Бременост

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ана Марија...:smir: Екатерина, Меланија ...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A jas da ne brisam, predlagam da si otvorite druga tema, da ne ja unistuvate ovaa so cestitki (cestitam Rich) i predlozi za iminja (Jana, na primer).
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Абе до кај сте со раѓањево се изначеститавме се ова она, аникој некажа се породил па искуство ово оно....
Јас како мајка на две малолетни лудориии.....Пушев пред да останам бремена со првото дете, и кога ми соопшти гинекологот дека сум бремена за рок од два дена се откажав од пушење цигари, незнам само како успеав и ден денес се чудам, дали тоа поривот мајчински шо ме спотепа којзнае битно не пушам сеуште, така фала му на бога трудна шо останав:pos:И за времето на носењето и моментот пред да се пораѓате само опуштете се и се ќе биде во ред.
Јас со чоколадни бомбони и олвејс улошки коа им се качив у родилна сала со првото дете акушерките се изместија од смеење, ми викаат ти на пикник да не ќе идеш?:pos:И башка гола скроз на бокс, битно чорапи на нозе имав абе циркуз невиден бев незаборавно искуство....
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Вака сега мене ме интересира за инекциите епидурал.Дали и колку ја намалуваат болката?И дали може да има последици од неа?
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Вака сега мене ме интересира за инекциите епидурал.Дали и колку ја намалуваат болката?И дали може да има последици од неа?

Вака јас можам да ти кажам за едпидуралните анастезии кои се вбризгуваат помеѓу 5 и 6 пршлен од рбетот , со тоа се парализира абдоменот и долните екстремитети, и не се чувствува ништо, никаква болка, и со инструкции на гинекологот-акушер се пораѓаш без болно, само треба да се распрашате поубаво за можните ризици и компликации со кои можете да се соочите, истата анастезија трае 2ч потоа се се враќа во нормала , почнува со трнење на нозете.:helou:
Епидуралната е за природен пораѓај (спонтан шо би рекле), а спиналната е за царски рез.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Вака јас можам да ти кажам за едпидуралните анастезии кои се вбризгуваат помеѓу 5 и 6 пршлен од рбетот , со тоа се парализира абдоменот и долните екстремитети, и не се чувствува ништо, никаква болка, и со инструкции на гинекологот-акушер се пораѓаш без болно, само треба да се распрашате поубаво за можните ризици и компликации со кои можете да се соочите, истата анастезија трае 2ч потоа се се враќа во нормала , почнува со трнење на нозете.:helou:
Епидуралната е за природен пораѓај (спонтан шо би рекле), а спиналната е за царски рез.
Боли ли пуштањето на оваа анестезија?Почувствувала некоја од вас?
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
jas vcera bev na kontrola,sega sum 5 ti mesec,se se odviva normalno.terminot mi e okolu sredinata na septevmri.bebusot mislis igra rokenrol vo stomak,ke izleta.za anestezijata neznam sto e kako e.zdravje na naredna kontrola ke razgovaram so doktorkata na taa tema,sega mislam deka seuste mi rano.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Немаат некои негативни последици епидулар инекциите?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Вака јас можам да ти кажам за едпидуралните анастезии кои се вбризгуваат помеѓу 5 и 6 пршлен од рбетот , со тоа се парализира абдоменот и долните екстремитети, и не се чувствува ништо, никаква болка, и со инструкции на гинекологот-акушер се пораѓаш без болно, само треба да се распрашате поубаво за можните ризици и компликации со кои можете да се соочите, истата анастезија трае 2ч потоа се се враќа во нормала , почнува со трнење на нозете.:helou:
Епидуралната е за природен пораѓај (спонтан шо би рекле), а спиналната е за царски рез.
Имам едно не убаво искуство со епидуралната анестезија.На втроиот пороѓај ми предложија после долго мачење локална анестезија(епидурална).На сите маки и болки доаѓа анестезиолог и главниот гинеколог,и ми го вбризгаа во р`бетот(боли)а мора да си потполно мирен дека еден погрешен покрет и остана вечно во инвалидна количка.Ти отрпнува стомакот само додека нозете ти се слободни(ако и они ти отрнат тогаш нешто не е в ред)...И така ми се смирија болките,НО кога добивав напон срцето на бебето паѓаше надолу така да завршив во оперативна сала со секундарен царски рез :hm: и по грешка на анестезиологот добив уште една целосна опојка која можеше да биде и смртна за мене.Не осетив НИШТО,се разбудив и ми рекоа имаш прекрасен син,и многу ама баш многу ми е мака што не осетив ништо.
За тоа подоцна имам многу читано и дознав дека 70% од анестезијата завршува со царски рез.
На третиот пороѓај ми го понудија истото кое без двоумење одбив.Нормален пороѓај е најубав,болките се тука но затоа траат неколку саати и си присутен на целата ситуација.
Еве ви едно искуство кое никогаш не би го препорачала.Со векови се раѓало со болка така нека и си остане.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Имам едно не убаво искуство со епидуралната анестезија.На втроиот пороѓај ми предложија после долго мачење локална анестезија(епидурална).На сите маки и болки доаѓа анестезиолог и главниот гинеколог,и ми го вбризгаа во р`бетот(боли)а мора да си потполно мирен дека еден погрешен покрет и остана вечно во инвалидна количка.Ти отрпнува стомакот само додека нозете ти се слободни(ако и они ти отрнат тогаш нешто не е в ред)...И така ми се смирија болките,НО кога добивав напон срцето на бебето паѓаше надолу така да завршив во оперативна сала со секундарен царски рез :hm: и по грешка на анестезиологот добив уште една целосна опојка која можеше да биде и смртна за мене.Не осетив НИШТО,се разбудив и ми рекоа имаш прекрасен син,и многу ама баш многу ми е мака што не осетив ништо.
За тоа подоцна имам многу читано и дознав дека 70% од анестезијата завршува со царски рез.
На третиот пороѓај ми го понудија истото кое без двоумење одбив.Нормален пороѓај е најубав,болките се тука но затоа траат неколку саати и си присутен на целата ситуација.
Еве ви едно искуство кое никогаш не би го препорачала.Со векови се раѓало со болка така нека и си остане.


Точно, постои и опасност од доживотна парализа, затоа двајца мерат пустат како и каде ја ставаат, јас примав спинална која служи за царски рез(цезареа), седнаф на столот за царски и ми рекоа да си ја држам главата надолу со десната рака , и одбројаа каде и ми ја ставија, болката е како убод од оса/пчела, али најјезива работа е од коа ќе заврши операцијата кога те преместуваат од операционен стол на кревет, и коа ке ти ги фатат нозете не ги осеќаш ама воопшто како да се туѓи и малку е морбидно ама за 1час, час и половина почнаа да ми трнат со што се укажа дека нема да седам во инвалидска количка, немора да ве плаши толку многу ризикот затоа што прашајте и за обичната целосна анастезија постои исто ризик да не се разбудиш повторно, со оваа лок анастезија пред се кај природните пораѓаи се избегнува стресот на мајката со самото раѓање на детето, што вродува со тоа дека бебето ќе биде по смирено после раѓањето, а кај цезареата да не го гушите бебето, вашето срце и оргнаите за дишење во анастезија него тоа само да биде пршленска времена парализа, со која нема ништо да осетите а сепак ќе бидете будни, така да треба убаво да поразговарате со вашите гинеколози стручно да ви разјаснат што чини а што не, и мислам дека полесно ќе можете да се одлучите кога ќе дојде ред за раѓање епидурал/спинална или нормлана анастезија или со нормалне трудов/ спонтан пораѓај. Среќно на сите идни мајки и со лесно пред се:smir:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
I jas mislam deka nema vrska vo koja polozba ke spies se dodeka e toa izvodlivo t.e. sekako deka mozes da spies na stomah se dodeka ne pocne da ti preci -koga ke pocne da ti preci i da sakas ke nemozes .I jas mislev deka koga ke sum bremena ke nemozam da spijam oti sekogas spiev na stomah ama koga pocna da raste stomaceto iskreno ne ni primekav kako spiev mnogu lesno se prilagodiv na situacijata.pozdrav
 

PonTius

kukumjavka
Член од
25 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
Koi se rani znaci na bremenost?Koga pocnuva da se povraka losi i site tie raboti?Dali e mozno uste po prvata nedela?
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Koi se rani znaci na bremenost?Koga pocnuva da se povraka losi i site tie raboti?Dali e mozno uste po prvata nedela?
Зависи од жената/девојката кај сите различно се манифестираат знаците на бременост, а првите почнуваат после 2 недели од бременоста, вртоглавици, слаб апетит, повраќање, омалаксаност, изостанок на менструален циклус итн. Многу ретко во првата недела да се јават симптоми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom