот, речиси се' што се случува кај источниот сосед е адаптација на стариот систем за олигархијата што ги јава да си ги задржи привилегиите. Туку спаѓа и злоупотребата на Македонското прашање, впрочем се потсетивме и со последниве услови што ги поставуваа за ЕУ како и целовременото водење тивка војна и барање кавга со нас.
Дали приметивте дека они сакаа,исто како и Грците, да го искористат тоа прашање за да го покријат ѓубрето дома, да покажат дека се патриоти, дека ги бранат нацоналните интереси, но во позадина е голема пљачка, пример бабата на Папандреду ли беше имаше 500 мил евра во некоја банка.
Најголема одбрана на националните интереси е создавање на фунцкионална држава, правична, социјална, јас за жал таква на Балканот не гледам, ние станавме НАКАЗИ од држава, каде преку омразата и ефтини пропагандни шеми ни ги работат народите.

Големи се шансите Бугарите да влезат во уште поголема криза, но кризата сите нас не чека ако дозволиме овој начин да продолжи да егзистира, они потикнаа процеси токму во делот на подигање на свеста, ПРВИ на Балканот ги откација политичките партии.
Утре водата ќе ни ја купат, па данок ќе плаќаме за ЦО2, па данок дека сме живи после 60 та година,итн итн.
 
S

Stryder

Гостин
Дали приметивте дека они сакаа,исто како и Грците, да го искористат тоа прашање за да го покријат ѓубрето дома, да покажат дека се патриоти, дека ги бранат нацоналните интереси, но во позадина е голема пљачка, пример бабата на Папандреду ли беше имаше 500 мил евра во некоја банка.
...
До некој степен да, во момент во којшто треба да се сврти и пренасочи вниманието на нивната јавност се користи проблемот со Македонија за таа потреба. Но тоа не причината за проблемот којшто го имаме ние со нашите соседи.

Најголема одбрана на националните интереси е создавање на фунцкионална држава, правична, социјална, јас за жал таква на Балканот не гледам, ние станавме НАКАЗИ од држава, каде преку омразата и ефтини пропагандни шеми ни ги работат народите.
...
+1

Големи се шансите Бугарите да влезат во уште поголема криза, но кризата сите нас не чека ако дозволиме овој начин да продолжи да егзистира, они потикнаа процеси токму во делот на подигање на свеста, ПРВИ на Балканот ги откација политичките партии.
...
Клучниот збор е „они“. Затоа што „они“ потикнаа процеси, „они“ ќе си ги соберат наградите од таквите активности.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кризата ке биде политичка и таа може би ке се породи от наредните избори и от новото собрание, каде ни една партиja нема да може да состави влада, а коалициите са почти невозможни.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Пораката не ја разбираш.

НЕ е проблем дали следните избори ќе прават коалиции, проблемот е што сите политички партии треба да се реформиаат, треба да воспостават системи на вредности, правичност, вистинска демократија.Најправичните, најдобрите треба да испливат горе.

Ене нас пред некој ден Министер за одбрана ни стана Терорист, тоа ти е слично како Осама Бин Ладен да го ставиш Министер за одбрана на САД.

Не гукна никој од таа партија да каже дека тој вредносен систем ќе ни го урне општеството, нема демократија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom