Бугарите протестираат против EVN, што прави Македончето?

Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Премногу... по тоа што рече човекот дека не користи струја за греење.
а јас користам само струја за греење и мојата сметка е 450 лева -230 евро :(
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
AUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU, LUGEEEEEE, sto e mnogu mnogu e , pa ne zna, kako ova vo bugarija seuste se mirni protesti
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Член од
4 септември 2012
Мислења
180
Поени од реакции
105
Шегата настрана но ситуацијата со цената на струјата е навистина сериозно. ќе ви дадам пример со мојата сметка за струја. декември кога беше студено сметката ми за струја беше 170лв. јануари кој беше значително топол платих 270??? И тоа не е само кај мене туку во цела Бугарија. Високите Јануарските сметки правокираха протестите.
Еве како е со мене. Не се греja со струja, а со парно. Декември сметка за струjа 34 лева за 27 дни. Jануари 62 лева за 33 дни и не е е поради празници затоа што у дома винаги има луге. За ЧЕЗ е можно да им однемат лицензата затоа што имат 70 милиона евро "трошоци" кон поврзани фирми во Чешка, но не вервам да го сторта поскоро ке има глоби/казни.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Постот на warsaw потврдува казаното од мене: 50% по скап ток /в случаја не са битни сумите, односа дек/јану е битен/ од услов че официјалното поскапување е 13%? От каде дојде разликата од 37%? За тоа се протестите.
И какво прават ЧЕЗ и слични. Врзат те со една жица и си теен роб до гроб. Имаш право само да плакаш. На тоа се вика МОНОПОЛ.
Излеза од таа ситуација е да стане както при GSM-ите. Да стават смарт електромери /за сметка на ЕРП-та/ така че користника да може сам да одбира провајдера на тока.
Така ке се уништи монополот и клиентот ке може да избира.
На крајот на краиштата тоа е и улогата на државата да создава конкурентна средина.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Решениjaта от днес на итна пресконференциja от владата со представници от штраjкуваштите:

И трите ЕРП-та ке бидат казнети финансово.
Днес ке биде отнет лицензата на едно от ЕРП-тата - ЧЕЗ.
Нуклеарката Козлудуj ке работи само за внатрешни потреби за домакинствата(тоа е наjевтината струja во БГ и дел во моментот оди за извоз). Предпоставувам,дека тоа ке повиши цената на струjaта за извоза от Бугариja.
Повдигната е тужба на бившиот директор на регулаторна.
Цената на струjaта ке бида намалена за 8% от 1 Март.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Решениjaта от днес на итна пресконференциja от владата:

И трите ЕРП-та ке бидат казнети финансово.
Днес ке биде отнет лиценза на едно от ЕРП-тата - ЧЕЗ.
Нуклеарката Козлудуj ке работи само за внатрешни потреби за домакинствата(тоа е наjевтината струja во БГ и дел во моментот оди за извоз). Предпоставувам,дека тоа ке повиши цената на струjaта за извоза от Бугариja.
Повдигнато е обвинение на бившиот директор на регулаторна.
Цената на струjaта ке бида намалена за 8% от 1 Март.
Ура, ПОБЕДА!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Нормално, така се оди на протести, секоја чест за бугариве...

Ние ќе си ќутиме и ќе си плаќаме. Убаво.
Не ќутевме ние .... туку протестиравме... 4 месеци трае Протестите на АМАН.
За тие 4 месеци лепотаните од регулаторна не сакаа ниту еднаш да ги примат представниците на Протестантите за да им се врачат барањата. Затоа се пристапи кон собирање на потписи за измени на Законот, а знаете како помина тоа.
Во секој случај браво за Граѓаните на Република Бугарија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom