Бугарија испорача три услови на Македонија

Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Во писмо до македонскиот колега Попоски, шефот на бугарската дипломатија Младенов набројува што треба Скопје да стори за да добие поддршка од Софија

Шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов во писмо до својот македонски колега Никола Попоски ги наброи трите услови кои официјално Скопје ќе треба да ги исполни за да ја добие поддршката на Софија за евроинтеграцискиот процес.

Младенов бара од македонското раководство да потпише Договор за добрососедски односи и соработка кој ќе се базира врз договорената Декларација од 1999 година.

„На второ место треба да биде изградбата на неопходната инфраструктура за засилена соработка при што треба да се создадат работни групи за подобрување на меѓусебните односи во клучните области. И трето, Бугарија предлага создавање на Совет на високо ниво на кој ќе се одржуваат годишни заеднички владини седници“, се наведува во писмото кое го лиферуваше бугарското МНР.

Младенов наведува дека доколку се исполнат овие услови, ќе се обезбеди поддршката на Бугарија за интеграцијата на Македонија во ЕУ. Бугарскиот министер во писмото дава куса хронологија на бугарско-македонските односи од независноста наваму, и притоа потенцира дека Софија секогаш и давала поддршка на Македонија во клучните моменти, без разлика дали станувало збор за периодот на ембаргото врз соседна Југославија, косовската криза или граѓанскиот конфликт од 2001 година.

Но, забележува Младенов, и покрај тоа односите меѓу двете држави во последните пет години не се на нивото на кое треба да бидат. Тој вели дека е вознемирен поради постојаното засилување на анти-бугарската активност и реторика во Македонија, а како пример ги наведува „сигналите за дискриминација на граѓаните кои си ја задржале бугарската самосвест“, како и фактот што „обидите на бугарската страна да си го чествува богатото културно-историско наследство не наоѓа на поддршка во Скопје“. (Дојче веле)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=55705EAA42D27244A4C53AD22ABABAD9
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/11/28/1957480_mladenov_kum_makedonskiia_si_kolega_zachestiavat/

Крајно време е да се вратат добрососедските односи меѓу овие две земји.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.527
И трето, Бугарија предлага создавање на Совет на високо ниво на кој ќе се одржуваат годишни заеднички владини седници“

Каков е овој Совет за заеднички владини седници?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.708
Поени од реакции
3.651
Самите услови не делуваат страшно...

....да потпише Договор за добрососедски односи ...
....изградбата на неопходната инфраструктура за засилена соработка...
....Создавање на Совет на високо ниво...

Ама УСЛОВИ ....(...ги наброи трите услови кои официјално Скопје ќе треба да ги исполни за да ја добие поддршката на Софија...)

ЈБГ, дојде ред и овие да поставуваат услови :facepalm:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.804
Поени од реакции
2.623
И трето, Бугарија предлага создавање на Совет на високо ниво на кој ќе се одржуваат годишни заеднички владини седници“
Каков е овој Совет за заеднички владини седници?

Па тоа би било нешто како отворена седница на владата која од време на време оди на собранискиот канал кога Глујо ќе ги испрашува бугарските министри што направиле во своите ресори :pos:
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.277
Овие се уште полоши од јужните, се надевам дека тоа глупавата унија ќе ја снема што побрзо. Кога дојде време една Бугарија да ти поставува услови кои ниту Еу ги бара ниту некаде постојат како задолжителни за сите тогаш знаеш дека нешто е отидено во аут.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.987
Поени од реакции
18.992
Првите две работи што ги бараат не се проблем. Само, насоката што ја дале во првата е уценувачка. Македонија и Бугарија може и треба да потпишат договор за добрососедски односи, но тој допрва треба да биде договорен, а не наметнат. Третово е нејасно и чудно. Зачестени средби на највисоко ниво изгледа како многу пологична варијанта.

Исто, битна работа е тоа што Борисов ќе каже (и договори) за Македонија во Вашингтон.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.264
Поени од реакции
219
Каков е овој Совет за заеднички владини седници?
Нормална пракса.
Бугариjа има редовни заеднички владини седници со Грциjа и Израел, а исто така и со Романиjа и Турциjа.
Редовни заеднички владини седници има примерно и помету Германиjа и Франциjа.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Абе доста си правите филмови никат нема да влеземе во Еу. А како што тргнала Еу е на најдобар пат да се распадне , сега дали делумно богатите членки на Еу ќе си имаат своја унија или комплет со се ќе распадне ќе видиме. Но во секој случај и да преживе Еу и да добие нов облик не очекувам дека Грција, Романија, Бугарија и сл земји да бидат дел од таква нова Еу. Така да дај да ги усвоиме европски стандарди и закони за нас самите да имаме подобра економија подобар правен систем итн. Зошто кога ќе го направиме тоа се лесно ќе ни биде дали сме во еу или сме надвор од Еу. Треба да сфатиме дека тие работи не треба да ги направиме за да се надаме дека ќе влеземе во Еу еден ден туку за нас самите да ги направиме тие работи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.987
Поени од реакции
18.992
Нормална пракса.
Бугариjа има редовни заеднички владини седници со Грциjа и Израел, а исто така и со Романиjа и Турциjа.
Редовни заеднички владини седници има примерно и помету Германиjа и Франциjа.
Дај некој линк од заклучок или соопштение од тие седници, да видиме како тоа чудо функционира. Мене ми личи на билатерална средба на министри само под друго име.
 
F

FARANG

Гостин
И трето, Бугарија предлага создавање на Совет на високо ниво на кој ќе се одржуваат годишни заеднички владини седници“
Каков е овој Совет за заеднички владини седници?
Незнам дали знаеш ама бугарите имаат вакви седници и со романците. Очигледно ова е копија на таа идеја. Само напред и на србија сега ова ќе и бараат и таман седници цела година на кој апсолутно ништно не се решава.

Балкане,
балкане,
балкане мој
буди ми силан,
и добро ми стој.

Ми смо људи цигани, судбином проклети
увјек неко око нас доџе па нам прети...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.527
Незнам дали знаеш ама бугарите имаат вакви седници и со романците. Очигледно ова е копија на таа идеја. Само напред и на србија сега ова ќе и бараат и таман седници цела година на кој апсолутно ништно не се решава.

Балкане,
балкане,
балкане мој
буди ми силан,
и добро ми стој.

Ми смо људи цигани, судбином проклети
увјек неко око нас доџе па нам прети...
Не сум знаела дека имаат со Ромаците. Али добро тие се исти народи со ист менталитет и изглед.
 
E

emission

Гостин
Џабе се силат овие од нужникот на европа кога никој нема да ги слуша нивните фантазии ама барем покажаа дека не ни се никакви „браќа“ како што пишуваат постојано некои тролови по форуми и по нивни весници.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.987
Поени од реакции
18.992
Тоа са вестите по jавната телевизиjа после првата заедничка седница со владата на Израел.
http://bnt.bg/bg/news/view/56290/syvmestno_pravitelstveno_zasedanie_bylgarija_izrael
Обична билатерална средба значи, ништо посебно. Само отвора поголема можност да се презентира како значајна. Грујо е експерт за давање на значење на безначајните протоколарни глупости и поентирање на нив, па ако се договорат ќе има Бојко од кого да учи популизам. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom