Бугарија призна вина за македонските Евреи

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Бугарските Евреи ги спасиjа Бугарите. Македонските?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Бугарите ги пратија Македонските Евреи во логорите на смртта.


 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Бугарите ги пратија Македонските Евреи во логорите на смртта.
Ne ti e tocno toa sto si go napisal.
Bugarskata administracija ucestvuvala vo deportacijata na makedonskite Evrei.
A Bugarite gi spasile site svoi Evrei i ne dozvolile na bugarskata administracija da deportira nitu eden.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Бугарите ги пратија Македонските Евреи во логорите на смртта.
Ne ti e tocno toa sto si go napisal.
Bugarskata administracija ucestvuvala vo deportacijata na makedonskite Evrei.
A Bugarite gi spasile site svoi Evrei i ne dozvolile na bugarskata administracija da deportira nitu eden.
Да? Учествувала? Не заебавај.:icon_lol:
А за кои Евреи станува збор во темава.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Ne ti e tocno toa sto si go napisal.
Bugarskata administracija ucestvuvala vo deportacijata na makedonskite Evrei.
A Bugarite gi spasile site svoi Evrei i ne dozvolile na bugarskata administracija da deportira nitu eden.
Жити здравје, немој да ме смееш со твоите редовни дози глупости овде.

Значи работава "германската администрација" е виновна за логорите, ама Германците демек не се?
Еден од најдолните обиди за избегнување одговорност на таквите наци-фашисти и на секој еден скот по светов што правел ужасни злостори е: "само извршувавме наредби"

Е арно ама Германците се нација што веќе 70-тина години понизно веднат глава и ги признаваат грешките и злоделата на нивните предци, и тоа го прават и нивните политичари.

Еве како претставници на цивилизиран народ го прават тоа.
Германскиот претседател Вили Брандт на колена пред меморијалот на жртвите од еврејското гето во Варшава, Полска.

Исти гестови се прават и на Балканот.

Србите кон Хрватите:

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=115101032573&id=11&setIzdanie=22125

http://frontal.rs/index.php?option=btg_novosti&idnovost=2636

Хрватите кон Србите:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=11&dd=05&nav_category=167&nav_id=470325

И уште поважно Хрватите кон Евреите:

http://www.hrvatska-rijec.com/2012/02/josipovic-se-u-knessetu-ispricao-za-zlocine-nad-zidovima-pocinjene-na-tlu-hrvatske/



За разлика од тоа вие и овде на темава, и насекаде сеуште изигрувате верни пудлици на Хитлер, и на моменти сте поголеми наци-фашисти од најозлогласените такви во историјата.

.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Кога ќе се напише Бугари, кај нас се разбира бугарскиот народ. Пак да се повторам - нашиот народ ги спаси своите Евреи. Администрацијата ги подготвила за депортација, народот ги спасил.
Оние кои вршеле злосторства и биле слуги на Хитлер биле казнети од Народниот суд.
Во прашање е што направи македонскиот народ за да ги спаси своите Евреи. Одговор - ништо.
Ако ќе пишуваме во твој стил на генерализирање ете што мислат Евреите за Македонците.

Македонија сака да профитира од Холокаустот

  • Сем Вакнин
    Главен уредник на „Глобал Политишан“

    Како и големото мнозинство еврејски заедници во Европа, еврејското население во Македонија – на број 7.400 луѓе – било комплетно погубено во текот на Холокаустот. Како и големото мнозинство народи во Европа (со неколку впечатливи и благородни исклучоци), Македонците седеле и со прст не мрднале за да помогнат. На трендот се спротивставиле само неколкумина храбри Македонци. Тивкото мнозинство со мерак си ги присвојувале предметите и имотите на истребените Евреи и уво не ги заболело!
    http://www.plusinfo.mk/mislenje/317/Makedonija-saka-da-profitira-od-Holokaustot
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Кога ќе се напише Бугари, кај нас се разбира бугарскиот народ.
А Германци или Хрвати кога ќе се напише на што се мисли?

Еве дел од извинувањето на хрватскиот претседател Јосиповиќ во еврејскиот кнесет од кое може да препишат вашите државни функционери и да го направат она што секое нормално човечко суштество би го направило:

"...Ali, da, istina je da se, bez obzira na devijantne okolnoste u Europi, unutar korpusa hrvatskoga naroda pojavio i bio prihvaćen, kako potporom tako i bezobzirnim nehajem, jedan od najužasnijih zločinačkih nacističko kolaboracionističkih režima u Europi.

U iskrivljenim umovima ustaša, ne-Arijevci – Srbi, Židovi i Romi, kao i politički protivnici ustaša – morali su biti zbrisani s lica zemlje. Ustaška je brutalnost bila strašna, njihovi zločini odvratni. Mi to znamo, ali znati nije dovoljno. Neprestano se moramo suočavati s neugodnom činjenicom da je – stavljajući na stranu slavan antifašistički otpor – bilo pripadnika našega naroda koji su bili sistemski organizirani u izvršenju groznog zločina protiv čovječnosti. Otrovna je guja puštena da izgmiže iz srca naše nacije u pokušaju da se istrijebe Srbi, Židovi i drugi samo zbog toga što oni jesu ili što zastupaju”, rekao je Hrvatski predsjednik.

Trebamo se zagledati u svoje srce i pomiriti se s najtamnijom mrljom u svojoj povijesti i političkoj kulturi. Trebamo znati: zmija je sad oslabljena, ali je još uvijek tu. Tu je, duboko u našim srcima, tamo gdje počinje stvarna pomirba. Uvijek se trebamo sjećati i, živjeti zajedno sa žrtvama, u sjećanju. To je naša odgovornost. Jer, naša djeca trebaju znati što je dobro, a što zlo, što je pravo, a što krivo. To je mjesto gdje počinje istinska pravda”, rekao je Josipović te poručio: “I evo me ovdje, pred Parlamentom židovske države, i još važnije, pred djecom Hrvatske i ja se, nedvosmisleno, ispričavam i molim za oprost one koji su preživjeli Holokaust, Vas i sve žrtve.”

http://www.hrvatska-rijec.com/2012/02/josipovic-se-u-knessetu-ispricao-za-zlocine-nad-zidovima-pocinjene-na-tlu-hrvatske/

Така прават луѓето, без разлика дали тоа некој од нив го побарал или не.
А оние другите... тие го прават она што го прават овде, и по се изгледа чекаат некоја нова војна за да можат да го завршат тоа што го започнале истите такви како нив.


Kasnakoski напиша:
Пак да се повторам - нашиот народ ги спаси своите Евреи. Администрацијата ги подготвила за депортација, народот ги спасил.
Оние кои вршеле злосторства и биле слуги на Хитлер биле казнети од Народниот суд.
И пак повторно ЛАЖЕШ.
ПОЕДИНЦИ од Бугарите (како Пешев и други) го направија тоа што го направија за бугарските Евреи.

Kasnakoski напиша:
Во прашање е што направи македонскиот народ за да ги спаси своите Евреи. Одговор - ништо.
Значи по којзнае кој пат да констатираме дека на темава се потврдува бугарската шизофренија во однос на Македонците и Македонија.
Благоарам за признанието за македонскиот народ.

Последен пат, добро запамети и ти и сите твои наци-фашистички бугарски сонародници на темава = ПОСЛЕДЕН ПАТ повторувам дека израелската институција Јад Вашем која се занимава со тоа кој им помогнал на Евреите за време на Холокаустот листа 10 Македонци и 19 Бугари.

Ако уште еднаш го нашкрабаш тоа што си го нашкрабал ќе и правиш друштво на "војвоѓанската србенда" што заработи БАН од темава.

Kasnakoski напиша:
Ако ќе пишуваме во твој стил на генерализирање ете што мислат Евреите за Македонците.

Македонија сака да профитира од Холокаустот

  • Сем Вакнин
    Главен уредник на „Глобал Политишан“

    Како и големото мнозинство еврејски заедници во Европа, еврејското население во Македонија – на број 7.400 луѓе – било комплетно погубено во текот на Холокаустот. Како и големото мнозинство народи во Европа (со неколку впечатливи и благородни исклучоци), Македонците седеле и со прст не мрднале за да помогнат. На трендот се спротивставиле само неколкумина храбри Македонци. Тивкото мнозинство со мерак си ги присвојувале предметите и имотите на истребените Евреи и уво не ги заболело!
    http://www.plusinfo.mk/mislenje/317/Makedonija-saka-da-profitira-od-Holokaustot
Хехеее која мизерија сте бре, ви нема рамни во светов.
Овој човек во Македонија е познат по тоа дека во рок од две недели еднаш напиша ЛОША статија за економските состојби и иднината на Македонија, за после откако го вратија на платен список да пишува во суперлативи.

Наспроти овој еден Евреин што апсолутно има право и слободно си го кажува своето мислење, и продолжува да си живее во Македонија без никаков проблем, кај вас има стотици, ако не и иљадници примери за отворен анти-семитизам и наци-фашизам до ден денешен.

Твојот сонародник, спам-идиотот "Петко.олигофренов" на темава веќе си го искажа своето мислење со постирање на ваква книга објавена во твојата Бугарија:

Јас на темава исто така имам покажано слични такви БУГАРСКИ изданија:

турко-монголските болгарчета наместо извинување еве какви книги пишуваат и издаваат ден денешен.


Еве и од не така далечното минато:





А ако почнам да постирам овде бугарски коментари под јутуб видеа, или на вашите веб сајтови со анти-врејска содржина темава ќе треба да ја затвориме колку ги има.

Затоа наместо да тресеш глупости и да изигруваш наци-фашистичка будала овде редно е и ти и твоите сонародници да се свестите во кој век живеете и што правите.

.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
ПОЕДИНЦИ од Бугарите (како Пешев и други) го направија тоа што го направија за бугарските Евреи.
Ова не е важно. Важно е тоа што сите наши евреи биле спасувани.

ПОСЛЕДЕН ПАТ повторувам дека израелската институција Јад Вашем која се занимава со тоа кој им помогнал на Евреите за време на Холокаустот листа 10 Македонци и 19 Бугари.
Ова не е важно. Сите македонци да влегувате во листа, един бугарин да нема таму - што е важно е дека сите наши биле спасувани.

турко-монголските болгарчета
Што е то пет кила ѓубре и малку ad hominem атаки? - македонски "историчар".
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Лај си лај ти, со секој нов пост потврдуваш дека наци-фашизмот е жив меѓу Бугарите во Бугарија.


http://www.makdenes.org/media/video/24922154.html
За прв пат читам дека имало некаков логор Чублинка.
Нема никакво лаење. Само факти.
Дали во листата на 10те Македонци е запишано името на Ѓузелов? Знае се кого спшасил и како го спасил.
Или тој е во листата на Бугарите?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Ова не е важно. Важно е тоа што сите наши евреи биле спасувани.
Си викна другарче-тролче да те спаси од тињата во која тонеш а коски? :icon_lol:
Ама па барем да го земеше некое попаметно од тебе, вака не ти врши работа...

killcreak, каков наслов има темата..?

killcreak напиша:
Ова не е важно. Сите македонци да влегувате во листа, един бугарин да нема таму - што е важно е дека сите наши биле спасувани.
Страдаш од нешто, или ти се заглави лентата на истото место?

КАКОВ НАСЛОВ ИМА ТЕМАТА..?


killcreak напиша:
Што е то пет кила ѓубре и малку ad hominem атаки? - македонски "историчар".
Опаааа, сега значи македонските Евреи и нивните судбини се: "пет кила ѓубре"..?

Бравос бре, што е следно?
Да не ги спремате пак возовите?

Ете ги на дело "милите" бугарски наци-фашисти...

За прв пат читам дека имало некаков логор Чублинка.
:facepalm:

Ете го гоЉамиот "преведувач" на дело.
Не може да разбере ни збор од видеото на англиски јазик. :tapp:

Исто како неговиот сонародник којшто на темава постираше видео во кое јасно и гласно се кажува следното:

"Bar-Zohar: "The Bulgarians delivered the Jews from Thrace and Macedonia to the Nazis,..."

гоЉам полиглоту, треба ли да ти преведам..? :)


killcreak напиша:
Нема никакво лаење. Само факти.
Ти стварно имаш некој сериозен проблем, или самозалажувањето то е основна карактерна особина?
Кој тоа "факт" си го приложил ти на темава?

killcreak напиша:
Дали во листата на 10те Македонци е запишано името на Ѓузелов? Знае се кого спшасил и како го спасил.
Или тој е во листата на Бугарите?
На ниедна листа не е, што е дополнителен доказ дека ти си немаш поим за што си дошол да дискутираш овде.
Ама па кога тоа те спречило, па сега да биде случај = НИКОГАШ, затоа и служиш само за подсмев...


---------


"Датум: 12.03.2013,

ШТИПСКИ СВЕДОШТВА

Чудо ја спасило Шела од Треблинка




Долг аплауз доби Рашела - Шела Сион вчера во Штип кога Пепо Леви, претставник на Еврејската заедница во Македонија, соопшти дека на одбележувањето на 70-годишнината од депортацијата на македонските Евреи дошла и таа, дури од Ерусалим, како единствен жив сведок на овој трагичен настан. Голема среќа и низа околности придонеле тогаш седум и полгодишната Шела да се спаси од смртоносниот транспорт кон озлогласениот логор Треблинка, во кој биле убиени другите 550 штипски Евреи.

И денес 77-годишната Шела живо се сеќава на многу моменти од таа трагедија – од буновното утро, кога во 4.30 часот биле прибрани сите Евреи од Штип и однесени во Скопје, заедно со битолските и со скопските Евреи, до моментот кога инстинктот на нејзината мајка ја спасил од влегувањето во вагоните што во смрт однеле повеќе од 7.000 македонски Евреи.

- Таа ноќ во нашата куќа беше собрано целото семејство. Беа дојдени и брат ми, кој студираше медицина, и сестра ми, која беше омажена во Приштина. Не разбудија силни удари со кундаци од пушки по вратата, а војниците ни наредија да се облечеме и веднаш да излеземе. Беше собрано целото еврејско маало. Се создаде голема колона во тоа студено утро. На Железничката станица во Штип не турнаа во вагони и тргнавме кон Скопје. Беше тесно и страшно. Се слушаше плач од сите страни. Возрасните како да знаеја дека од тој пат нема враќање – раскажува Шела Сион.

Нејзината сестра била омажена во Приштина, која тогаш била под италијанска окупација. Италијанците, си спомнува Сион, имале малку поумерен став кон Евреите.

- Додека бевме држени во Тутунскиот комбинат во Скопје, на сестра ми и стигна дозвола од Приштина да излезе од логорот. Kога дојдоа стражарите да ја изнесат, мајка ми на шпански, за да не разберат стражарите, и викна да ме земе и мене. Фашистите веројатно мислеа дека ми е мајка, па таа успеа да ме изнесе и мене. Се тресевме од страв додека излегувавме од логорот. Се спасивме во последен момент. Дури видовме и како почнаа да ги товарат возовите на смртта за Треблинка, во кој загинаа сите, а и моето семејство – раскажува Сион.

Набргу во Приштина починала сестра и, а за Шела почнале нови маки. Некоја жена ја криела во Ѓаковица, додека Шела не се разболела од тифус. Во болницата некој пријавил дека е Еврејка. Била вратена во Приштина и затворена во логор. По завршувањето на војната, завршила во Белград во детски дом за Еврејчиња што останале без родители. Во 1949 година заминала во Израел. Таму, во Ерусалим, се омажила и сега е мајка на три деца и баба на десет внуци и една правнука. Во родниот Штип, по 1943 година, првпат дошла пред седум години.

Од 140 еврејски семејства во Штип со околу 560 жители транспортот на смртта го избегнале само десетина – или биле во партизани или биле отсутни кога фашистите го испразниле еврејското маало. Шела Сион е една од нив. (Љ.Ш.)


ИЗВОР

.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Опаааа, сега значи македонските Евреи и нивните судбини се: "пет кила ѓубре"..?
Ај не ми ставај зборови во уста, а? Ѓубре е се што си го пишувал, судбините на евреите са трагедија.

Ете ги на дело "милите" бугарски наци-фашисти...
:pos:
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Ај не ми ставај зборови во уста, а?
Не акај многу, не сум ти јас крив... сам си го ставаш во уста.

killcreak напиша:
Ѓубре е се што си го пишувал
Епа јас во скоро секој мој пост на темава (освен на некои кога морам да одговарам на бугарските наци-фашистички небулози) поставувам нешто за македонските Евреи, што значи мојата забелешка си стои.

Имаш нешто суштествено да придонесеш на темава или не?
Ако не, ајде прошетај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom