Бугарите протестираат против EVN, што прави Македончето?

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.538
fmi
Сум слушнал дека Белене е планирана нуклеарна централа.
А Хезбулах е организација која делува во Либан?
Каква врска имаа овие две работи? И каква врска постои помеѓу Хезбулах и Бугарија?
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
926
fmi
Сум слушнал дека Белене е планирана нуклеарна централа.
А Хезбулах е организација која делува во Либан?
Каква врска имаа овие две работи? И каква врска постои помеѓу Хезбулах и Бугарија?
ќе се обидам јас да ти обесна потоа фми ќе дополни
за да се објасни треба да си запознаен со местото на бугарија во геополитика
со два збора
Америка и Русија се борат за влијание врз бугарија
Русија сака да градиме Белене --- Американците не
Русија сака јужен тек ----Америка да вади шистов гас
Израел и Америка сакаат да посочиме военото крило на хизбола како виновни за нападот на аеродромот во Бургас минатото лето, на тој начин НАТО ќе објави хизбола како терористичка организација и на Американците и Евреите ќе им бидат одврзувани рацете да дејствуваат воено против хизбола, односно повод за војна со Иран, Палестина, Либан и Сириа.Проблема е дека бугарија е една од ретките земји христијански кои се почитувани во блискиот исток и со теја држави сме тргуваали секогаш .А на тој начин ќе ги претвориме во непријатели
по истиот начин дадовме зелено светло на Американците да бомбардираат Србија со ,,планот потковица''
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
fmi
Сум слушнал дека Белене е планирана нуклеарна централа.
А Хезбулах е организација која делува во Либан?
Каква врска имаа овие две работи? И каква врска постои помеѓу Хезбулах и Бугарија?
Белене е проект наследен от времето на социализма и управуването на Тодор Живков. Бугарската индустриja е трошела многу електрична енергиja и после изградбата на нуклеарката во Козлудуj е започната изградба на нуклеарка во Белене како првиот проект е бил 4 реактора по 1000 MW/h секи един.
После падот на социализма, проектот беше запрjaн, докано не беше отворен наново от царот. Никоj не може да каже колко пари ке кошта проектот и ако е намален на само 2 реактора. Зборува се от 6 милиарда евро до 10 милиорда евро.Русиja притиска многу jaко таа да се реализира и има сомнеж,дека таа и потикнува протестите во моментот.

САД и Израел притискат силно Бугариja да признае дека Хезбулах направи атентатот во Бургас изминатото лето и да ja стават во црниот список на ЕУ како терористичка организациja. Бугариja е под голем притисок от страна на САД да се деси тоа. Бугариja измисли интересна формула,со коja разграничи Хизбула на 2-политичка странка и воена странка и кажа,дека може би воената странка има прст во атентатот. Тоа е един голем опит да се лавира.
Бугариja во близкиот изток е една от ретките држави,коja има традиции во отлични односи както со Израел,вака и со Палестина, Либан или Иран.

Тоа са две големи и многу тежки прашаниja,зарад кои според мен гледаме тоа што се дешава.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.102
mysakaVmraka
Дали овие фотографии се од денес?
да,од денес се
Бугарија масовно излезе на протести против сиромаштијата- http://www.dnes.bg/obshtestvo/2013/02/24/nov-kryg-ot-protesti-sreshtu-bednostta.181026 иако првично беше против високите сметки за електрична енергија.- но изгледа едно си повлече друго, трето.....
Подршка имаат и од бугарите надвор од БГ
протестираа и во Минхен и во Лондон http://www.dnes.bg/slideshow.php?mreporter&id=6673&pid=33932&utm_source=dnes&utm_medium=box_kadarbox&utm_campaign=mreporter
„Мафија”, „Многу сме, силни сме”, „К*р за БТВ”, беа дел од скандирањата.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
926
тоа е, исто така, од денес :icon_mrgr: интересно ако тоа истото некој му го рече на Груевски што ќе се случи :cenzura:
http://www.blitz.bg/news/article/184284
малку офтопик но има вест која е важна за Македонецот денес и тоа е дека Бугарија има нов патријарх, русенскиот митрополит стана патријарх на Бугарија. За да не ме прашувате што е толку важна само ќе кажам дека тоа е единствениот Митрополит на Балканот кој бранеше МПЦ и инсистираше да биде признаена од другите цркви. со два збора имате голема шанса да бидете признати од нашата црква а потоа и од другите цркви

 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.538
се самозапалил студент( познат фотограф и алпинист)
Во критична состојба е http://www.blitz.bg/news/article/184334
Не можам да гледам таква работа, па не го ни гледав видеото. Се грозам од такви работи
Немој некој овде да помислува на такви работи... Нема ништо што вреди колку еден човечки живот
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
926
Не можам да гледам таква работа, па не го ни гледав видеото. Се грозам од такви работи
Немој некој овде да помислува на такви работи... Нема ништо што вреди колку еден човечки живот
два се случаите еден од Варна на 20.02 и еден од Велико Трново мислам на19 беше! На видеото на куул нема такво нешто неговото видеото е од денес и од Софија!
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.100
Поени од реакции
1.820
два се случаите еден од Варна на 20.02 и еден од Велико Трново мислам на19 беше! На видеото на куул нема такво нешто неговото видеото е од денес и од Софија!
Се самозапалуваат поради сметки за струја итн :confused: неразбирам нешто трасна клечката удри влечката што ли е тоа...Ова е шала или има стварно толкави пациенти. :)
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
926
Се самозапалуваат поради сметки за струја итн :confused: неразбирам нешто трасна клечката удри влечката што ли е тоа...Ова е шала или има стварно толкави пациенти. :)
не сум рекол дека е поради сметка за струја во Варна мислам дека беше протест против градоначалникот а за Трново незнам, не е толку проблем да си плаќаме струјата а во тоа дека ни крадат очигледно и државата им дозволува
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.538
не сум рекол дека е поради сметка за струја во Варна мислам дека беше протест против градоначалникот а за Трново незнам, не е толку проблем да си плаќаме струјата а во тоа дека ни крадат очигледно и државата им дозволува
И кај нас крадат... Топлификација не одра.... Просечна месечна сметка за парно во Скопје е 100 евра и се плаќа 12 месеци. Толкави сметки нема ни на северен пол.
Но никој не смее да помисли на такво нешто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom