Бугарите протестираат против EVN, што прави Македончето?

Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Беха и делумно са непартиски до преди ден, два, но има мешане на надворешни фактори.
Надвор от Софиja простите са непартиски и сите обиди за одене на партии ком штраjкуваштите удри на камен и беха симнати от говорница и беха избркани.
Истите надворешни фактори кои соработуваа со социјалистите и ги охрабрија да го распишат референдумот, нели? :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Истите надворешни фактори кои соработуваа со социјалистите и ги охрабрија да го распишат референдумот, нели? :)
Моите сомнениja са точно истите. Има натиск от надвор.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Што е цел, нов општествен договор и техничка влада што ќе организира избори во кои сигурно ќе победат социјалистите или уште подобро - социјалистите да останат едниствена партија во Бугарија? :pos: Затоа овој потег на Борисов не им се допадна, не им гарантира победа.

Само немој да ми тврдиш дека протестите се непартиски и немаат никаква врска со референдумот и желбата на некои поддржани од Русите за изградба на Белене. Не го проголтувам јас тоа.
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 19:57 ---

Ако му падне поддршката никој не го прашува него дали ќе организира избори. Ако му падне поддршката тогаш локалниве избори нема да успеат (излезноста е под 30%) и законски ќе мора да организира нови локални. Ама тогаш ќе мора да ја моли опозицијата да учествува на нив. А опозицијата ќе побара и парламентарни во пакет. Политиката е математика, не демагогија.
ти ли беше на протестите или јас, не верувај на се што прочетеш.Б'лгарскијат народ е одвратен од сите партии и многу тешко било која партија може да интервенира ако броиш 20 луѓе кои се борат со полицијата кршат стакла и викаат оставка, такви ќе има секогаш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Моите сомнениja са точно истите. Има натиск от надвор.
Значи сумарно, имавте референдум организиран од социјалистите за енергетика, протести од групи граѓани за енергетика и откако се распишуваат избори (на кои е јасно дека Борисов ќе биде реизбран) истите граѓани тврдат дека не им требаат избори туку промена на политичкиот систем по нивна воља. Тоа се фактите.

Јас жалам што не сум толку наивен да верувам дека тие процеси се независни еден од друг. Ама добро е што уште еден играч се вклучува активно во регионов. Остава простор за поскапо пазарење.
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 20:10 ---
ти ли беше на протестите или јас, не верувај на се што прочетеш.Б'лгарскијат народ е одвратен од сите партии и многу тешко било која партија може да интервенира ако броиш 20 луѓе кои се борат со полицијата кршат стакла и викаат оставка, такви ќе има секогаш.
ОК, времето ќе покаже како ќе се одвиваат работите. Само уште едно прашање, од кога сметките за струја ви се толку високи и зошто баш после референдумот почнаа протестите?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Значи сумарно, имавте референдум организиран од социјалистите за енергетика, протести од групи граѓани за енергетика и откако се распишуваат избори (на кои е јасно дека Борисов ќе биде реизбран) истите граѓани тврдат дека не им требаат избори туку промена на политичкиот систем по нивна воља. Тоа се фактите.

Јас жалам што не сум толку наивен да верувам дека тие процеси се независни еден од друг. Ама добро е што уште еден играч се вклучува активно во регионов. Остава простор за поскапо пазарење.
Дали случаjно или не вчера Путин и Борисов говорили по телефон и Путин покани Борисов во Москва на разговори.
Ком се тоа, добави и опитот за "атентат" срешту Ахмет Доган.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Дали случаjно или не вчера Путин и Борисов говорили по телефон и Путин покани Борисов во Москва на разговори.
Ком се тоа, добави и опитот за "атентат" срешту Ахмет Доган.
Ова многу ме потсеќа на средбата Тадиќ - Путин. :) Само мислам дека Борисов нема да заврши како Тадиќ, изгледа (бар од страна) дека има поголема поддршка од базата од таа на Тадиќ во Србија.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Значи сумарно, имавте референдум организиран од социјалистите за енергетика, протести од групи граѓани за енергетика и откако се распишуваат избори (на кои е јасно дека Борисов ќе биде реизбран) истите граѓани тврдат дека не им требаат избори туку промена на политичкиот систем по нивна воља. Тоа се фактите.

Јас жалам што не сум толку наивен да верувам дека тие процеси се независни еден од друг. Ама добро е што уште еден играч се вклучува активно во регионов. Остава простор за поскапо пазарење.
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 20:10 ---

ОК, времето ќе покаже како ќе се одвиваат работите. Само уште едно прашање, од кога сметките за струја ви се толку високи и зошто баш после референдумот почнаа протестите?
има надворешни фактори и од исток и од запад знае се кои се колку пари се дали и на кого, Борисов поднесе оставка бидејќи нема м'ди да го направи тоа што сака народот, но народот нема да се откаже и не го интересира кој ќе му ги заврши.
И Американците беа платиле да вадат шистов гаст од Добруџа ама не се случи бидејќи народот рече не!
Референдумот нема никаква врска и јас имав голема сметка но само август месец наместо вообичаените 20 евра платив 50 евра. потоа не сум имал проблем.Ама јас сум кон,, енерго про'' протестите станаа кога истото го направија од ЧЕЗ.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ти ме прашаш дали е мал или голем стандартот ни, а не ни кажуваш спрема кого?! Дали разбираш што прашаш?
Каквото прашане постави,таков и отговор доби.
Плати спрема трошоци, струја немате да си платите бе алоо, кој знае за леб дали имате по контејнери пола бугарија бара. Не глумете нешто што не сте, освестете се исти сте ко нас бедни и мизерни.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Плати спрема трошоци, струја немате да си платите бе алоо, кој знае за леб дали имате по контејнери пола бугарија бара. Не глумете нешто што не сте, освестете се исти сте ко нас бедни и мизерни.
Леандра, ако немахме пари да си платим струjaта, немаше да имаме струja и ке седевме на темно. Ако немахме за леб, ке умиравме масовно от глад.
Колкото повеке зборуваш, толкова посмешна стануваш со ваквите си коментари. Дали разбираш?
Едно нормално прашане не можа да поставиш. За жалене, стварно.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандра, ако немахме пари да си платим струjaта, немаше да имаме струja и ке седевме на темно. Ако немахме за леб, ке умиравме масовно от глад.
Колкото повеке зборуваш, толкова посмешна стануваш со ваквите си коментари. Дали разбираш?
Едно нормално прашане не можа да поставиш. За жалене, стварно.
Наместо да брбљаш овде помести го газот и иди протестирај. Од празни муабети леб нема.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Наместо да брбљаш овде помести го газот и иди протестирај. Од празни муабети леб нема.
Немам потреба да одам на протести Леандра. :)
Доволно имам леб, ако сакаш и тебе можам да те почерпам.
Само се плашам от отлуките за прекинуване на извоза от нуклеарката,вас да не ви зафати поскапа струja за некоj месец. Памтим што се деси миналата година,кога запревме извоза на струja-улиците во Скопje беха темни.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Немам потреба да одам на протести Леандра. :)
Доволно имам леб, ако сакаш и тебе можам да те почерпам.
Само се плашам от отлуките за прекинуване на извоза от нуклеарката,вас да не ви зафати поскапа струja за некоj месец. Памтим што се деси миналата година,кога запревме извоза на струja-улиците во Скопje беха темни.
Глеј си пред носот, глеј си ги бугарчињата европејци како буричкаат по контејнери струја немате да платите, у Европа биле. Моите зборови на виделина ете ви ги, дно дна. Ако сакате една кофа струја ќе ви пратам утре. Ти ќе ме почерпиш ах бе фми фми иди фрли два лева у бугарија за опинци ќе немате за една година.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Глеј си пред носот, глеј си ги бугарчињата европејци како буричкаат по контејнери струја немате да платите, у Европа биле. Моите зборови на виделина ете ви ги, дно дна. Ако сакате една кофа струја ќе ви пратам утре. Ти ќе ме почерпиш ах бе фми фми иди фрли два лева у бугарија за опинци ќе немате за една година.
Сакаш да ни кажеш,дека седиме на темно? Нема потреба да ни пракjaш струja, доволно ке е да изклучи лампата Леандра,заштото конзумираш бугарска струja,па знаеме односот ти ком бугарските производи. Немам потреба да продолжувам дискусиjaта ти на невероватно ниското ниво на кое само ти си способна. Приjaтно.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сакаш да ни кажеш,дека седиме на темно? Нема потреба да ни пракjaш струja, доволно ке е да изклучи лампата Леандра,заштото конзумираш бугарска струja,па знаеме односот ти ком бугарските производи. Немам потреба да продолжувам дискусиjaта ти на невероватно ниското ниво на кое само ти си способна. Приjaтно.
Те гагам бе бугарче додека јас седам на светлина вие во темнина ќе седите да се знае кој е газда:icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
Протести во Бугарија по градови:
Варна - 30 000
Софија - 12 000
Пловдив - 7 000
Пазарџик - 2 000
Дупница - 3 000
Плевен - 4 000
Русе - 3 000
Шумен - 3 000
Стара Загора - 3 000
Бургас - 2 000
Трново - 2 000
Димитровград - 3 000
Благоевград - 2 000
Крџали - 1 000
Хасково - 1 000
Видин - 1 000
Добрич - 2 000
Враца - 1 000
Габрово - 1 000
Вкупно за Бугарија околу 100 000 лица
 

Kajgana Shop

На врв Bottom