Бугарите протестираат против EVN, што прави Македончето?

S

Sheldon Cooper

Гостин
Извикувајќи ги слоганите „мафија" и „оставка" илјадници гневни Бугари излегоа на улиците од Софија, Варна , Благоевград, Пловдив, Бургас и други градови палејќи ги сметки за струјата и барајќи повторна национализација на компанијата за дистрибуција на електричната енергија.


Бугарскиот енергетски пазар, инаку, е поделен на три региони, од кои две ги контролираат чешките компании „CEZ" и „Energo-Pro" а еден австриската „EVN".




Темава е важна за нас бидеjќи и ние се наоѓаме во слична ситуациjа со соседите од истокот, EVN е присутен и каj едните и каj другите.
Многу ме интересира зошто каj нас не се одржат масовни протести низ сите градови?
Дали воопшто протестите би можеле да вродат со плод и во Бугариjа и каj нас?
Од економско-правен аспект дали е можно приватен монопол да стане државен во капиталистички услови?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да видиме дали ќе вродат со плод, кај нас нема кој да протестира се ни е супер, како што се виде и по протестите кај нас.
Патем сликава кај дедово одлично ја претставува ситуацијата во Бугарија, ете тоа е реланоста за жал.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.315
Поени од реакции
6.175
Ќе помрзнат малце, ќе испратат иницијатива, ќе им ја одбијат, и ќе си платат. Тоа е исходот.
Си има една народна поговорка вика : "Дај си мажу жената, оди гол у трњето". Е така и кај нас, си го даовме ЕСМ, сеа можеме комотно да им го цицнеме на австријците, може до небеса да си ја качат цената и ќе трпиме, та и ние, та и бугариве...
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Да видиме дали ќе вродат со плод, кај нас нема кој да протестира се ни е супер, како што се виде и по протестите кај нас.
Патем сликава кај дедово одлично ја претставува ситуацијата во Бугарија, ете тоа е реланоста за жал.
leandra незнаев дека тебе ти е супер ;)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Бугарите се многу зад нас
Ние учествувавме во Протестот АМАН, дадовме потписи во барака 1, ете се собраа потписи и се понесе предлог на закон во Собранието. Сега чекаме и на Господ се молиме да ни помогне, да не мораме да им плаќаме на арамиите од Топлификација и ЕВН
И кога е ваква ситуација јас стално си спомнувам на Универзалната декларација за правата на човекот на ООН. и на третиот став од Преамбулата кој гласи:
Whereas it is essential, if man is not to be compelled to have recourse, as a last resort, to rebellion against tyranny and oppression, that human rights should be protected by the rule of law,

Еве и превод
http://unicode.org/udhr/d/udhr_mkd.xml
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Знам дека имаше и каj нас протести, свесен сум за АМАН но свесен сум и за нивната немасовност. Под масовен протест подразбирам стотици илjади граѓани ко на партиски митинг а не дваjца без троjца. Па повеќе луѓе собираат власта и опозициjата на протести/контрапротести за меѓупартиски препукувања отколку за вакви круциjални прашања од сечиj интерес.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Знам дека имаше и каj нас протести, свесен сум за АМАН но свесен сум и за нивната немасовност. Под масовен протест подразбирам стотици илjади граѓани ко на партиски митинг а не дваjца без троjца. Па повеќе луѓе собираат власта и опозициjата на протести/контрапротести за меѓупартиски препукувања отколку за вакви круциjални прашања од сечиj интерес.
Не бевме малку...
Јас учествував на сите Протести на АМАН, ниту еден не сум пропушти., Сам на себе се чудам како успеав, ниту еднаш да не се разболам и да пропуштам
Не можеш да очекуваш сите да се упорни, посебно кога гледаш што сега прават околу предлогот за измени на законот. Илјадници наши Сограѓани дојдоа, платија карта за градски и дојдоа. Некој ќе помисли дека се беше залудно
Има една латинска поговорка која вели:
Добрите работи се забораваат, а неправдата никогаш не се заборава.
Labitur ex animo benefactum, iniuria numquam.
Нека размислат тие кој велат направивме ова направивме она,...... Ако направиле само една неправда таа се памти повеќе од сите добри дела.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Нека протестираат, што е тоа волкави сметки?!!! :mad:
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Протестираат Срби, Хрвати, Словенци, Бугари, Грци, Турци, Евреи, Сики, Лаошани, Таџици, Ујгури, ....

ако ова не е доказ дека Македонецот е засебен и посебен од сите други, не знам што е...:icon_mrgr:
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
nikogas ne sum veruval vo protesti, ednostavno , mislam deka treba epten da se masovni i dolgotrajni pa da se uspee nesto preku niv ,a plus i prasanjeto e :
--- a zosto da demonstrirame koga postojat izbori ??
nie izleguvame na izbori , glasame za nekogo, go stavame vo gotelja i potoa demonstrirame protiv nego, a toj ni gi praga EBR,pa zosto glasame za nego , za da ima li protiv kogo da demonstrirame????
---zarem sevo ova ne zvuci malku glupavo????
---zarem ne e podobro da glasame za nekogo sto ke ni veti namaluvanje na smetkite, nacionalizacija na evn ????
pa koj kee vi go veti toa , glasajte za nego , inaku dodeka pagame na zborovite : demokratija, sloboda, javno mislenje, prravo na mislenje - nie glasame za tie zborovi,a ne glasame za poevtina struja
 

Kajgana Shop

На врв Bottom