Бременост

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од klum, 17 септември 2011.

 1. Shellshock nam67

  Shellshock nam67 Гостин

  јас мислам не го бива маж ти тука е проблемот :D
  http://roditeliideca.bbgraf.com/t397-topic линк за машка неплодност на бн ако ја пратиш има еден гинеколог македонец ако си чула сличен случај на твојот оди на гинеколог си испитува на крај испаѓа мажот неплоден, прати некоја вечер мислам сабота го даваат од 22 30 или 23 00 добри
   
 2. Пепси_

  Пепси_ Гостин

  Нема што да се плашиш фино лепо ќе идете,ќе ви кажат што е како е,а за лек има лек само треба да знаете дали ви е потребен лек или господинот треба да си го ојача материјалот малце (со храната тоа се правеше мислам ?). Идете и се ќе се среди додека е по рано.
   
 3. Blackout

  Blackout An emotional retard

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.690
  Допаѓања:
  451
  Значи,има еден куп услови да се исполнат за да дојде до бременост. Не е секогаш толку лесно. Лесно е само кога не сакаш да ти се деси.

  Прво, дали ти е редовен циклусот? Плодни денови се сметаат само ако имаш редовен циклус и тоа се деновите околу 14 ден од појавата на прво крварење.
  Најплоден е 14 ден по почетокот на крварење затоа што тогаш овулираш.За да потврдиш дека овулираш можеш да измериш вагинална температура. За време на овулација се покачува и доаѓа нешто над 37.
  Исто е добро да апстинирате од секс неколку дена пред да се обидете да зачнете затоа што се зголемува бројот на здрави сперматозоиди.

  Што се однесува до исхраната, најпознат стимулатор на плодноста е витамин Е. Го има во големи количини во кикиритки, индиски ореви, бадеми, лешници.

  И не оди на доктор. Бар една година треба да има поминато откако сериозно сте се почнале да се обидувате со горенабројаниве работи. Во твојов случај има поминато многу малку. Нема да те сфати сериозно. А и не е сериозно, како што пишаа погоре, не е бременоста „плукни-залепи“ треба време и повеќе обиди за да се случи.
   
  На PurplePuma, The Goddess и klum им се допаѓа ова.
 4. аллександар

  аллександар Вечно ненаспан

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  7.156
  Допаѓања:
  2.268
  до сега најсоодветен коментар. видете која контрадикторност.. кога некој сака да забремени неможе а кога некој несака па ко за беља се погодува па дури и од прва.. хех беља работа.
  инаку за плодни денови како се бројат кај вас женските незнам но имам слушнато од гинеколог дека жените месечно имаат од 3 до 5 плодни денови. и тоа се рачунаат деновите измеѓу 2та циклуса... нели по некое правило таму добивате на 28 дена значи 12,13,14,15,16ти ден би требало да се плодни... ова го потврдува истото што блекаут го пиша во постот за најплоден 14 ти ден... а имам слушнато дека немора да е ова точно - за попрецизно одредување на плодни денови се оди на гинеколог па он ке каже што е и како е најточно!
   
 5. Delinda

  Delinda

  Член од:
  8 октомври 2009
  Мислења:
  820
  Допаѓања:
  300
  а јас па имам слушнато дека мн жени забремениле токму во неплодните денови, така да тоа броење не е мн сигурно(y)
  ќе ти покаже неплодни денови, ама оп ...бебенце:eek:
   
 6. sasha4fiercef

  sasha4fiercef Титула по желба

  Член од:
  9 август 2011
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  62
  Првиот месец ќе имаш главоболки, повраќање, све ќе ти се гади од нешо, ќе бидеш осетлива на пржена храна и ќе ти се спие ненормално. Е после ќе почне да ти се менува димензијата на стомакот и ако тоа не го осетиш ондак незнам што феномен ќе да си :D
   
 7. la-loca

  la-loca Immortal...

  Член од:
  24 јули 2009
  Мислења:
  2.545
  Допаѓања:
  1.245
  Прво треба да знаеш точно да ги броиш плодните денови. И не, не се секогаш на пола. Периодот на овулација, или пред да прсне јајце-клетката(народски кажано) секогаш, кај секоја жена трае 14 дена, без разлика дали тебе циклусот ти трае 28 дена или 21 или 30.
  Значи, ако циклусот ти трае 28 дена плодни денови се околу 14 ден. Ако ти трае еве да речеме 21 ден плодни денови ке ти бидат околу седмиот ден, што би било отприлика веднаш по завршувањето на крварењето...
  Затоа преброј се убаво според ова јас што ти го кажав и пробај. И убаво кажа Блекаут одморете некој ден пред плодните денови, нека се спремат сперматозоидите убаво :)
  Плус, не се нервирај многу, не мисли на тоа, не биди под притисок зошто сето тоа влијае врз хормоните што ти се излачуваат. Ослободи се, ке биде :)
  И со среќа!

  btw: ако не можеш да се прерачунаш пиши ми колку време ти трае и ке ти помогнам ;)
   
  На klum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. klum

  klum

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  7
  tie sto ne sakaat ili ne planiraat od prv pat uspevaat a drugi maki macat aj kako e Gospod nikoj ne e
   
 9. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.941
  Допаѓања:
  2.036
  Баш така, секоаш кој нејќеш да забремениш ќе ти се слизне :))

  Треба да се опуштите за време на секс, да не мислите на деца воопшто, ни дека сакате деца, едноставно имајте нормален живот и секс и одма ќе забремениш, без пресметки без ништо.
   
 10. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.359
  Допаѓања:
  25.831
  По искуството ми изгледа како да имаш 18 год :D
  Ќе си мереш Базална температура ако воопшто знаеш што е тоа,http://tvoebebe.com/ZACNUVANJE/bbt.php
  ќе следеш овлуација http://www.ringeraja.mk/kalendar_na_ovulacija.html
  10 ден плус ако сакаш женско 14 плус машко и така да не ти расправам ти ќе си одлучеш какво сакаш, ПС за машко подлабоко нека оде :D и ќе лежеш едно пола саат за да не избегат сперматозоидите :D И насабајле ќе пробаш не навечер ;) и така ај па ќе пишеш па можеби и ќе ме частеш ако ти успее. :)
   
 11. kasel20

  kasel20

  Член од:
  24 ноември 2011
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  6
  dali moze da dobijam sovet za ranite znaci na bremenost, imam pricina da se somnevam deka sum bremena a pominaa samo 5 dena od denot na odnosot, toj period bev vo ovulacija, i ovie denovi custvuvam losenje od pomisla na hrana,i losenje posle jadenje, mala bolka kaj polovinata i jajnicite, postojan iscedok, zesko pa ladno temperatura i zgolemen pritisok. Mozno e da e bremenost, tolku rano?
   
 12. FARANG

  FARANG Гостин


  Odete na ginekolog. Nema od sto da se plasis, kolku poveke cekate vo nekoj slucaevi moze i da stane polos problemot pogotovo ako stanuva zbor za nekoja sitna infekcija koja moze da ja imas ti ili toj i bez da znaete. Na kraj krajeva nisto ne kosta da doznaete deka se e vo red i deka samo treba poveke da probuvate hehehehe
   
 13. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.674
  Допаѓања:
  8.589
  Симптомите некогаш се совпаѓаат и со некоја настинка и промена на време.. најсигурно е да одиш на гинеколог или купи си за почеток тест од аптека, ако продолжат симптомите ќе одиш на гинеколог и ќе ти се направат сите тестови и ќе си на чисто си или не си бремена.
   
 14. Дивајн

  Дивајн блаблабла

  Член од:
  3 април 2005
  Мислења:
  16.545
  Допаѓања:
  1.824
  Во денешно време очигледно најмодерно е сите да се плашат дека имаат проблем да имаат дете. А тоа најчесто е од тоа опседнување и висење по болници. Што понапнати луѓето, тоа помали им се шансите. Јас кога јадам ла*на, никој не ми верува. Не дека сум некој стручњак, но многу логично е да не се носат трагични заклучоци од неколку обиди. Една моја другарка скапа од одење по лекари, фрлање пари, примање лекови, хормони и што ли уште не. Откако вештачки остана бремена и откако се породи, за неполни 3 месеци остана бремена по природен пат. Носеше близнаци и мораше да ги абортира, затоа што беше прерано да раѓа, со тазе рана од царски рез. Трагично нели? Затоа луѓе, аман не се замарајте толку многу. Водете љубов без заштита и уживајте во тоа, без разни оптоварувања. Не барајте проблеми пред време. Ги обогативте гинеколозите од секакви, најчесто нелогични стравови и испитувања и лекувања.
   
  На Somnitelno Lice* и HITCH им се допаѓа ова.
 15. kasel20

  kasel20

  Член од:
  24 ноември 2011
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  6
  po kolku denovi od odnosot moze da se pravi test? Po dve nedeli ke bide tocen ili rano e?
   

Сподели преку: