Бугарија испорача три услови на Македонија

Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Јас реков немам ништо против со некаков договор се додека е заснован на реципротитет.
Ако нешто се бара од нас, истото да сте обврзани и вие и обратно. Се друго е уцена.
со овој договор се признава македонскиот јазик како јазик за комуникација помеѓу двете влади, исто така, се дава право на македонски производи да се продаваат на бугарски пазар со натписи на истиот и уште многу корисни за Македонија работи не го паметам одамна сум го прочитал. Од Македонија се бара само прекин на антибугарската пропаганда.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.786
Поени од реакции
21.191
со овој договор се признава македонскиот јазик како јазик за комуникација помеѓу двете влади, исто така, се дава право на македонски производи да се продаваат на бугарски пазар со натписи на истиот и уште многу корисни за Македонија работи не го паметам одамна сум го прочитал. Од Македонија се бара само прекин на антибугарската пропаганда.
Договорот го немам читано, но колку што сум во тек со настаните официјална Софија нити признава Македонски јазик нити народ. Дури самото потпишување беше од типот на вашиот јазик и нашиот јазик или така нешто слично, не се сеќавам ни јас оддамна беше.
Но било како било друго мене ми паѓа во очи.
антибугарската пропаганда
Што подразбираш ти под ова на пример ?
Што е антибугарска пропаганда и што е антимакедонска веке кога станува за реципротитет.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Знаев дека бугариве се бетер и од грциве..знаев дека ден ќе дојде кога и они ќе искочат со барања.Мислам да ова е само прва фаза,тек ќе искочат со покрупни проблеми со нивната крадена историја и 2 вековната пропаганда.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Еве,јас како граѓанин на Р.Македонија и како македонец имам право да им поставам само еден услов на бугарите,ако сакаат да го стекнат моето а и почитувањето на повеќето македонци.Тој услов е да ни ја вратат Пиринска Македонија после истекот на Букурешкиот мировен договор во 2013-та,тоа е се,ниту повеќе,ниту помалку! Ова важи и за грците,а и за албанците,поздрав! ;)
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Еве,јас како граѓанин на Р.Македонија и како македонец имам право да им поставам само еден услов на бугарите,ако сакаат да го стекнат моето а и почитувањето на повеќето македонци.Тој услов е да ни ја вратат Пиринска Македонија после истекот на Букурешкиот мировен договор во 2013-та,тоа е се,ниту повеќе,ниту помалку! Ова важи и за грците,а и за албанците,поздрав! ;)
Поштувам, и тоа спаѓа по добро сосетски односи да вратиш нешто , што си му го украл на комшијата.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Ова тема е идеален пример за односите мегу БГ и МК, Бугарите сме се наj лошите, а со Србите честувате 100г. от Балканската воjна, со тиjа Срби дека уништиjа Македониja. Цела Македониjа е во Албански знаминja, брадати Албанци со АК47(играчка) се расождат по улиците, Сулеjман Реjепи повикува за обединуване на сите Албанци во една држава, премиероте на Косово и Албаниjа честита 100г. Албаниjа во македониja. Ама кога Бугарите сакат добри мегусоседни односи, инфраструктура и политички односи на високо ниво сме татари, монголоидни и лоши.
Како не сме лоши кога ви дадоме ваксини за заушки, кога баравме Русиjа да ви признае за да нема напад от Србиja какво во Босна и Хрватска или излез на пристаниште Бургас кога бевте во ембарго, да има што да jадете.
Абе неам думи,само се фрустрирам.
Ама ова што го чека Македониja - демографска катастрофа и грагjанска воjна нема да ви е виновна Бугариja, a ке плачете за наша помош.
Искрено се надевам Македониja и Македонците да видат во Бугариja приjател и соjузник(политички,економски,военен) за иднина.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ама ова што го чека Македониja - демографска катастрофа и грагjанска воjна нема да ви е виновна Бугариja, a ке плачете за наша помош.
Искрено се надевам Македониja и Македонците да видат во Бугариja приjател и соjузник(политички,економски,военен) за иднина.
И јас се надевам на истото,само прво ќе не признаете како посебен народ,со посебни обележја,јазик и култура,а тек потоа ќе бидеме пријатели.Вака како што е сега,вие сакате повеќе да не побугарчите,отколку да ни помогнете,треба да се изјасните за што сте повеќе!
Инаку,она што си го пишал дека Бугарија не помага е точно и сакам така да биде и во иднина,еве и јас ја сакам Бугарија како земја со прекрасни природни богатства,земја со една од најубавите светски летувалишта(на кои сум бил повеќепати),ама ме нервира бугарскиот национализам и шовинизам кој го практикуваат дел од бугарите,поздрав! :)
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Модерен фашизам.
Исто е се како од времето на Хитлер.
Народите кои колеа денеска испорачуваат демократија, ги ослободуваат од обвиненија.
Да ти пукне чир на дванаестопалачно црево.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.293
Поени од реакции
45.813
Дали е македонската држава фактор во своите сопствени граници. Знаете каков се впечаток се добива кога ќе ги гледаш емисиите за прослава на албанската државност дури среде Скопjе...
Јасно ми е мене сето тоа, Македонија не е држава одамна, меѓутоа вие јадни луѓе што живеете во илузија дека сте фактор во Европа, и тоа членство во ЕУ го сметате како некое достигнување на државно, а уште пожалосно и на лично ниво, е греота.

Треба да се помирите со фактот дека со ништо не можете да ја попречите Македонија, не дека Македонија е јака, туку дека вие сте никој и ништо таму кај што мислите дека сте рамноправни.

Освен како извозници на џепароши, цигани турци и трипер, како ништо друго не ве гледаат таму.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Попоски: Бугарија не ја условува Македонија

На бугарските услови денеска реагираше шефот на дипломатијата, Никола Попоски, кој оцени дека она што го добил како одговор од Софија е на добра линија и дека не гледа можност оваа земја да ја блокира Македонија во Европскиот совет околу препораката за преговори. Според него, Бугарија со писмото ги пресретнува македонските иницијативи и предлага да се подигне нивото на соработка меѓу двете земји, па затоа не смета дека на каков било начин ја условува Македонија.

Клучната линија е што Бугарија ја поддржува Македонија во сите клучни моменти. Тоа и самиот министер Младенов повеќе пати го потенцира во писмото, истакнувајќи ја нивната поддршка. Токму затоа не гледам причина зошто Бугарија би го сменила пристапот за поддршка на евроинтегративниот процес на Македонија. Напротив, сметам дека со нашите предложени иницијативи и нивно поведување од страна на Бугарија, двете земји ќе ја подобрат соработката“, рече Попоски. (С.Ј.)
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CCCF1143D6BDC54BA75D36E13B944F61
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Овие се уште полоши од јужните, се надевам дека тоа глупавата унија ќе ја снема што побрзо. Кога дојде време една Бугарија да ти поставува услови кои ниту Еу ги бара ниту некаде постојат како задолжителни за сите тогаш знаеш дека нешто е отидено во аут.
Ова бугарчињава се најинтересни од сите соседи, ќутенката.
Да, да право така, убо кажале не плаши се од оној што зборува (Грција), туку од оној што молчи (Бугарија)
:) Ни спремаат Блгарчињава нешто...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ова е глупост.
Замислете ние сме биле должни да ја подобриме инфраструктурата... Ова мене ми личи на мешање во внатрешните работи на суверена држава.
Пази Боже, ќораво да прогледа - така велат старите.

Да не зборувам какви услови имаат во план да постават "канаринците" во првата точка.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Ова е глупост.
Замислете ние сме биле должни да ја подобриме инфраструктурата... Ова мене ми личи на мешање во внатрешните работи на суверена држава.
Пази Боже, ќораво да прогледа - така велат старите.

Да не зборувам какви услови имаат во план да постават "канаринците" во првата точка.
Секој билатерален договор е мешање во внатрешните работи на една суверена држава. Затоа е договор. :)

Првата точка може да биде замка, но може и да се одработи добро. Се зависи од нашата дипломатија. Битно нема ниедно барање кое од старт е неприфатливо. Ако во текот на договарањето на текстот Бугарите инсистираат на за нас неприфатливи работи, може едноставно да се повлечеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom