Бремената притвореничка во случајот „Пајажина“ го изгуби бебето

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Wow ..po forumi sum mnogu vreme ama ovaka bolni postovi odamna ne sum procital .Se nadevam deka ovakvi luge se malku ...au au majcice mila zemja Makedonska kakvi luge ziveat pod tvojta zakrila.
firewall не се нервирај, и сам знаеш дека масоните се криви за целава новонастаната ситуација, а ти тука ги обвинуваш судиите, тоа ти е нов светски поредок.

*озбилен сум бе
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Wow ..po forumi sum mnogu vreme ama ovaka bolni postovi odamna ne sum procital .Se nadevam deka ovakvi luge se malku ...au au majcice mila zemja Makedonska kakvi luge ziveat pod tvojta zakrila.
Нека не те изненадува...
Системот ствара такви креатури какви што му се потребни за да опстане и да се шири,динамиката е таа...и чуварите во Дахау и Треблинка биле нечии обични комшии,не газеле на мравка,фини и културни...
Се додека не им било соопштено дека има внатрешен или надворешен непријател.
А тогаш било касно...

Дали има такви и меѓу нас?
Не само што има туку се и мнозинство.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Адвокатот е платен за да му текне, и му текнало, а сопругот е тој што одработил. :baeh:

На 40-годишна возраст да затрудни во месецот кога има претрес, ден пред да влезе во притвор, мора да била многу очајна

Не знаев дека жениве до толку можат да си ја контролираат овулацијата..... а добро можда и вештачки е оплодена кој би знаел...
 
T

tinkerbelll

Гостин
Те цитирам од причина што реплицираш на сечија реакција. Иако претпоставувам дека се ти е добро познато, за останатите еве повеќе факти.....

....
Поголем морон од тебе во случајов нема. Каква неписмена раја има значи на форумов чудо едно. Инаку за разлика од тебе јас овој случај не го гледам од политичка перспектива и тука лежи проблемот, немаш свое "јас" туку си претходно отруен со предрасуди.
А вие као нешто оштетени да не сте од мене????? . и плус женско сум а колку сум писмена нека не те боли многу!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Just a footnote from the deep dungeons of the subconscious...

Џабе критикуваме бидејќи и ние сме дел од истиот систем, го финансираме секој ден,час,минута, добро знаеме каков е и со кои “квалитети“ се дефинира, ама ете како ретардирани златни рипки со memory span од 3 секунди се изненадуваме и “шокираме“ секој пат кога испливува на површина најновиот зулум...

IT`S NOT A CONSPIRACY. IT IS COMPLICITY.
(Assholes...)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Гледам до кај стигнал муабетов - дали можела да ја контролира овулацијата!!!
Све е јасно ко ден освен за тие кои сакаат да има некоја конспирација.

Жената како и сите други од Пајажина е притворена.Затруднела ден-два пред да ја притворат.Откако и самата дознала дека е трудна околу 20 јануари редовно е носена на гинеколкошки преглед.Судот како за сите така и за неа ја продолжил мерката притвор,поради можно влијание врз неа како сведок.Никој не ја смета за ризична бременоста од еден месец.Судиите и во двата случаи би постапиле согласно законот.Иако има правилник за законот за притвор кој им дозволува на судиите да пуштат осомничен во домашен притвор.Во законот јасно стои дека:
"Останува на првостепените судии да ценат дали криминалец осуден за тешко кривично дело, ќе го пуштат на слобода се додека пресудата за него не стане правосилна."

Значи останува муабетот:Дали требало судиите да ја пуштат во домашен притвор или не?Нивна отценка било да ја задржат во притвор.Не пресудиле противзаконски иако можеле похумано.Сепак не се бараат емоции во судницата.Мислам ако имаше прекршување на законот до сега веќе ќе имаше тужба до судијата што и го продолжил притворот.А за тоа дали било хумано или не.....хуманоста не е доблест на судиите.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дали ова обвинение е тешко кривично дело?
Молам некој правник да ми ја објасни тежината на жената во случајот.Јас под тешко кривично тело подразбирам убиство со умисла или сум грешка?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Дали ова обвинение е тешко кривично дело?
Молам некој правник да ми ја објасни тежината на жената во случајот.Јас под тешко кривично тело подразбирам убиство со умисла или сум грешка?
Тешко кривично дело е организиран криминал а ова како тоа и се цени.Добро знаеш дека во САД затајување на данок е потежок криминал отколку убиство.......али тоа е америка.А богами до сега не видов на темава некој правник,за да не поправи сите.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тешко кривично дело е организиран криминал а ова како тоа и се цени.Добро знаеш дека во САД затајување на данок е потежок криминал отколку убиство.......али тоа е америка.А богами до сега не видов на темава некој правник,за да не поправи сите.
Организиран криминал? и Финансиски криминал исто е?
Прашањето ми е едноставно,дали женава што го изгуби родот поради нехуманоста на судските органи кои носат одлуки под притисок од влада е во тешко кривично дело?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Oрганизираниот криминал може да биде финансиски, може да биде оној класичниот...може да биде скоро секаков...
Значи повеќе лица организирано вршат криминални дејствија. Знаат еден за друг, дејствуваат координирано...онака напросто кажано.
А да...
Никој сеуште не е обвинет, туку сеуште се осомничени.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Oрганизираниот криминал може да биде финансиски, може да биде оној класичниот...може да биде скоро секаков...
Значи повеќе лица организирано вршат криминални дејствија. Знаат еден за друг, дејствуваат координирано...онака напросто кажано.
И сето тоа е тешко кривично дело рамно на убиство?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
И сето тоа е тешко кривично дело рамно на убиство?
Хммм...законот не познава степенување на кривичните дела. Ако ги степенуваш според казните делата, тоа е веќе друго.
Ама ајде, да те вратам малце назад со муабетов:
Зборуваме за осомничени лица. Сеуште се води истрага. Во таа истрага постои можност истата да биде на пр. осуетена од осомничените, да се прикријат докази, да побегнат осомничени...да влијаат врз сведоци...
Затоа, во истрагата постои мерка притвор. Постојат и гаранција, одземање патна исправа, и алтернативната мерка домашен притвор.
Истражниот судија самиот цени која мерка ќе ја изрече во односниот предмет ценејќи ги сите материјали кои ги има на увид.
Бидејќи не сакам да шпекулирам, а не коментирам нешто за кое немам списи пред мене, не би се впуштил во расправа околу конкретниот случај.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
И сето тоа е тешко кривично дело рамно на убиство?
Абсолутно неважно...
Логиката не ти држи во тие споредби...т.е. не може трудна жена да прави што сака поради тоа ,па макар и да опљачка трафика местото и е во притвор до судење.
Проблемот лежи во ,и само во притворските услови како и грижа за притворените и затворените ,секој друг моабет е само алудирање за или против власт и политичка партија.Не може една држава да двои пари за милион глупости(споменици,жичари итн...) кои сами по себе можеби и не би изгледале глупости ако прво не се обезбедат основните институционални објекти за граѓаните.
Значи овде мислам од јавен тоалет до болници ,школи ,затвори итн.
 

Sipy

Dr.Sheldon Cooper
Член од
9 јануари 2011
Мислења
170
Поени од реакции
31
Ами ако судот просуди дека немало затајување данок и криминал? Кој ќе го вради детето?
Нема шанси судот да дава уште 30 дена притвор без причина, и 100% имало затајување на данок и перење пари...а за детето стварно е греота,ама за жал се ова ќе се угуши и ова ќе остане,има многу идиоти у државава.
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Мислам дека е време да гласаме

Жена на 40 години забременила откако е направен увид во фирмите на Перо Наков бб. И веднаш потоа е притворена. Пометнала од стресот и го изгубила гестацискиот неколку неделен плод.

Кој е виновен за нејзиниот стрес?

1. Велија
2. Грујо
3. Бранко

?????????????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom