Брак без секс

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Да не речам 100%, ама сум сигурна дека нема друга. Човеков има некој проблем , ама несака да каже што е. Му предложив да одиме кај некое стручно лице, психјатар, советник што знам што, да видиме кај е проблемот. Не сака , одбива. Ако е од здравствни прични да превземеме мерки да се лечи. Стварно веќе незнам што да правам:place:
Од копиљаци што мислат дека секоја тема е за сеир, човек не може повеќе да се изрази како што треба на форумов.
Дај бе не пишувајте ако немате што да кажете, ве молам. Има теми во Играчница и ЧДА колку сакате. Оставете ги сериозните теми за луѓето кои навистина имаа потреба да си кажат збор-два за некоја работа... Поделив неколку казнени поени и избришав 10-тина несоодветни, сеирџиски или едноставно - простачки мислења.

Продолжете со дискусијата. Ова не е ниту прв, ниту последен пат некој да има ваков проблем во брак. И да, не е ненадминлив.

Ако мислите дека е „луда што уште е во брак“ или што нема „швалер“, тогаш сте далеку од допир со реалноста... И да, ако прочитате подобро рече дека е во брак 7 години и дека подолг период немале секс (а не дека 7 години немале секс). Тоа може да значи и 2 месеци, може да значи и 1 година. Сум бил сведок на сличен ваков случај кај пријатели (кој траел повеќе од година дена) и за среќа - заврши со среќен крај (нормализирање на односите). И верувале или не, ниту она, ниту он имаа други. Ниту беа скарани, ниту пак имаа физички проблем. Едноставно - некогаш блискоста знае да се изгуби (и тоа да трае прилично долго), но знае и да се врати.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.699
Не ми е јасно како можеш да бидеш толку сигурна дека човекот не крие нешто од тебе. СИГУРНО има нешто чим одбива да има односи со тебе. Испитај ја подобро ситуацијата во твојот дом, сепак после се 7 години во брак не се малце. Несакам да шпекулирам што ти прави мажот, ама треба да си подготвена на најлошото.

И друго прашање... Дали имаш деца, и на која возраст се?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Па и да не се седум години и да е релативниов подолг временски период, сигурно се месеци во прашање. Примеров на коцка кажува се.[DOUBLEPOST=1393258604][/DOUBLEPOST]
Тоа е тоа г-ѓо (y)Чим одбива дефинитивно ти крие нешто, не е толку невин.
Немора да значи ,може несака да оди по такви работи , не сака друг некој да му ги решава проблемите и да му кажува што да прави :) .
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Немора да значи ,може несака да оди по такви работи , не сака друг некој да му ги решава проблемите и да му кажува што да прави :) .
Да де, исто како дедо ми што не сакаше да оди по лекари и почина од инфаркт после, артериите тесто напраени. Табу тема се кај народов такви работи од што ќе каже комшијата синдромот. Не гледам ништо лошо во тоа да се побара помош од психолог, психијатар. Разводот па поготово треба да е крајно решение.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Да де, исто како дедо ми што не сакаше да оди по лекари и почина од инфаркт после, артериите тесто напраени. Табу тема се кај народов такви работи од што ќе каже комшијата синдромот. Не гледам ништо лошо во тоа да се побара помош од психолог, психијатар. Разводот па поготово треба да е крајно решение.
Не велам дека нема такви луѓе што се срамат и живеат за комшијата ,само кажувам може овој да не е таков случај .
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
првпат регистрирана и името Сајберсекс .. и вика 7 години без ебење,ми пукна филмо.. сомнително..на повеќето ќе им пукне после месец дена..
7 години во брак подолг период без секс,и вие вакви неписмени че и помогнете на женичката :pos:
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Постојат брачни советувалишта и нај искрео би ти препорачал да си појдеете и двајцата , ако веќе не можете сами заеднички да го надминете тојпроблем , сеа само можеме ние тука да нагаѓаме што и како и која е причината и од која природа тоа е така . Искрено во секој брак постојат кризни периоди и јас како маж можам да ти кажам само дека треба да се поработи и да се обрне внимание взаемно едниот кон другиот и да се има трпение како што кажав се е минливо и периодично . Ако си заинтересирана можам да ти дадам контакт од советуалиштето кај кое и јас идев и многу ни помогна и на двајцата .
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
20
Поени од реакции
5
vo svetov i vekov ima i poolemi problemi od ovie spomenati
lugje nemaat leb da jadat po ulica pitaat i baraat po kontenjeri
nie debatirame za necii problemi vo brakot
kolku sme nie samite podgotveni da pomogneme na drugite na koi im treba pomos ??
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Чек сега, пред ова разведи се напрајте си маубет меѓу себе па си со поможе на стручно лице ако треба. Тоа “не му се сака“ мора да има причина така да ако и здравствена подобро да ти каже и заедно да побарате помош а не да го оставиш, сепак си му соприга па логички треба да делите се и добро и лошо... ако има двоен живот тогаш пак треба да разговарате и ставите јасно се, 7 години не се пиевме кафе пред месец-два, па се плеснавме, останав трудна, ме венча и сега подолг период немаме секс. Само разговор ако треба побарај ја мајкаму/таткому, некој брат - братучед па пробај да дознаеш да не слушајно се доверил за проблемот на нив наместо на тебе...

Чисто онака сепак сте во брак, иницирај некое заедничко туширње ако веќе не може да одите на викенд или краток одмор само вие двајца за да бидете сами, верувам може во купатило да бидете сами пола саат-саат па ако на некој нежен допир не му се ^ тогаш тоа е проблемот. Верувам дека нема маж што може да го команда другиот восебе толку долго да не стане од “сон“ па макар и успеал еднаш-два пати во тоа повеќе нема шанси. Машкото може да команда кога да стане ама не и кога да не стане со месеци и години...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сајбер, душо, разведи се. Животот е премногу краток за да го трошиш на нешто кое не те прави среќна. За танго се потребни двајца, ако на едниот не му се игра...
Овој став не ми се допаѓа и апсолутно не се согласувам. Треба да поработи на проблемот, а не веднаш да се откаже.[DOUBLEPOST=1393275390][/DOUBLEPOST]И понекогаш во бракот нормално е подолг период на немање секс - пример пред бременост некој месец и после бременост минимум 6 недели. После ѓто ти ја знам, разни деловни патувања. Немаат сите швалери. Кај се собравте жити се сите ебачишта тука. Деца недораснати.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Овој став не ми се допаѓа и апсолутно не се согласувам. Треба да поработи на проблемот, а не веднаш да се откаже.
Очигледно нема интерес за соработка од другата страна.
Да претпоставиме дека човекот има некој психички проблем, нели е фер да го извести брачниот партнер за тоа?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Очигледно нема интерес за соработка од другата страна.
Да претпоставиме дека човекот има некој психички проблем, нели е фер да го извести брачниот партнер за тоа?
Треба да му се даде време, не веднаш да се премине на развод. И на психијатар да иде човекот, нема да му го реши проблемот за 5 минути. За се треба време.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Треба да му се даде време, не веднаш да се премине на развод. И на психијатар да иде човекот, нема да му го реши проблемот за 5 минути. За се треба време.
Се согласувам. Женава кажа дека проблемов го има веќе подолг период, предпоставувам дека сопругот го имал целото време на светов.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Се согласувам. Женава кажа дека проблемов го има веќе подолг период, предпоставувам дека сопругот го имал целото време на светов.
Подолг може да има различно значење. Жената не прецизираше дали е два месеца, дали е година, дали не дај Боже појше. Кај тоа сопругот го имал целото време на светот ако биле два месеца на пример?
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Овде на форумов г-ѓо @Cybersex си го добивте тоа што го баравте...секс у здрав мозок. :coffee:

Инаку не кажа деца дали имате...ако немате...тогаш јасно дај му до знаење дека неможеш ти поради неговите психо-филмови да не си го оставриш животниот сон...т.е да бидеш мајка.
Вештачко оплодување ?:cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom