Бугарите протестираат против EVN, што прави Македончето?

A

AnFem

Гостин
kasno im e za protesti na blgarite....majkata im ja e..... EU i SAD od 1991 godina...sakaa kapitalizam i go dobija...sega uste vozduhot sto go disat im ostana da e bugarski ...i toa ke im go zabranat....i nie natamu odime...Gospod da ni e na pomos
Зошто зборуваш глупости? Кога народот бил прашан и послушан од страна на власта? Што мислиш, колкав процент од македонците сакаат влез во ЕУ (не зборувам за партиските послушници)?
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Jaс учествував на сите Протести АМАН и следев се што се случуваше околу нив. Според мене не сме виновни ние граѓаните, туку политичарите.
Тие се направија да ја спречат волјата на Народот. Тоа важи за сите политичари и од Опозицијата и од Власта.
Еве примери:
Бедно изгледаше кога Пратеник од Опозицијата во Собранието оди во општина и дава свој потпис за да се соберат 10 илјади потписи за да се разгледа предлогот за измена на Законот за енергетика. А тој како Пратеник има право сам да поднесе предлог за измени на Законот без да било кој да се потпишува
Бедно изгледаше кога Владата издејствува да поефтини огревното дрво истовремено не преземајќи ништо да поефтини струјата и да се врати ефтината тарифа.
Ние не дозволуваме никакви политички партии да присуствуваат на протестите камоли да организираат нешто или да ни претставуваат ако некој извади знаме или извика име на некоја партија без разлика дали е владејачка или е од опозицијата го тепаме на место. Прво протестите беа поради струјата, потоа станаа против владејачката партија, сега сакаме да се смени политичкиот систем да се промени начинот на избори сакаме намалување на бројот на пратениците и тие да бидат избрани мажуритарно а не партиски!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Замислете колку сме само бејка народ и дозволуваме да си игра со нас кој стигне. Вчера ми носат дома сметка за струја и кога ја отворивме што да видам, сметката 6780 денари, додека во меѓувреме во дуќанот на индустриска струја ми стигна сметка 6900 денари а пази, цел ден во дуќанот грее парното и работат фрижидери итн додека дома во поголемиот дел од денот нема никој бидејќи сите сме на работа. Може ли некој да ми објасни како е ова можно бидејќи јас како и да размислам никако неможам да разберам...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не бе Леандра, во адот имало проблеми :D
Ти не сакаш ревизиране на криминалните приватизации?
За вас збориме, зошто апсолутно секогаш ја вртиш приказната не ми е јасно, се срамиш нешто?
Те прашав дали имате проблеми во рајот, европејскиот сојуз и стандардот за кој збореше дека ви е висок па струја неможете да си платите? Ах бе фми вистината е многу сурова за вас, јас од првиот ден ви го кажувам тоа али вие се пењате без врска.
 
Член од
18 јануари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
11
Зошто зборуваш глупости? Кога народот бил прашан и послушан од страна на власта? Што мислиш, колкав процент од македонците сакаат влез во ЕУ (не зборувам за партиските послушници)?
Narodot nikogas nema da bide prasan...i opozicija i pozicija se pioncina na zapadniot kapital sopstvenite deca bi gi prodale da osanat na vlast a da ne zborime kolku im e griza za obicniot graganin i javnoto dobro......nema uste partija ili organizacija vo drzavcevo koja ke rece stop na privatizacija, revizija na somnitelnite privatizacii, jaknene na domasni izvozno orientirani brendovi, kontrola na stranskite okupacioni kompanii koi ja cedat drzavata a vo isto vreme prikazuvaat lazirani FI so minimalni profiti. Zalno e sto na obicniot makedonec ne moze da mu se objasni deka na Zapadot ne mu treba Makedonija, mu trebaat prirodnite resursi koi gi ima ova podracje, evtinata rabotna sila i poslusni politicarcina...toa im treba...zapadnite kapitalisticki imperii ziveaat i ke ziveeat na smetka na koloniite koi gi imaat..vo slucajov i mkd kako i bg e porobena kolonija.......
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ај честитки до Бугарите ако е точна веста дека владата на Бојко Борисов си дала оставка поради протестите...Пред 1 минута прочитав на Ројтерс.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
"Нема да учествувам во влада која полицијата го тепа народот" изјави Бојко Борисов во бугарскиот парламент.

Ова е тоа, Бојко си поднесе оставка. Секоја чест за Бугариве, им симнувам капа.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Зошто постојано на форумов мора да се спомнуваат бугари, бугарија ... Дај бателети ги таму, што сакаат нека прават, нивна работа.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Зошто постојано на форумов мора да се спомнуваат бугари, бугарија ... Дај бателети ги таму, што сакаат нека прават, нивна работа.
Убаво велиш, да си гледаме за себе. Да си седиме овде на Кајгана, да си плаќаме струја и да уживаме. Шо убоо.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Убаво велиш, да си гледаме за себе. Да си седиме овде на Кајгана, да си плаќаме струја и да уживаме. Шо убоо.
Кај реков такво нешто? :)
Него не можам да сфатам што ни помага тоа што бугариве постојано се спомнуваат на форумов? Што ни помага тоа што тие протестирале против ЕВН? Па не протестираат кај нас...
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Кај реков такво нешто? :)
Него не можам да сфатам што ни помага тоа што бугариве постојано се спомнуваат на форумов? Што ни помага тоа што тие протестирале против ЕВН? Па не протестираат кај нас...
Епа што ти помага ли? Бугарските протести може да инспирираат Македонските грагjани за протест, да си ги барат правата. Истите ти боклуци - EVN, CEZ, EON се на цел Балкан. Албаниjа им одзема лиценизиjaта, Бугариjа ке ги касне, може би е време и Македониjа да се надигне.
Виж што ти пишува човекот по горце, 6900 за струja кога пол ден не е дома.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Епа што ти помага ли? Бугарските протести може да инспирираат Македонските грагjани за протест, да си ги барат правата. Истите ти боклуци - EVN, CEZ, EON се на цел Балкан. Албаниjа им одзема лиценизиjaта, Бугариjа ке ги касне, може би е време и Македониjа да се надигне.
Виж што ти пишува човекот по горце, 6900 за струja кога пол ден не е дома.
Се во ред. Ама нема потреба на форумов постојано да се отвараат теми во врска со бугарија. Не им одговарало на бугарите, излегле на протест. Нема што да се дискутира тука на Македонски форум, па и посебни теми да се отвараат. Ако сака некој од Македонија да протестира против ЕВН, нека отвори тема на пр. Протест против ЕВН во Скопје во толку и толку часот. И сите кои мислат дека има потреба од протест, нека излезат да протестираат. Тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom