Брзи он лајн кредити (Forza, mCash и тн.)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Па нели и во САД имаат credit score.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Не ми е целта да терам инает, еве би научил нешто ново ако не сум во право. Банките имаат механизми на осигурување, хипотеки и жиранти. Милион посто сум сигурен дека во ниту еден договор за кредит, во ниту една нормална држава не стои дека ако не го враќаш долгот ќе ти биде одземен пасошот.

Ако можеш да постираш линк до некој ваков закон во Австралија кој вели дека на тој што не го враќа кредитот му се забранува патување во странство од три години би ти бил благодарен.
znaci za se ima procedura. ti i dolzis na bankata... bankata ti praka opomeni i sekoj mesec logira deka kasnis ili ne si platil rata. tebe ti se namaluva kredit rejtingot. posle nekolku promaseni rati te praka na sud kade si dobivas oficijalna opomena - default. posle toa te sitkaat na nekoj credit collection agency nesto ko izvrsitel u mkd. tie plakaat 20-30 centi na dolarot sto go dolzis i od toj moment bankata te brise... e ovie posle te brkaat i ako ne platis te bankrotiraat... tuka veke se slucuva toa so ti kazav, dozvola od administrator odnosno trustee...

).

eve ti link
Автоматски споено мислење:

Па нели и во САД имаат credit score.
sad e druga zivotinja... tamu e cist kapitalizam, ovde ima britanski zakoni
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Па нели и во САД имаат credit score.
Имаат, но колку што знам тој ти одредува колку и дали воопшто можеш да земеш кредит, сигурно никој нема да ти го одземе пасошот заради лош credit score. Што ми е муабетот? Давањето и земањето кредит се дел од слободната економија, и државата нема право да се меша во тоа ОСВЕН ако не е направен криминал, а одземање пасош е мерка која само државата може да ја спроведе.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Имаат, но колку што знам тој ти одредува колку и дали воопшто можеш да земеш кредит, сигурно никој нема да ти го одземе пасошот заради лош credit score. Што ми е муабетот? Давањето и земањето кредит се дел од слободната економија, и државата нема право да се меша во тоа ОСВЕН ако не е направен криминал, а одземање пасош е мерка која само државата може да ја спроведе.
si procital sto potpisuvas koga zemas kredit? si se obvrzal deka ke go vratis a ne si go vratil
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
eve ti link
Автоматски споено мислење:
Благодарам за линкот, навистина е така како што кажа. Мене искрено ова ми е шок, ваков закон едноставно не смее да постои. Ова се коси со сите принципи на либералните демократии.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Имаат, но колку што знам тој ти одредува колку и дали воопшто можеш да земеш кредит, сигурно никој нема да ти го одземе пасошот заради лош credit score. Што ми е муабетот? Давањето и земањето кредит се дел од слободната економија, и државата нема право да се меша во тоа ОСВЕН ако не е направен криминал, а одземање пасош е мерка која само државата може да ја спроведе.
Па не сум сигурен дали е само земање кредити.
Мислам дека си лимитиран на секое можно поле.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
si procital sto potpisuvas koga zemas kredit? si se obvrzal deka ke go vratis a ne si go vratil
Да де, само таму не пишува дека имаат право да ми го одземат пасошит ако не го вратам. Ваков закон во Македонија сигурно нема, јас познавам повеќе од 20 луѓе кои зеле кредити и не ги вратиле, па заминале некаде во странство. Вака во моментов ми текнува за 5-6 што лично ги знам.
Автоматски споено мислење:

Па не сум сигурен дали е само земање кредити.
Мислам дека си лимитиран на секое можно поле.
На кои други полиња можат да те лимитираат?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Благодарам за линкот, навистина е така како што кажа. Мене искрено ова ми е шок, ваков закон едноставно не смее да постои. Ова се коси со сите принципи на либералните демократии.
naprotiv. mislam deka e ok zakon. 3 god raboti vo aus. se nad 50k ili kolku e ti se zima za da se isplati dolgot. sepak si napravil steta i dolg. posle uste 5 god ke ti bide tesko kredit da zemes i ke te kosta mnogu poskapo. duri i post paid mobilen e tesko. nemoze tuka nekoj ko tramp so 2-3 bankroti da vodi firma i da zaglavuva koga saka... vaka e podobro.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Да де, само таму не пишува дека имаат право да ми го одземат пасошит ако не го вратам. Ваков закон во Македонија сигурно нема, јас познавам повеќе од 20 луѓе кои зеле кредити и не ги вратиле, па заминале некаде во странство. Вака во моментов ми текнува за 5-6 што лично ги знам.
Автоматски споено мислење:На кои други полиња можат да те лимитираат?
читај
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Да де, само таму не пишува дека имаат право да ми го одземат пасошит ако не го вратам. Ваков закон во Македонија сигурно нема, јас познавам повеќе од 20 луѓе кои зеле кредити и не ги вратиле, па заминале некаде во странство. Вака во моментов ми текнува за 5-6 што лично ги знам.
Автоматски споено мислење:На кои други полиња можат да те лимитираат?
mkd e diva liga. i jas bi kidnal ako zaglavam tamu. ako zaglavuvas bilo kade pametno e da imas rezervna drzava lol... e sega jas ako zaglavuvam ke zaglavam so miljoni ne so kikiriki od lihvari
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Горе долу очекувано, повеќето последици се поврзани со финансиите, но одземање пасош никој не спомнува.
naprotiv. mislam deka e ok zakon. 3 god raboti vo aus. se nad 50k ili kolku e ti se zima za da se isplati dolgot. sepak si napravil steta i dolg. posle uste 5 god ke ti bide tesko kredit da zemes i ke te kosta mnogu poskapo. duri i post paid mobilen e tesko. nemoze tuka nekoj ko tramp so 2-3 bankroti da vodi firma i da zaglavuva koga saka... vaka e podobro.
По оваа логика банките во Австралија би можеле да нудат големи кредити без никакво осигурување во форма на хипотека, ако се до тој степен заштитени од државата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.396
Поени од реакции
7.582
Имам другар, малце е зелен во паметот, живее под кирија, има 2 кредити во банка...пред некој месец ми вика пошол кај овие легалниве лихварници (дека у банка веќе не му дозволувале) да земе кредит да купи лап топ и инвертер клима :facepalm: Еве го пред некоја недела повторно земал кредит од друга легална лихварница да купи нов мобилен од 20.000. Му викам добро де, знаеш ли колку камата маваат овие? Почна да ми мрмља, демек ќе врател се, жими куров дека ќе врати...идиот
Тука се поставува прашањето: кој е поголем идиот? Тие што даваат кредити на такви или самите идиоти?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Горе долу очекувано, повеќето последици се поврзани со финансиите, но одземање пасош никој не спомнува.


По оваа логика банките во Австралија би можеле да нудат големи кредити без никакво осигурување во форма на хипотека, ако се до тој степен заштитени од државата.
Не ти реков дека одземаат пасош, туку дека си афектиран на многу полиња, не се само кредитите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Горе долу очекувано, повеќето последици се поврзани со финансиите, но одземање пасош никој не спомнува.


По оваа логика банките во Австралија би можеле да нудат големи кредити без никакво осигурување во форма на хипотека, ако се до тој степен заштитени од државата.
zavisi sto podrazbiras pod golemi...

ovde e 100pati polesno da dobies kreditna karticka ili kredit do 20k nego anglija na primer
 

Kajgana Shop

На врв Bottom